Jezioro Acıgöl (koło Denizli)

Region: 

Współrzędne GPS: 37.818462, 29.822388

Acıgöl, czyli po turecku "Gorzkie Jezioro" to zbiornik wodny położony w głębi regionu Morza Egejskiego, u zbiegu granic trzech prowincji: Denizli, Afyonkarahisar oraz Burdur, w odległości około 60 kilometrów od miasta Denizli.

Jezioro Acıgöl Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.

Powierzchnia jeziora podlega znacznym wahaniom, osiągając wiosną aż 100 kilometrów kwadratowych i kurcząc się pod koniec lata do zaledwie 35 kilometrów kwadratowych. Jezioro jest płyciutkie - jego maksymalna głębokość to według różnych źródeł, jedynie 1,50 do 2,10 metra. Zbiornik położony jest na wysokości 842 metrów n.p.m.

Acıgöl zawdzięcza swoją nazwę wysokiej zawartości siarczanu sodu, który jest pozyskiwany z jeziora i następnie wykorzystywany w tureckim przemyśle. Ten specyficzny skład jeziora wynika z zasilających go strumieni i źródeł bogatych w siarczany, wypływających z uskoku tektonicznego, przebiegającego w południowej części jeziora.

Zasoby siarczanu sodu w wodach powierzchniowych jeziora oraz w podpowierzchniowej solance są oceniane na 70-80 milionów ton. Siarczan pozyskiwany z jeziora zaspokaja 90% zapotrzebowania Turcji, a jego dodatkową zaletą jest brak skażeń i domieszek toksycznych.

Okolice jeziora zamieszkiwane są przez ptaki drapieżne, dzikie kaczki oraz flamingi.

Jezioro jest również atrakcją licznych wycieczek objazdowych, które często zatrzymują się na sesje zdjęciowe przy "słonym jeziorze", po którym można spacerować na piechotę.

Uwaga: Jeziora tego nie należy mylić z drugim znajdującym się w Turcji zbiornikiem o tej samej nazwie. Jezioro kraterowe Acıgöl położone jest w prowincji Konya.

Odpowiedzi

flamingi

nad którymi jeziorami w turcji występują jeszcze flamingi i w jakich porach roku

Flemingi i inne ptactwo.

Flemingi podobna sa nad Yay Golu. To takie rozlewiska na pd od szczytu Erciyes.

Ale nie szukalem ich tam zbyt intensywnie wiec i nie widziałem. Na Acigil tez nie spotkalem flemingow. Za to były setki bocianów. Prawopoobnie siedza tu caly rok bo byl juz poczatek maja wiec troche za pozno na dalszy lot.

 

Do samego Acigol mozna podjechac z drogi Denizli-Afyon. Mniej wiecej w polowie drogi wzdluz jeziora, szutrowka przejezdzajac przez tory kolejowe. Dalej jest szlaban ale nikt nie pilnuje i mozna pieszo dojsc az do brzegu.

 

Wycieczkę nad Acigol warto połaczyc z wycieczka do jaskini Kaklik.