Jaskinia Ballıca

Region: 

Współrzędne GPS: 40.225025, 36.293507

Jaskinia Ballıca (tr. Ballıca Mağarası) to jedna z głównych atrakcji uprzyjemniających przejazd na trasie z Amasyi do Sivas. Położona głęboko w górach jaskinia jest jedną z największych i najbardziej interesujących obiektów tego rodzaju w Turcji. Systematyczne badania jaskini rozpoczęły się w 1987 roku, a w 1995 roku zbudowano w niej podesty i zainstalowano oświetlenie.

Wejście do jaskini Ballıca Wejście do jaskini Ballıca

Charakterystyka jaskini

Ballıca to jaskinia posiadająca siedem warstw: dwie z nich znajdują się nad wejściem, a pięć - poniżej poziomu wejściowego. Całkowitą długość jaskini szacuje się na 680 metrów, a jej wysokość wynosi miejscami aż 95 metrów. Ballıca podzielona jest na osiem sal udostępnionych zwiedzającym, ale być może istnieją jeszcze jej odcinki nie odkryte i nie zbadane. Wiek jaskini określa się na 3,4 milionów lat.

Widok sprzed wejścia do jaskini Ballıca Widok sprzed wejścia do jaskini Ballıca

Jaskinia słynie z ciekawych form naciekowych nazywanych, z powodu ich kształtu, stalaktytami cebulowymi (tr. soğan sarkıtı). Inną ciekawostką jest głęboki na 65 metrów syfon, którym woda z jaskini spływa do podziemnego jeziora. W jaskini można również spotkać nietoperze.

Informacje praktyczne

Cena biletu wstępu wynosiła w 2011 roku 5 TL (zwykły) i 2,50 TL (ulgowy - dla uczniów). Jaskinia jest udostępniana zwiedzającym codziennie, od wschodu do zachodu słońca.

Przed wejściem do jaskini Ballıca Przed wejściem do jaskini Ballıca

Uwaga: wewnątrz jaskini obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć i kręcenia filmów. Jest on przestrzegany do tego stopnia, że przed wejściem obsługa prosi o pozostawienie w depozycie aparatów fotograficznych. Ponieważ nie uśmiechało nam się zostawianie sprzętu bez nadzoru wynegocjowaliśmy jedynie wyjęcie akumulatorków i ich zdeponowanie.

Budka z biletami przed jaskinią Ballıca Budka z biletami przed jaskinią Ballıca

Jaskinię zwiedza się wędrując po metalowych podestach i schodach. Trasa zwiedzania jest dość długa, miejscami może być męcząca dla osób o słabej kondycji. W jaskini panuje ciemność rozświetlana reflektorami punktowymi oraz różnobarwnym oświetleniem najciekawszych formacji skalnych. Jeżeli w trakcie zwiedzania spotka się większą grupę turystów, to przejście przez pewne odcinki jaskini jest mocno utrudnione z powodu ścisku na wąskich podestach.

W jaskini panuje temperatura około 18 stopni Celsjusza i wilgotność około 55%. Przed przystąpieniem do zwiedzania warto pamiętać o odpowiednim stroju i wygodnym obuwiu.

Przed wejściem do jaskini Ballıca

Przed wejściem do jaskini Ballıca

Przed wejściem do jaskini znajduje się niewielka restauracja (podczas naszego pobytu nieczynna z powodu Ramazanu) oraz bezpłatne toalety, o niezbyt imponującym stopniu czystości.

Ponieważ nie mieliśmy możliwości wykonania zdjęć wewnątrz, polecamy jako lekturę uzupełniającą oficjalną stronę jaskini Ballıca - w języku tureckim oraz ciekawą stronę w języku angielskim. Znajdziecie na nich plan jaskini, galerie zdjęć, a nawet wirtualny spacer pod ziemią.

Widok sprzed wejścia do jaskini Ballıca Widok sprzed wejścia do jaskini Ballıca

Więcej informacji o jaskini Ballıca znajdziecie w relacjach Turcja dookoła, Turcja 2012 relacja z wojażu Jacky & Maryla.


Aktualizacja - 30.04.2012

Napisał do nas ostatnio użytkownik Iudex: Byłem w tej jaskini kilka lat temu (poza sezonem) i wówczas nikt nie zwracał uwagi na fotografujących. Dzięki niemu możemy dodać kilka zdjęć z wnętrza tej fascynującej jaskini.

 Jaskinia Ballıca

 Jaskinia Ballıca

Jaskinia Ballıca

Jaskinia Ballıca

Położenie

Administracyjnie jaskinia Ballıca znajduje się w prowincji Tokat. Położona jest około 8 kilometrów od miasteczka Pazar na wysokości 1085 metrów nad poziomem morza, w bezpośrednim sąsiedztwie zagubionej wioski górskiej, noszącej to samo co jaskinia miano.


Dojazd

Samochodem: jadąc trasą z Çorum do Tokatu (nr D180), należy, po przejechaniu miejscowości Turhal, dojechać do Dökmetepe (około 22 km) i tam skręcić w prawo (na południe) w kierunku na Pazar (dalsze 6 km). W Pazar pojawiają się kierunkowskazy prowadzące kierowców do jaskini Ballıca (7 km). Ten ostatni odcinek drogi wiedzie przez góry drogą miejscami wąską i krętą.

Kierunkowskaz prowadzący do jaskini Ballıca Kierunkowskaz prowadzący do jaskini Ballıca

Taksówką: istnieje możliwość wynajęcia w Pazar taksówki, która dowiezie nas do jaskini. Za odpowiednią opłatą kierowca poczeka przez umówiony czas i odwiezie z powrotem do Pazar. Dojazd do Pazaru możliwy jest dolmuszem z Tokatu (40 minut).

Droga dojazdowa do jaskini Ballıca Droga dojazdowa do jaskini Ballıca

Odpowiedzi