Rezerwat Sarıkum

Region: 

Współrzędne GPS: 42.020599, 34.923100

Rezerwat przyrody Sarıkum, położony nieopodal Sinop, to słabo rozreklamowany, ale bardzo urokliwy zakątek Turcji czarnomorskiej. Składa się na niego jezioro i plaża, noszące tę samą nazwę - Sarıkum. Ta turecka nazwa oznacza po prostu 'Żółty Piasek' i dobrze oddaje klimat tego miejsca.

Plaża Sarıkum Plaża Sarıkum

Obszar objęty ochroną jako rezerwat ma powierzchnię 785 hektarów. Na tym obszarze znajduje się niewielkie jezioro, połączone rzeczką z Morzem Czarnym. Jezioro jest uznawane przez międzynarodowe środowisko ornitologów za kluczowe dla ptactwa wodnego, które znajduje tu pokarm oraz miejsce odpoczynku.

Tablica informacyjna przy jeziorze Sarıkum Tablica informacyjna przy jeziorze Sarıku

Podczas przeprowadzonego w październiku 1987 rok spisu na terenie rezerwatu Sarıkum zarejestrowano około 100 tysięcy perkozów dwuczubych (Podiceps cristatus), perkozków (Tachybaptus ruficollis) oraz kormoranów zwyczajnych nazywanych czarnymi (Phalacrocorax carbo). Pierwsze dwa gatunki ptaków są objęte ochroną gatunkową ścisłą, a ostatni - ochroną gatunkową częściową. Warto wspomnieć również o odnotowanej na tym terenie sterniczce białogłowej (Oxyura leucocephala), gatunku z rodziny kaczkowatych, zagrożonym wyginięciem.

Jezioro Sarıkum Jezioro Sarıkum

Jezioro Sarıkum, znajdujące się w szerokiej dolinie, otoczone jest piaszczystymi wydmami porośniętymi drzewami. Brzegi jeziora otacza sitowie oraz trzciny.

Jezioro Sarıkum Jezioro Sarıkum

Po południowej stronie jeziora położony jest las jesionowy, okresowo zalewany wodą. Pozostałe, bardziej suche tereny wokół jeziora, porastają lasy dębowe i grabowe. Rozległe obszary piaszczystych wydm są porośnięte sosnami.

Piaszczyste wydmy na terenie rezerwatu Sarıkum Piaszczyste wydmy na terenie rezerwatu Sarıkum

Za pasem wydm znajduje się piaszczysta plaża Sarıkum, mocno przypominająca tak tęsknie przywoływane przez polskich wczasowiczów w Turcji bałtyckie plaże. Jest bardzo szeroka, pokryta drobnym, żółtym piaskiem, w którym można znaleźć mnóstwo muszli.

Muszelki z plaży Sarıkum Muszelki z plaży Sarıkum

Dojazd:

Jadąc samochodem z Sinop należy przez 15,5 km trzymać się trasy 010 w kierunku na İnebolu, a następnie odbić w prawo i przejechać jeszcze 1,5 km. Dojazd do Sarıkum jest dobrze oznaczony brązowymi tablicami oznaczającymi miejsca atrakcyjne turystycznie.

Żółw na drodze do Sarıkum Żółw na drodze do Sarıkum

Na ostatnim odcinku należy uważać na żółwie, często przechodzące przez drogę!

Odpowiedzi