Jezioro Gala

Region: 

Współrzędne GPS: 40.769760, 26.191063

Jezioro Gala, położone w Tracji Wschodniej, tuż przy granicy z Grecją, to zbiornik lagunowy. Takie jeziora przybrzeżne powstają w wyniku odcięcia laguny od morza piaszczystą mierzeją. Jezioro Gala dzieli się na dwa akweny: Büyük (Duża) Gala i Küçük (Mała) Gala. Połączone jest z rzeką Meriç i z Morzem Egejskim.

Jezioro Gala

Teren jeziora jest od 2005 roku objęty ochroną jako park narodowy. Obszar parku wynosi 2369 hektarów. Powodem utworzenia tego obszaru ochronnego jest bogactwo flory i fauny w okolicy.

Jezioro Gala

Zaobserwowano tu 111 gatunków ptaków, z których kilka należy do gatunków zagrożonych. Są to, między innymi: pelikan kędzierzawy (łac. Pelecanus crispus), ibis kasztanowaty (łac. Plegadis falcinellus) oraz kormoran mały (łac. Microcarbo pygmaeus). W wodach jeziora Gala zamieszkuje 16 gatunków ryb, wśród których najpopularniejsze są węgorze, karpie i sandacze.

Flora z okolic jeziora Gala

Rozlewiska rzeki Meriç

Dojazd:

Najłatwiej dotrzeć do jeziora własnym samochodem. Jadąc z kierunku Stambułu lub Edirne autostradą E80 należy odbić w kierunku na miasto Keşan (przez Havsa i Uzunköprü). W Keşan trzeba skręcić na İpsala - droga D110 (kierunkowskazy na przejście graniczne z Grecją). Na wysokości miasteczka İpsala należy odbić od głównej drogi w lewo (kierunek południowo-zachodni), zgodnie z kierunkowskazami na Enez.

Rozlewiska rzeki Meriç

Wąską, ale dobrej jakości drogą jedzie się przez malownicze rozlewiska rzeki Meriç. Jest to wspaniała okazja do obserwacji ptactwa i zrobienia interesujących zdjęć. Jezioro Gala mija się po prawej stronie drogi. Najlepszy widok na jezioro rozciąga się ze wzgórza, na które można wejść lub wjechać samochodem, odbijając z drogi lekko w prawo. Znajduje się tam słabo widoczna z drogi tablica informacyjna.

Rozlewiska rzeki Meriç

Rozlewiska rzeki Meriç