Jezioro Abant

Region: 

Współrzędne GPS: 40.605614, 31.276703

Jezioro Abant, położone na terenie parku natury o tej samej nazwie (tr. Abant Gölü) to bardzo przyjemne miejsce na spędzenie kilku godzin podczas podróży po Turcji zachodniej. Znajduje się około 1320 metrów n.p.m. i dzięki temu nawet podczas upalnego lata panują tu przyjemne temperatury, natomiast otoczenie gęstymi lasami piniowymi daje gwarancję świeżego powietrza podczas przechadzki wokół jeziora.

Jezioro Abant Jezioro Abant

Słodkowodne jezioro powstało wskutek wielkiego osuwiska zamykającego dolinę w górach Abant (tr. Abant Dağları). Jego powierzchnia to 125 hektarów, a zasilają je wody podziemne. W sezonie letnim Abant pokrywa się liliami wodnymi.

Jezioro Abant Jezioro Abant

Na terenie jeziora znajduje się pierwsza w Turcji hodowla pstrągów, gdzie za odpowiednią opłatą można popróbować szczęścia w wędkarstwie. Hodowane tutaj pstrągi należą do endemicznego podgatunku pstrąga źródlanego Salmo trutta abanticus.

Jezioro Abant Jezioro Abant

Lasy otaczające jezioro stanowią dogodne środowisko dla jeleni, a znajdujący się w pobliżu rezerwat został powołany w celu zwiększenia ich populacji. Można tu również napotkać dziki, lisy, szakale, króliki, niedźwiedzie brunatne, daniele oraz sarny. W sezonie łowieckim Abant to miejsce popularne wśród myśliwych.

Mniejsi przedstawiciele fauny znad jeziora Abant Mniejsi przedstawiciele fauny znad jeziora Abant

Oprócz najliczniejszych w tych lasach sosen czarnych oraz sosen zwyczajnych, rosną tu dęby, wierzby, jesiony, graby, jałowce, tamaryszki, głogi oraz leszczyna.

Las otaczający jezioro Abant Las otaczający jezioro Abant

W bezpośrednim sąsiedztwie jeziora położonych jest kilka hoteli o różnym standardzie oraz restauracje. Wiele osób przyjeżdża tu jednak zaledwie na parę godzin, aby przespacerować się wokół jeziora (około 5 kilometrów) albo urządzić sobie piknik w malowniczej scenerii. Ciekawą alternatywą jest przejażdżka wokół jeziora bryczką konną.

Bryczka do przejażdżki nad jeziorem Abant Bryczka do przejażdżki nad jeziorem Abant

Położenie i dojazd:

Jezioro Abant leży w prowincji Bolu, około 30 kilometrów na południowy-zachód od miasta Bolu. Podróżując autostradą E80 Stambuł - Ankara należy z niej skręcić na południe około 200 kilometrów za Stambułem zjazdem numer 18 (Abant), w kierunku na Mudurnu.

Roślinność wokół jeziora Abant Roślinność wokół jeziora Abant

Jeżeli nie zdecydujecie się na nocleg nad jeziorem (w wakacje, święta i weekendy konieczna może się okazać wcześniejsza rezerwacja), bazę hotelową znajdziecie wracając się na północ w mieście Bolu lub kontynuując przejazd na południe w miasteczku Mudurnu. W 2011 roku trasa wiodąca od jeziora Abant do Mudurnu (około 22 kilometry) była odcinkami w remoncie, co spowalniało i nieco utrudniało przejazd.

Przeczytaj więcej o miasteczku Mudurnu.