Laguna i wioska Karine

Region: 

Współrzędne GPS: 37.584900, 27.184299

Po południowej stronie półwyspu Dilek położona jest rozległa laguna, którą od otwartego morza oddziela piaszczysta mierzeja. Ponieważ południowe wybrzeże półwyspu jest o wiele rzadziej odwiedzane od jego północnej części, ten zbiornik wodny stał się ostoją dla ptaków wodnych. Obszar laguny Karine (znanej również jako jezioro Dil) objęty jest ochroną jako rezerwat przyrody oraz część Parku Narodowego Półwyspu Dilek i i Delty Rzeki Büyük Menderes.

Laguna Karine

Laguna powstała u podnóży pasma górskiego Samsun jako delta rzeki Meander (tr. Büyük Menderes). Wody laguny są bardzo płytkie, jej średnia głębokość wynosi zaledwie 1 metr. Dzięki temu wody laguny to zarówno idealne miejsce dla ptaków, jak i świetne łowiska dla rybaków. Powierzchnia laguny wynosi około 24 kilometry kwadratowe.

Laguna Karine

Laguna Karine stanowi 'ptasi raj' dla wielu gatunków ptactwa, w tym dla pelikanów kędzierzawych, czapli białych, rybitw wielkodziobych, pustułeczek, kurhanników, brodźców pławnych oraz sieweczek morskich.

Laguna Karine

Nieco na zachód od laguny, w najdalej na zachód wysuniętym punkcie półwyspu Dilek dostępnym dla cywilów, znajduje się niewielka wioska Karine. Najważniejszym zabytkiem tej osady jest zabytkowy budynek celny. Jednakże głównym źródłem sławy tej wioski stał się wytwarzany lokalnie miód, po który przybywali do Azji Mniejszej mieszkańcy z pobliskiej wyspy Samos.

Wioska Karine

Obecnie Karine to wieś rybacka, do której przybywają turyści poszukujący smacznych dań rybnych. Podawane są one w lokalnej restauracji, położonej bezpośrednio na plaży.

Restauracja w wiosce Karine

Wizytę w okolicach laguny Karine warto połączyć z odwiedzinami w antycznym mieście Priene, którego ruiny położone są przy trasie prowadzącej z Söke oraz ze zwiedzaniem wioski-skansenu Doğanbey.

Wioska Karine

Dojazd

Samochodem: z głównej drogi regionu czyli autostrady İzmir-Aydın należy zjechać w okolicach Germencik na Söke. Z Söke do laguny Karine prowadzi prosta droga w kierunku południowo-zachodnim (29 km). Laguna położona jest po południowej stronie drogi, na wysokości skrzyżowania prowadzącego na północ do zabytkowej wioski Doğanbey.

Laguna Karine

Do wsi Karine należy natomiast przejechać dalsze 5 km w kierunku zachodnim. Na końcu tej drogi znajduje się szlaban oznaczający początek strefy zmilitaryzowanej.

Wioska Karine

Powiązane artykuły: