Pazar koło Tokatu

Współrzędne GPS: 40.280575, 36.290588

Region: 

Pazar, czyli po polsku Niedziela, to miasto położone w prowincji Tokat, nad rzeką Yeşilırmak. To niepozorne miasteczko ma długą historię i posiada dwie niewątpliwe atrakcje turystyczne.

Seldżucki karawanseraj w Pazar Seldżucki karawanseraj w Pazar

Historia

W czasach starożytnych Pazar położony był na tzw. Drodze Królewskiej - szlaku handlowym łączącym Persję z wybrzeżem Morza Egejskiego. Później znalazł się przy słynnym Szlaku Jedwabnym, biegnącym z Chin do Europy. W antyku miasto znane było jako Cellarion.

W XI wieku Pazar podbili Daniszmendydzi, a po nich nastali Seldżukowie. Pamiątką po ich panowaniu jest stojący w mieście karawanseraj oraz kamienny most. Od 1392 roku w posiadanie Pazaru weszła dynastia Osmanów.

Co warto zobaczyć: 

Wspomniany powyżej karawanseraj nazywany bywa Pazar Han lub też Mahperi Hatun Han. Druga nazwa pochodzi od imienia żony seldżuckiego sułtana Alâeddina Keykûbada, na polecenie której w latach 1238 - 1242 wzniesiono karawanseraj.

Seldżucki karawanseraj w Pazar Seldżucki karawanseraj w Pazar

Dwie inskrypcje, umieszczone nad głównymi drzwiami oraz nad wejściem do zadaszonej części budynku, dostarczają nam informacji od założycielce karawanseraju, jej synu oraz dacie rozpoczęcia budowy.

Inskrypcja przy wejściu - seldżucki karawanseraj w Pazar Inskrypcja przy wejściu - seldżucki karawanseraj w Pazar

Mahperi Hatun to jeden z siedmiu karawanserajów zbudowanych przez żonę sułtana Keykûbada, które stały na szlaku łączącym Sivas z Tokatem, Amasyą i Kayseri, Oprócz karawanserajów owa dama była odpowiedzialna za podstanie kompleksu meczetowego Huand Hatun w Kayseri.

Karawanseraj w Pazar zaliczany jest przez znawców do najznamienitszych przykładów budowli tego rodzaju. Wyróżnia go jakość wykorzystanych materiałów budowlanych oraz elementy dekoracyjne. Jego powierzchnia całkowita to aż 1500 metrów kwadratowych.

Ozdobna nisza przy wejściu - seldżucki karawanseraj w Pazar

Ozdobna nisza przy wejściu - seldżucki karawanseraj w Pazar

Do 2005 roku karawanseraj popadał w ruinę, a dach zawalił się, natomiast ściany były w dobrym stanie. W sierpniu 2005 roku tureckie Ministerstwo Turystyki podjęło decyzję o rozpoczęciu prac renowacyjnych. Zakończono je w 2007 roku, a rok później w karawanseraju otwarta została restauracja serwująca specjalność regionu - Tokat kebab.

Seldżucki karawanseraj w Pazar Seldżucki karawanseraj w Pazar

Niestety nie możemy podzielić się wrażeniami z wizyty we wnętrzu karawanseraju oraz w restauracji - w trakcie naszej wizyty w sierpniu 2011 lokal był zamknięty z powodu Ramazanu.

Karawanseraj znajduje się przy drodze z Tokat przez Turhal do Zile, około 1 km na wschód od centrum Pazaru.

Przeczytaj więcej o seldżuckich karawanserajach w Anatolii.


5 kilometrów w kierunku północno-wschodnim położony jest natomiast seldżucki most kamienny nad rzeką Yeşilırmak.

Około 7 kilometrów od Pazaru, w górach, położona jest ciekawa jaskinia Ballıca, otwarta dla odwiedzających.

Przeczytaj więcej o jaskini Ballıca.


Jak dotrzeć?: 

Samochodem: jadąc trasą z Çorum do Tokatu (nr D180), należy, po przejechaniu miejscowości Turhal, dojechać do Dökmetepe (około 22 km) i tam skręcić w prawo (na południe) w kierunku na Pazar (dalsze 6 km). Ta część trasy to droga typowo wiejska, na której można się spodziewać pewnych utrudnień w ruchu...

Utrudnienia na drodze do Pazar Utrudnienia na drodze do Pazar

Dolmuszem: z Tokatu, około 40 minut jazdy.