Wodospady Düden

Region: 

Współrzędne GPS: 36.892803, 30.701294

Zespół wodospadów nazywanych wspólnym mianem Düden znajduje się w prowincji Antalya. Owe wodospady utworzone są na rzece o tej samej nazwie, będącej zresztą jedną z głównych rzek regionu. Wodospad Düden Górny (tr. Düden Başı) położony jest około 12 kilometrów na północny-wschód od Antalyi, a wodospad Düden Dolny - w samej Antalyi. Wodospady Düden stanowią część większego systemu krasowego.

Wodospad Düden Zdjęcie udostępniła nam L.B. (Portakal Çiçeğim)

Górny Düden to najwyższy wodospad w regionie. Położony w atrakcyjnym miejscu, w otoczeniu zieleni, bywa tłumnie odwiedzany przez poszukujących chwili wytchnienia od zgiełku i nadmorskich upałów mieszkańców Antalyi.

Woda z wodospadu Dolny Düden wpada bezpośrednio do Morza Śródziemnego, a wspaniały widok skalistych klifów i spienionej wody stał się jedną z atrakcji turystycznych tego miasta. Teren w pobliżu wodospadu jest popularnym miejscem wypoczynkowo-piknikowym. Warto pamiętać, że wodospad Dolny Düden czyli po turecku Aşağı Düden bywa również nazywany Karpuzkaldıran Şelalesi.

Wodospad Düden
Zdjęcie udostępniła nam L.B. (Portakal Çiçeğim)

Dojazd do wodospadów

Dolne wodospady Düden, znajdujące się przy drodze na słynną plażę Lara w Antalyi, można odwiedzić korzystając z dojazdu dolmuszem lub obejrzeć od strony morza, po wykupieniu wycieczki statkiem wypływającym z portu w Antalyi.

Wodospad Düden Zdjęcie udostępniła nam L.B. (Portakal Çiçeğim)

Dojazd do wodospadu Górny Düden odbywa się dolmuszem z Antalyi. Alternatywą jest wykupienie wycieczki do pobliskich ruin miasta Termessos, w trakcie której odwiedza się również ten wodospad.

Położenie wodospadów Düden Górny i Dolny

Więcej informacji o Wodospadach Düden znajdziecie w relacji Mi Licja się podoba.