Region:
Delta rzeki Kızılırmak tworzy jeden z największych w Turcji (i największy na tureckim wybrzeżu Morza Czarnego) obszar mokradeł, zamieszkiwany przez 322 gatunki ptaków. Część delty objęta jest ochroną jako rezerwat przyrody. Posiada ogromne znaczenie dla wielu tysięcy ptaków, które na tym terenie żyją, rozmnażają się i zatrzymują w wędrówkach migracyjnych na zimę.
Tworząca u swojego ujścia deltę rzeka Kızılırmak ma długość aż 1355 km. Swój bieg rozpoczyna od góry Kızıldağ w prowincji Isparta w południowo-zachodniej Turcji. Przepływając przez Centralną Anatolię nawadnia jej obszary stepowe. Swoją turecką nazwę (Czerwona Rzeka) zawdzięcza kolorowi wody, natomiast w starożytności znana była jako Halys (Słona Rzeka).
Obszar jej delty ma kształt trójkąta, którego jedną z podstaw wyznacza szosa wiodąca z Samsunu do Sinop (nr D010). Tereny delty to tereny zróżnicowane przyrodniczo, składające się z bagien, jezior, łąk, wydm piaszczystych, obszarów rolniczych oraz lasów. Niestety ich przyszłość jest zagrożona przez projektowany rozwój rolnictwa, zanieczyszczenia przemysłowe, ścieki, kłusownictwo i nielegalne pozyskiwanie piasku do celów budowlanych.
Wśród gatunków ptaków, które można spotkać w delcie Kızılırmak, warto wymienić pelikany, bociany (w tym bociany czarne), kormorany, czaple, kuliki, kaczki, łyski oraz ibisy.
Na terenie delty rzeki Kızılırmak znajduje się tzw. Ptasi Raj Bafra (tr. Bafra Kuş Cenneti), znakomite miejsce do prowadzenia obserwacji przez miłośników ptaków. Dojazd do niego jest dobrze oznakowany już od trasy D010. Po przejechaniu miasta Bafra kierunkowskazy prowadzą w głąb terenów delty, coraz gorszymi drogami. Końcowy odcinek to trasa szutrowa, wiodąca nasypami wśród mokradeł, gdzie samochody muszą przepuszczać się na mijankach. Przy końcu trasy znajduje się nowo wybudowana wieża widokowa oraz utwardzony parking dla pojazdów. Wstęp na wieżę jest darmowy.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz