Półwysep Kapıdağ

Region: 

Współrzędne GPS: 40.454201, 27.861601

Półwysep Kapıdağ, znany również jako Artakı lub Arktonessos, to dawna wyspa na Morzu Marmara. Obecnie połączona jest ze stałym lądem przez wąski przesmyk. Powstanie tego przesmyku przypisywane bywa efektom trzęśnienia ziemi lub decyzji Aleksandra Wielkiego, który miał rozkazać połączenie wyspy z lądem.


Najwęższy odcinek przesmyku - po obu stronach widoczne jest Morze Marmara (kliknij aby powiększyć)

Półwysep Kapıdağ

W greckiej mitologii półwysep Arktonessos zamieszkiwany był przez niańki boga Zeusa, zamienione w niedźwiedzice.

Półwysep Kapıdağ

Powierzchnia półwyspu jest górzysta, a zbocza górskie pokryte są lasami. Masyw górski zbudowany jest głównie z granitu, pozyskiwanego zarówno w czasach antycznych, jak i współcześnie, do celów budowlanych. Najwyższy punkt półwyspu ma wysokość 782 metrów n.p.m.

Półwysep Kapıdağ

Do wysokości 300 metrów zbocza porośnięte są lasami mieszanymi, w których dominują dęby, kasztanowce, modrzewie, sykomory, buki i jesiony. Niezalesione tereny wykorzystywane są pod uprawę drzew oliwnych. Niestety, prawie każdego lata roślinność półwyspu niszczona jest przez pożary wywoływane przez nieostrożność wczasowiczów.

Półwysep Kapıdağ

U podnóży gór powstało kilka miasteczek i wsi, które w sezonie letnim zapełniają się wczasowiczami. Najważniejszym miastem półwyspu jest znany kurort Erdek. Poza tym znajdują się na nim dwa mniejsze miasta.

Półwysep Kapıdağ

Pierwszym z nich jest położona po wschodniej stronie półwyspu Karşıyaka, w której działa stocznia marynarki wojennej. Drugie miasteczko to znajdujące się na zachodzie Ocaklar, słynące z piaszczystej plaży i dużego wyboru hoteli i pensjonatów.

Półwysep Kapıdağ - plaża w Ocaklar

Mieszkańcy wiosek rozmieszczonych wzdłuż wybrzeży półwyspu utrzymują się z rolnictwa, rybołówstwa i turystyki. Jedną z takich wsi jest Narlı, posiadające własny port, w którym znajduje się dużo domków letniskowych.

Półwysep Kapıdağ - Narlı

Powiązane artykuły: