Jaskinia Tınaztepe

Region: 

Współrzędne GPS: 37.247700, 31.928200

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Turcji jest bez wątpienia Kapadocja, do której każdego roku wyruszają z wybrzeża śródziemnomorskiego tysiące wczasowiczów. Trasa przejazdu z Alanyi lub Side do Kapadocji prowadzi przez góry Taurus, w których kryje się jedna z największych niespodzianek tej okolicy: jaskinia Tınaztepe. Jednakże dla większości podróżników, zamkniętych w autokarach, pozostaje ona niezbadaną tajemnicą.

Jaskinia Tınaztepe
Jaskinia Tınaztepe

Jaskinia Tınaztepe (tr. Tınaztepe Mağarası), położona tuż przy trasie przelotowej D695, to najdłuższa jaskinia w Turcji. Nie należy jednak wierzyć informacjom podawanym na postawionej przy wejściu do niej tablicy informacyjnej - z pewnością nie jest to trzecia najdłuższa jaskinia na świecie! Jej długość to zaledwie 22 kilometry, co oznacza, że powinna być 10 razy dłuższa, aby znaleźć się wśród światowej dziesiątki.


Jaskinia Tınaztepe (kliknij, aby powiększyć)

Pomimo tego 'drobnego' przekłamania informacyjnego, które świetnie odzwierciedla turecką skłonność do przesady, jaskinię Tınaztepe warto odwiedzić. Kryje ona w sobie piękne formacje geologiczne, a ponieważ rzadko odwiedzają ją duże grupy turystów może się zdarzyć sytuacja, że będziemy mieć ją całą dla siebie. Dla osób zainteresowanych geologią, ceniących sobie surowy urok pieczar, to niezapomniane przeżycie.

Wnętrze jaskini Tınaztepe
Wnętrze jaskini Tınaztepe

Jaskinię Tınaztepe odkrył w 1968 roku francuski uczony Michel Bakalowicz, który uznał, że jest to miejsce korzystne dla osób cierpiących na astmę. W 1970 roku okolice jaskini zostały dokładniej zbadane przez zespół badawczy, w skład którego weszli słynny odkrywca Jacques Cousteau oraz podróżnik i himalaista Reinhold Messner. Obszarem ich zainteresowań było głównie pobliskie jezioro Suğla i zasilające go wody podziemne. W czasie prac odkryto, że jaskinia Tınaztepe stanowi część rozległego systemu hydrologicznego i łączy się z jeziorem Suğla długą na 22 km podziemną rzeką.

Wodospad przed jaskinią Tınaztepe
Wodospad przed jaskinią Tınaztepe

Tınaztepe to jaskinia krasowa, którą utworzyły płynące w skałach wapiennych wody podziemne, pochodzące z topniejącego śniegu oraz deszczów. Ostatnie badania wskazują, że jaskinia powstawała przez okres około 230 milionów lat.


Wnętrze jaskini Tınaztepe (kliknij, aby powiększyć)

Przy wejściu do jaskini należy zejść około 30 metrów w dół, ale dalszy odcinek przebiega prawie całkowicie horyzontalnie. W jaskini można podziwiać wspaniałe stalaktyty i stalagmity oraz utwory trawertynowe, przypominające widoki znane z Pamukkale. Woda przesączająca się przez skały tworzy w niektórych miejscach podziemne jeziora oraz wodospady. Na końcu jaskini znajduje się lej krasowy, będący morfologiczną kontynuacją jaskini. W kilku miejscach wysokość jaskini sięga 65 metrów.


Wnętrze jaskini Tınaztepe (kliknij, aby powiększyć)

Informacje praktyczne

W 2013 roku wstęp do jaskini kosztował 10 TL (małe dzieci wchodziły za darmo).

We wnętrzu jaskini panuje wysoka wilgotność, a w lecie temperatura powietrza jest niższa niż na zewnątrz - trzeba przygotować odpowiednie ubrania. Warto pamiętać również o stosownym obuwiu, gdyż podłoże jest śliskie.

Odcinek udostępniany zwiedzającym (o długości 1580 metrów) jest przygotowany do wędrówki, chodzi się po podestach i schodach, które miejscami sprawiają wrażenie wysłużonych i są wilgotne - uwaga, łatwo się poślizgnąć!

Podest w jaskini Tınaztepe
Podest w jaskini Tınaztepe

Wnętrze jest oświetlone, ale miejscami bywa dość ciemno. Najciekawsze formacje skalne są ozdobione przez kolorowe, zmieniające barwę światło, co zapewne w zamyśle pomysłodawców miało uatrakcyjniać zwiedzanie. Takie rozwiązanie utrudnia niestety fotografowanie przy dłuższym czasie naświetlania.

Przy jaskini działa kilka stoisk z pamiątkami oraz bufetów.


Wnętrze jaskini Tınaztepe (kliknij, aby powiększyć)

Dojazd

Jaskinia Tınaztepe położona jest w pobliżu wsi Keçili, w dystrykcie Seydişehir należącym do prowincji Konya. Jaskinia leży w górach Taurus na wysokości około 1420 metrów n.p.m.


Jaskinia Tınaztepe (kliknij, aby powiększyć)

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do jaskini jest jazda samochodem. Jadąc z wybrzeża śródziemnomorskiego należy w miejscowości Kızılağaç odbić od trasy D400 łączącej Alanyę i Manavgat. Następnie trzeba przejechać około 107 km trasą D695 w kierunku na Seydişehir. Jaskinia położona jest około 500 metrów na wschód od tej trasy, a zjazd na parking jest dobrze oznaczony.

Odległość z Konyi do jaskini wynosi około 120 km, a dojazd jest możliwy trasą D696 do Seydişehir i dalej drogą D695.

Niedaleko jaskini Tınaztepe w kierunku na Seydişehir położona jest duża stacja benzynowa z restauracją obsługującą grupy wycieczkowe.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: