Jezioro Obruk

Region: 

Współrzędne GPS: 38.182610, 33.183517

Opis tego cudu natury powstał na podstawie tekstu użytkownika Iudex, który jest również autorem opublikowanych zdjęć.

W centralnej Turcji, w połowie drogi między Aksaray a Konya, znajduje się wielkie zapadlisko krasowe zwane od nazwy miejscowości Obruk.

Jezioro Obruk

Ten niezwykły twór przyrody jest wynikiem działania procesów krasowych. W płynących pod powierzchnią gruntu wodach rozpuszcza się dwutlenek węgla pochodzący ze źródeł wulkanicznych. W kwaśnym środowisku następuje szybkie wymywanie wapiennych skał osadowych, skutkiem czego strop pieczary się zapada. Obruk ma około 150 m średnicy i głębokość 145 metrów. Lustro wody znajduje się około 30 m poniżej poziomu gruntu.

Jezioro Obruk

Jezioro Obruk nazywane jest również Kızören Obruk, aby odróżnić je od innych jezior tego rodzaju, które są charakterystyczne dla okolic Konyi. Te krasowe jeziora występują jedynie w Turcji i często zbiorczo określane są jako obruk, od nazwy wsi, w której mieści się najsłynniejsze z nich. Jeziora mają od 100 do 250 metrów średnicy, ale nie wszystkie są wypełnione wodą.

Jezioro Obruk

Położenie i dojazd

Dojazd do jeziora jest możliwy jedynie samochodem. Aby dotrzeć do Obruk należy w miejscowości Kızören skręcić w odchodzącą na północ lokalną drogę. Po około czterech kilometrach dojeżdżamy do zabudowań wsi Obruk. Za ruinami karawanseraju (Obruk Han) znajduje się cel naszej podróży. [Współrzędne GPS: 33.18506 E, 38.17478 N]

Jezioro Obruk