Kanion Sapadere

Region: 

Współrzędne GPS: 36.528301, 32.313499

Wczasowicze wypoczywający na wybrzeżu licyjskim mają do swojej dyspozycji słynny kanion Saklıkent, będący celem wielu wycieczek i stanowiący dla wielu osób spore wyzwanie. Ponieważ w tureckim przemyśle turystycznym dobre pomysły są najczęściej kopiowane bez pardonu, turystom z Riwiery Tureckiej również trzeba było zorganizować podobne doświadczenie. Pewien problem stanowił w realizacji tego zamysłu jedynie brak stosownego kanionu - o ile noc turecką można zorganizować wszędzie, podobnie jak jeep safari czy wizytę w meczecie, o tyle kaniony na skalę Saklıkentu nie czekają za każdym rogiem. Jednak dla chcącego - nic trudnego! W ten sposób powstał zamysł zagospodarowania dla turystów kanionu Sapadere, który obecnie stanowi popularny cel wycieczek z Alanyi.

Kanion Sapadere

Kanion Sapadere był do niedawna pięknym i całkowicie nieznanym zakątkiem w górach Taurus. W 2008 roku zabudowano go podestami i schodkami, które umożliwiają eksplorację kanionu suchą nogą i bez większego wysiłku. W przeciwieństwie do wąwozu Saklıkent nawet osoby o bardzo słabej kondycji fizycznej powinny być w stanie pokonać całą trasę, tym bardziej, że do przejścia jest zaledwie 350 metrów.

Kanion Sapadere

Idąc wytyczoną trasą można podziwiać wyrzeźbione przez wodę i wiatr strome ściany kanionu oraz rozliczne wodospady. Największy z nich znajduje się na samym końcu kanionu, gdzie utworzyło się malownicze jeziorko. Wzdłuż ścieżki spacerowej spływający strumień także tworzy naturalne zbiorniki wodne. Dla wygody turystów przygotowano drabiny i podesty, dzięki którym można wygodnie zejść do takiego basenu i wykąpać się w orzeźwiającej wodzie. Jest to propozycja jedynie dla dobrych i zahartowanych pływaków, ponieważ baseny są głębokie na kilka metrów, a temperatura wody w najcieplejszym okresie osiąga aż 12 stopni Celsjusza.

Kanion Sapadere

Informacje praktyczne

Wstęp do kanionu Sapadere jest płatny. W 2014 roku cena biletu wynosiła 9 TL, dzieci od 6 do 12 lat płaciły 4,50 TL, a młodsze - wchodziły za darmo.

Kanion Sapadere

Przy wejściu do kanionu przygotowano darmowy parking, na turystów czeka też restauracja, nastawiona głównie na duże grupy zorganizowane. Turysta indywidualny zostanie tu bez problemu obsłużony, jedzenie jest całkiem smaczne, a ceny - jak na Riwierę Turecką - należą do przyzwoitych.

Kanion Sapadere

Dojazd

Do kanionu Sapadere nie dociera transport publiczny, więc można do niego dojechać wynajętym samochodem lub dołączyć do wycieczki zorganizowanej.

Kanion Sapadere

Samochodem: z centrum Alanyi należy kierować się na wschód (kierunek Mersin/Adana), trasą D400, z której trzeba skręcić na północ, w góry Taurus w miejscowości Mahmutlar. Dojazd do kanionu jest dobrze oznaczony kierunkowskazami, a całkowita odległość z Alanyi wynosi około 40 km. Po drodze warto zajrzeć do Jaskini Krasnoludków oraz zatrzymać się w kilku miejscach, oferujących niezwykle ładne widoki na góry Taurus.

Kanion Sapadere

Z wycieczką zorganizowaną: wycieczki do kanionu Sapadere są organizowane w formie autokarowej lub tzw. jeep safari. W programie oprócz samego kanionu często znajduje się wizyta we wsi Sapadere, oddalonej o 3 km od kanionu oraz w jednej z okolicznych jaskiń - Dim lub Cüceler (Krasnoludków).

Kanion Sapadere

Powiązane artykuły: