Manavgat

Współrzędne GPS: 36.782902, 31.442900

Region: 

W przeciwieństwie do znanych i często odwiedzanych miast Riwiery Tureckiej, takich jak Antalya czy Alanya, Manavgat zachował charakter typowego miasta średniej wielkości, które prawie całkowicie ominął boom turystyczny. Niewątpliwie jest to wynikiem oddalenia Manavgatu od wybrzeża śródziemnomorskiego oraz bardzo skromnej ilości typowo wakacyjnych atrakcji, jakie miasto ma wczasowiczom do zaoferowania. Tym niemniej, jeżeli chcecie zobaczyć Turcję z innej perspektywy, odwiedzić restauracje nastawione głównie na lokalną klientelę lub zrobić zakupy na tradycyjnym bazarze, to właśnie do Manavgatu powinniście się wybrać na wycieczkę.

Manavgat

Manavgat położony jest około 7 kilometrów od wybrzeża śródziemnomorskiego, a przez środek miasta płynie rzeka o tej samej nazwie (tr. Manavgat Nehri), znana w czasach antycznych jako Melas i mająca swe źródła w widocznych na północy górach Taurus. Miasto rozwinęło się na żyznej równinie i otaczają je rozległe tereny uprawne oraz pastwiska. Uprawia się na nich zboża, owoce i warzywa, a w ostatnich latach posadzono tu pierwsze drzewa oliwne. Odpowiednie nawodnienie upraw zapewniają sztuczne zbiorniki wodne, utworzone w górnym biegu rzeki Manavgat przez dwie zapory - Oymapınar i Manavgat, dostarczające również energię elektryczną całemu regionowi. W samym mieście jedyną rozwiniętą gałęzią gospodarki jest przemysł spożywczy, który stanowi, obok turystyki, najważniejsze źródło dochodu dla mieszkańców Manavgatu.

Zarys historii

Chociaż w okolicach Manavgatu położonych jest wiele ruin antycznych miast, takich jak Side, Lyrbe czy Aspendos, niewiele wiadomo o dziejach samego Manavgatu. Często podawane jest wyjaśnienie, że sama nazwa miasta pochodzi od luwijskiego słowa Munouwa, oznaczającego Boginię-Matkę, a Manavgat miał być w czasach starożytnych ważnym ośrodkiem religijnym. Jednakże do tej pory nie odnaleziono na jego terenie żadnych śladów archeologicznych potwierdzających prawdziwość tych przypuszczeń.

Z powodu ważnego z handlowego punktu widzenia położenia miasta, tuż przy rzece i niedaleko jej ujścia do morza, od II wieku p.n.e. rozwijało się ono jako ośrodek przeładunku towarów, transportowanych z centrum Azji Mniejszej na wybrzeże oraz w przeciwnym kierunku.

Wraz z terenami całej Pamfilii Manavgat przechodził pod kontrolę kolejnych państw, obejmujących rządy nad tym obszarem. Po okresie hellenistycznym znalazł się pod panowaniem rzymskim, a następnie - bizantyjskim. W burzliwym okresie historii, który trwał od VII wieku n.e. czyli od najazdów arabskich, aż do XV wieku, kiedy to Manavgat znalazł się ostatecznie w granicach Imperium Osmańskiego, nad miastem sprawowali kontrolę Seldżucy, Ormianie, a nawet - chrześcijańscy władcy Cypru.

Informacje praktyczne

Poruszanie się po mieście

W Manavgacie kursują zarówno autobusy miejskie, jak i dolmusze, dowożące podróżnych w każdy zakątek miasta. Jednakże centrum Manavgatu jest na tyle małe, że można je spokojnie przejść na piechotę. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są minibusy oznaczone jako Şelale - Sarılar, kursujące wzdłuż głównej ulicy miasta i jadące dalej, aż do słynnych wodospadów w północnej części Manavgatu.

Manavgat

Zakupy

W Manavgacie można udać się na tradycyjny bazar, który odbywa się w każdy poniedziałek i czwartek. Warto tu spróbować swoich sił w targowaniu się, zakupić warzywa, owoce i przyprawy oraz wiele rodzajów pamiątek.

Osoby, które wolą robić zakupy w bardziej nowoczesny sposób i zapłacić ustaloną z góry cenę z towar, mogą udać się do jednego z kilku położonych w Manavgacie supermarketów. Jednym z największych jest należący do sieci Migros sklep, położony przy ulicy Antalya Caddesi (36.785902, 31.439123), po zachodniej stronie centrum.

Restauracje

Bardzo dobrym powodem wizyty w Manavgacie są odwiedziny w jednej z lokalnych restauracji. W przeciwieństwie do lokali działających w pobliskim Side, restauracje w Manavgacie charakteryzują się niższymi cenami oraz nastawieniem na krajową klientelę - nie należy się w nich spodziewać typowego angielskiego śniadania z jajkami na bekonie w roli głównej.

Jeżeli macie ochotę skosztować tradycyjnych potraw z centralnej Anatolii, polecamy Wam wizytę w restauracji Konyalım, zlokalizowanej przy ulicy Zübeyde Hanım (36.786100, 31.456388). Będziecie tu mogli zjeść tradycyjną zupę z soczewicy, posmakować kilku rodzajów meze (przystawek) oraz pyszną pide czyli turecką odmianę pizzy i popić wszystko świeżo przygotowanym ayranem, orzeźwiającym napojem na bazie jogurtu.

Pide z mięsem w restauracji Konyalım

Noclegi

Z powodu bliskości ośrodków wypoczynkowych na pobliskim odcinku wybrzeża, oferta hotelowa w samym Manavgacie nie jest mocno rozbudowana. Właściwie najlepiej jest poszukać noclegu w Side, gdzie położonych jest mnóstwo hoteli o rozmaitym standardzie i odpowiadających mu cenach.

Jeżeli z jakiegoś powodu chcecie zatrzymać się w samym Manavgacie, to do wyboru jest tu kilka hoteli:

  • River Hotel - pod adresem Yukari Pazarci Mah. Kordon Cad. 4017 Sok. No:9/A, niedaleko ścisłego centrum miasta, tuż nad rzeką. W cenie dwuosobowego pokoju (około 50 euro) wliczone jest śniadanie.
  • Manavgat Motel - pod adresem Aydın Evler Mah. Hasan Ali Yücel Cad. No:79, tuż przy trasie D400 łączącej Antalyę i Alanyę. Nocleg w tym skromnym motelu można polecić osobom, które noc zastanie w trasie. Za 40 euro można przenocować w pokoju dwuosobowym i zjeść proste śniadanie.
  • Irmak Garden - położony 8 km na północ od miasta, przy trasie prowadzącej do jeziora zaporowego Oymapınar, zespół drewnianych bungalowów. Wynajęcie takiego domku na jedną noc kosztuje około 50 euro, a w środku pomieści się do 3 osób. Na terenie ośrodka znajduje się basen, a w cenie noclegu jest zawarte śniadanie.

Co warto zobaczyć: 

W samym Manavgacie najważniejszą atrakcję turystyczną stanowi wodospad (tr. Manavgat Şelalesi) na rzece Manavgat, położony po północnej stronie miasta.

Wodospad Manavgat

Oprócz niego, około 1 km dalej na północ, znajduje się drugi wodospad, nazywany z racji swego rozmiaru Małym Wodospadem (tr. Küçük Şelale). W przeciwieństwie do swojego większego i bardziej znanego odpowiednika, wodospad ten jest rzadko odwiedzany przez turystów. Nie znajdziecie tu sklepów i restauracji, teren nie jest ogrodzony, a za wstęp nie są pobierane opłaty. Odradzamy odwiedziny w tym miejscu po zmroku, ponieważ to znane wśród lokalnej młodzieży miejsce nocnych spotkań, połączonych z konsumpcją wszelakich napojów.

Po rzece Manavgat pływają stateczki turystyczne, docierające w dół biegu tej rzeki do jeziora Titreyengöl oraz do jej ujścia do Morza Śródziemnego. Można również przepłynąć się rzeką Manavgat w kierunku przeciwnym, rozpoczynając rejs w Side. Jezioro Titreyengöl, którego nazwa oznacza dosłownie "Trzęsące Się Jezioro" to obszar objęty ochroną, a w jego okolicach znajduje się niewielka miejscowość wypoczynkowa. W otaczającym jezioro lesie Sorgun, w którym rosną drzewa piniowe, można wybrać się na spacer lub wykupić jazdę konną.

Najciekawszą budowlą w Manavgacie jest nowo powstały meczet Merkez Külliye Camii (36.777871, 31.453660), zbudowany w 2004 roku. Posiada aż cztery minarety, co świadczy o zamożności mieszkańców miasta. Wygląd meczetu nawiązuje do tradycyjnych budowli tego typu, wznoszonych w okresie osmańskim.

W poszukiwaniu antycznych budowli warto wybrać się z Manavgatu do ruin natycznego Lyrbe, oddalonych od miasta o około 12 km na północ. Jadąc dalej tą trasą dociera się do jeziora zaporowego Oymapınar czyli słynnego Zielonego Kanionu. Główną atrakcją w tej okolicy jest rejs stateczkiem wycieczkowym oraz posiłek w położonej nad brzegami zbiornika restauracji.

Najbliżej położonym antycznym miastem, a zarazem popularnym ośrodkiem turystycznym, jest Side. W jego okolicy znajdują się także piękne, piaszczyste plaże.

Jak dotrzeć?: 

Autokarem: Przez Manavgat przejeżdżają wszystkie autokary kursujące z położonej na zachodzie stolicy prowincji, Antalyi, do leżącej na wschodzie Alanyi i jeszcze dalej do Mersinu oraz Adany.

Dolmuszem/minibusem: z pobliskiego Side regularnie docierają do Manavgatu dolmusze i minibusy.

Samochodem: przez Manavgat przebiega ważna trasa D400, łącząca miasta położone na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Odległość z Antalyi wynosi 77 km, a z Alanyi 60 km.

Powiązane artykuły: