Jezioro Çıralı

Region: 

Współrzędne GPS: 37.931744, 33.413460

Jezioro to powstało jako zapadlisko krasowe, położone w anatolijskim stepie między Kızören a Karapınar. Nazwa jeziora Çıralı (tr. Çıralı Gölü) oznacza 'jezioro żywiczne'. Zbiornik ma kształt zbliżony do koła, a jego powierzchnia wynosi 17500 metrów kwadratowych.

 Çıralı Gölü

Głębokość jeziora Çıralı waha się od 12 do 33 metrów, przy czym dno ostro się obniża tuż przy brzegu. Woda w jeziorze jest słodka i sprzyja licznie zamieszkującym je rybom, a brzegi zbiornika przyciągają duże ilości ptactwa.

Çıralı Gölü

W ścianach zapadliska w czasach bizantyjskich wykute zostały liczne pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Część z nich jest dostępna bez problemu, wystarcza oświetlenie słoneczne, ale do niektórych, głębiej położonych, warto zabrać latarkę. Podobno te podziemne jaskinie i miasta są ze sobą połączone.

Çıralı Gölü

Uwaga! W okolicy znajduje się wiele zapadlisk krasowych, w których nie ma wody. Zatopione na stałe są tylko trzy: Obruk, Çıralı Gölü oraz Meyil Gölü koło Yenikent (dojazd jeszcze bardziej udziwniony niż opisany tu do Çıralı Gölü).

Dojazd

Brak komunikacji publicznej. Aby tam dotrzeć samochodem trzeba, jadąc drogą Konya - Aksaray (D300), skręcić na południe w lokalną drogę odchodzącą w stronę Karapınar około dwa kilometry za wioską Kızören. Od Karapınar dzieli je około 31 kilometrów. W razie wątpliwości należy pytać o kierunek na Esentepe. Çıralı Gölü, lub, jak kto woli, Çıralı Obruk, położone jest w odległości około 10 kliometrów na południe od Esentepe, w stepie, około 1 kilometra od drogi. W pobliżu zlokalizowane jest samotne gospodarstwo, do którego prowadzi polna droga.

Nagrodą za pokonanie problemów z nawigacją jest niezwykły widok na krasowy lej wypełniony ciemnozieloną wodą.

Çıralı Gölü

Bibliografia

  1. Zdjęcia oraz opis dojazdu do jeziora Çıralı udostępnił nam użytkownik Iudex.
  2. Informacje dotyczące głębokości i powierzchni jeziora pochodzą z oficjanej strony miasta Karapınar (w języku tureckim).