Dolmusz

Jest to podstawowy sposób podróżowania w Turcji, zarówno w miastach, jak i pomiędzy nimi, o ile odległości nie przekraczają kilkudziesięciu kilometrów. Dolmusze są małymi busikami, które przemieszczają się po mniej więcej określonej trasie. Mają swoje przystanki oraz dworce, ale Dolmusze na ulicy w Adaniezatrzymują się w dowolnym punkcie trasy, jeżeli przejawimy chęć ich zatrzymania, a czasami nawet bez naszej inicjatywy, gdy kierowca dojdzie do wniosku, że wyglądamy na potencjalnych pasażerów.

Wysiadanie wygląda podobnie, dolmusz staje, gdy mamy ochotę wysiąść. Trasa lub miejsce docelowe zazwyczaj jest oznaczone a przedniej szybie dolmusza. Ceny są niewygórowane, a częstotliwość kursowania duża. Minusem jest wygoda, ponieważ dolmusze działają na zasadzie dopchania tylu pasażerów, ilu się uda wcisnąć.

Na koniec ciekawostka: dolmuszem może też nazywać się zwykły samochód osobowy, który pełni funkcję taksówki, kursującej o określonej trasie, za określoną opłatą i zabierającej do 4-5 pasażerów. Takie dolmusze można napotkać w Bursie, gdzie są bardzo wygodnym sposobem dojazdu pod Uludağ - górę będącą ośrodkiem sportów zimowych w Turcji, jak i w inne miejsca.

Przeczytaj więcej o różnych środkach komunikacji w Turcji.