Cennet ve Cehennem

Region: 

Współrzędne GPS: 36.452400, 34.105598

Turcja to prawdopodobnie jedyne miejsce na świecie, gdzie w ciągu jednej godziny można zajrzeć do Piekła, a następnie odwiedzić Niebo. Wystarczy wybrać się w okolice Silifke. Tam, w górach Taurus, położone są dwa fascynujące zapadliska.

Cennet Çöküğü Cennet Çöküğü

Zapadliska Niebo i Piekło powstały w wyniku procesów krasowych. Wapienie, z których zbudowany jest masyw gór Taurus, to skały, które łatwo ulegają rozpuszczeniu przez wodę. Przepływające pod ziemią strumienie rozpuściły słabo związane podłoże skalne, tworząc jaskinie. Gdy zapadł się ich strop, powstały charakterystyczne leje krasowe.

Cehennem Çukuru Cehennem Çukuru

Otchłań piekielna (tr. Cehennem Çukuru) to lej o głębokości aż 128 m, który można podziwiać z małej platformy widokowej. Zejście 'do piekieł' nie jest jednak możliwe z powodu bardzo stromych ścian leja. Według greckiej mitologii jest to miejsce, gdzie bóg nieba i błyskawic Zeus, po dramatycznej walce, uwięził potwora o stu głowach Tyfona. Według miejscowych legend znajduje się tu wejście do podziemnego świata, a strumień, którego szum dobiega z głębi zapadliska, jest dopływem mitologicznej rzeki Styks.

Cehennem Çukuru

Cehennem Çukuru

W odległości ok. 100 m od Piekła położona jest Jaskinia Niebo (tr. Cennet Çöküğü). To znacznie większe zapadlisko, będące uwałem stworzonym w efekcie połączenia się kilku lejów krasowych. Na jego dnie znajduje się wejście do jaskini, będącej przedłużeniem zapadliska. Niebo jest dostępne dla zwiedzających, którzy muszą pokonać 452 wykute w skale stopnie, aby zejść na jego dno położone na głębokości 70 m.

Cennet Çöküğü Cennet Çöküğü

Po pokonaniu 288 stopni warto zatrzymać się przy bizantyjskiej Kaplicy Marii Dziewicy zbudowanej w V w. n.e. W XIX w. kaplica służyła przez krótki okres jako meczet.

Cennet Çöküğü - Kaplica Marii Dziewicy Cennet Çöküğü - Kaplica Marii Dziewicy

Nazwę jaskini można powiązać z ulgą, jaką odczuwa się gdy, po pokonaniu w prażącym słońcu drogi w dół, wchodzi się do chłodnej groty Nieba. Podłoże jest tam bardzo wilgotne i panuje półmrok, który rozświetlają nieliczne lampy. Niestety, po przyjemnej przerwie trzeba rozpocząć mozolną wspinaczkę z powrotem. Warto uzmysłowić sobie, że to wyczyn porównywalny z wejściem na 27 piętro wieżowca. Cennet Çöküğü - wnętrze jaskini Cennet Çöküğü - wnętrze jaskini

300 m na południowy-zachód od Nieba leży trzecia atrakcja okolicy – Jaskinia Astmy (tr. Astım Mağarası). Ta mniej znana jaskinia jest łatwiej dostępna dla zwiedzających, ponieważ prowadzi do niej jedynie 78 metalowych stopni. Składa się z trzech galerii o łącznej długości 200 m. Można w niej obejrzeć ciekawe nacieki jaskiniowych, m.in. stalaktyty i stalagmity, oraz spotkać nietoperze. Dodatkowo, panujący w niej mikroklimat podobno łagodzi objawy astmy, chociaż w jaskini jest duszno i gorąco. Nazywana jest również Jaskinią Życzeń (tr. Dilek Mağarası). Wielu zwiedzających wierzy, że ich marzenie się spełni, jeżeli podrzucona kulka, ulepiona z błota zebranego z dna jaskini, przyklei się do jej sklepienia.

Informacje praktyczne:

Niebo i Piekło są otwarte dla zwiedzających codziennie, w miesiącach letnich (od kwietnia do października) w godzinach od 8:00 do 20:00, a w miesiącach zimowych (od listopada do marca) od 8:00 do 17:00. W 2011 roku bilet wstępu kosztował 3 TL.

Cennet Çöküğü - wnętrze jaskini

Cennet Çöküğü - wnętrze jaskini

Dojazd

Samochodem: dojazd trasą wiodącą z Silifke do Mersinu (droga nr 400). 20 kilometrów na północny-wschód od Silifke dojeżdża się do miejscowości Narlıkuyu. Tutaj należy odbić w lewo (na północ) i po przejechaniu około 1,5 kilometra dojeżdża się do Cennet ve Cehennem.

Kierunkowskazy do Nieba i do Piekła Kierunkowskazy do Nieba i do Piekła

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

Swego nie znacie...

W Polsce też można się znaleźć jednego dnia, a nawet w jednej godzinie, i w piekle, i w niebie. Koło Końskich są dwie wsie - Piekło i Niebo. W niedalekiej Sielpi organizowany jest nawet co roku maraton o wdzięcznej nazwie "Przez Piekło do Nieba" - trzy rundki po 14 km, przy każdej biegnie się przez obie wsie.

Niebo

Niebo?NieboNiebo

Niebo - już bardziej widoczne... Niebo osiąga się po wejściu na górę i położeniu na miękko wyściełanych ławach w restauracji :)