Kultura

Prawdziwy podróżnik to poszukiwacz. Nie zadowoli go leżenie na plaży i popijanie schłodzonego piwa, chociaż od czasu do czasu nie wzgardzi i takimi atrakcjami. Podróżnik w sandałach interesuje się kulturą kraju, który przemierza.

Turcy są bardzo dumni ze swojego kraju i jego kultury, a mają do tego poważne podstawy. Historia ziem Azji Mniejszej to fascynująca mozaika ludów, ich kultur i tradycji, to burzliwe dzieje podbojów oraz okresy rozkwitu wspaniałych kultur. Obecnie podróżnicy po Anatolii mogą je odkrywać odwiedzając antyczne miasta oraz rozsiane po całej Turcji muzea, które kryją w sobie prawdziwe perełki. Niestety wiele zabytków odkrytych na tych terenach zostało zagrabionych i wywiezionych do krajów Europy zachodniej.

Wędrując po Turcji nietrudno zauważyć, że pomimo konstytucyjnej świeckości, jest to kraj ludzi głęboko religijnych. Zachęcamy Was, abyście bez uprzedzeń oraz poglądów skażonych często krzywdzącymi stereotypami zapoznali się z podstawowymi zasadami islamu. Okazją do tego niech będzie wizyta w jednym z pięknych, historycznych meczetów, takich jak Błękitny Meczet w Istanbule czy Zielony Meczet w Bursie.

Przed podróżą, w jej trakcie i po powrocie z wyprawy warto również zapoznać się w twórczością tureckich pisarzy, z których najsłynniejszy - Orhan Pamuk - został nagrodzony literacką Nagrodą Nobla. Znajomość literatury tureckiej pozwoli nam na dogłębne zrozumienie mentalności Turków i zagwarantuje niezapomniane przeżycia podczas konfrontacji opisów książkowych z rzeczywistością.

Aby sprawnie podróżować po Turcji niewątpliwie potrzebna Wam będzie znajomość kilku podstawowych zwrotów w języku tureckim. Wasz wysiłek poświęcony na zapamiętanie tych niewątpliwie egzotycznie brzmiących dla polskiego ucha słów zostanie wynagrodzony niesłychanym entuzjazmem i życzliwością Turków, którzy czują się zaszczyceni, gdy zwracamy się do nich w ich własnym języku.

Wreszcie, niezależnie od tego, czy spędzacie czas w hotelu czy też przemierzacie bezkresy Anatolii autokarem, na pewno wpadnie Wam w ucho przepiękna turecka muzyka. Po powrocie do Polski zapewne z przyjemnością odsłuchacie jeszcze raz największe przeboje tureckich gwiazd muzyki popularnej, w tym - najjaśniejszej z nich - Tarkana.