Region:
Mersin to duże miasto portowe położone na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz stolica prowincji o tej samej nazwie.
Te część wybrzeża była zamieszkana od jedenastu tysięcy lat, goszcząc na swoich ziemiach między innymi Hetytów, Asyryjczyków, Persów, Greków i Seleucydów. W czasach starożytnej Grecji miasto nosiło miano Zephyrion. Do jego rozwoju przyczyniało się korzystne położenie geograficzne - w naturalnym porcie, jak również wydobywane w okolicy zasoby molibdenu.
W czasach rzymskich Mersin, nazywany wówczas Hadrianopolis, na cześć cesarza Hadriana, leżał w prowincji Cylicja. Jednakże głównym portem i stolicą prowincji był pobliski Tars.
Po długim i burzliwym okresie historii, podczas którego miastem władali Arabowie, Seldżukowie, Mongołowie, Ormianie i Mamelucy, w XV wieku Mersin został zdobyty przez Otomanów.
Po pierwszej wojnie światowej był okupowany przez wojska francuskie i brytyjskie, spod której to okupacji wyzwoliły miasto wojska tureckie. W 1924 roku został stolicą prowincji.
Obecnie Mersin jest prawdziwą metropolią, ze swoimi wieżowcami, hotelami, a nawet operą. Jest również siedzibą uniwersytetu otwartego w 1992 roku. Rząd turecki planuje wybudować w okolicach miasta pierwszą w kraju elektrownię atomową, chociaż ta decyzja spotyka się z gwałtownymi protestami ze strony chociażby organizacji Greenpeace.
Co warto zobaczyć:
Mersin warto odwiedzić, zwłaszcza jeżeli chcemy poznać życie ogromnego tureckiego miasta portowego. Oferuje nam piękne promenady wzdłuż wybrzeża, buzujący życiem targ i ciekawe potrawy specyficzne dla tego regionu Turcji. Można tu popróbować owoców opuncji, które trzeba obierać w specjalnych, grubych rękawicach gumowych.
Nas Mersin zauroczył wyjątkowo udanym połączeniem nowoczesności i tradycji. Rozległy kryty bazar w centrum miasta jest miejsce, gdzie można wędrować bez końca labiryntem uliczek osłoniętych od słońca. Jeżeli macie ochotę na bardziej europejski rodzaj zakupów, to nowoczesne centrum handlowe na obrzeżach miasta z pewnością spełni te oczekiwania.
Malutkie restauracyjki sąsiadują z ogromnymi, klimatyzowanymi lokalami. Dodatkowo hotele mogą być w Mersinie niezwykle tanie, a jednocześnie czyste i dobrze wyposażone. W Mersinie mieszkaliśmy w największym apartamencie, jaki udało nam się dostać w hotelach w całej Turcji, za kwotę bliską symbolicznej.
Mersin jest też dobrą bazą wypadową do wycieczek na wschód Turcji, do Tarsu, Kızkalesi, Silifke, Adany, a nawet Antakyi.
Jeżeli jesteśmy już w Mersinie, warto również zaryzykować wycieczkę do samego Nieba i Piekła oraz odwiedzić starożytne miasto Kanlıdivane.
W Mersinie znajduje się również stanowisko archeologiczne na wzgóżu Yumuktepe, gdzie od siedemdziesięciu lat prowadzone są prace wykopaliskowe.
Przeczytaj więcej o ostatnich pracach archeologicznych na wzgórzu Yumuktepe w Mersinie.