Doğanbey

Współrzędne GPS: 37.618698, 27.180901

Region: 

Wielu podróżników zna z pewnością opuszczoną wioskę Kayaköy w okolicach Fethiye na wybrzeżu licyjskim. Jej zrujnowane domy przywołują wspomnienia o dawnych greckich mieszkańcach Turcji. Niewiele osób wie, że podobne miejsce istnieje na wybrzeżu Morza Egejskiego, w pobliżu znanego kurortu Kuşadası.

Doğanbey

Osada Doğanbey znajduje się na terenie Parku Narodowego Półwyspu Dilek i Delty Rzeki Büyük Menderes, na wzgórzu wznoszącym się po południowej stronie półwyspu. Ta stara wieś zamieszkana była dawniej przez społeczność grecką i aż do wymiany ludności między Grecją w Turcją w 1924 roku nazywana była Domatia.

Doğanbey

Po 1924 roku w Doğanbey mieszkali Turcy, ale w latach 80-tych XX wieku opuścili oni wioskę w poszukiwaniu bardziej nowoczesnych warunków życia i pozostała ona niezamieszkana. Dzięki temu udało się zachować jej oryginalny charakter i dawne budynki w stanie sprzed prawie stu lat. Część budynków została odrestaurowana i sprzedana jako domy wakacyjne, ale wiele dawnych domostw ciągle popada w ruinę.

Doğanbey

Obecnie Doğanbey to wieś-skansen, w której można podziwiać piękne przykłady tradycyjnej architektury z XIX i początków XX wieku. Wśród starych domów położony jest również zabytkowy kościół oraz kaplica. Wieś przedzielona jest głębokim wąwozem, w którym płynie strumień. Jego szum oraz świergotanie ptaków to często jedyne dźwięki, jakie można usłyszeć w Doğanbey, zwłaszcza poza sezonem letnim.

Doğanbey

Stare kamienne domy tworzą piękny widok i niezwykłą, przepełnioną nostalgią atmosferę. Ze wzgórza, na którym położone jest Doğanbey roztaczają się również malownicze widoki na deltę rzeki Büyük Menderes oraz na Morze Egejskie.

Doğanbey

W Doğanbey, oprócz oglądania dawnych budynków, można odwiedzić Centrum Informacyjne, stworzone specjalnie z myślą o gościach tego niezwykłego muzeum na wolnym powietrzu. Budynek, w którym mieści się centrum, w XIX wieku pełnił funkcję szpitala, a następnie - szkoły. Po przesiedleniach popadł w ruinę, a odrestaurowany został dopiero w 2001 roku.

Doğanbey

W Centrum Informacyjnym znajduje się ekspozycja muzealna, sale: wystawowa i komputerowa oraz biblioteka. Goście mogą wziąć udział w spotkaniach, pokazach slajdów oraz obserwować przez teleskop ptactwo zamieszkujące obszar delty rzeki Büyük Menderes.

Informacje praktyczne

Centrum Informacyjne otwarte jest codziennie, w godzinach od 8:30 do 18:00. Wstęp na teren wsi jest możliwy przez cały czas, nie trzeba nawet kupować biletów wstępu.

Od lat 90-tych XX wieku trwa renowacja kolejnych domów w Doğanbey. Obecnie kilka z tradycyjnych kamiennych domostw zostało przekształconych w apartamenty do wynajęcia, więc amatorzy ciszy i spokoju mogą nawet w Doğanbey zanocować.

Wizytę w Doğanbey warto połączyć z odwiedzinami w antycznym mieście Priene, którego ruiny położone są przy trasie prowadzącej z Söke do Doğanbey. Nieco dalej, na zachód od Doğanbey leży rybacka wioska Karine, w której można posilić się w restauracji rybnej.

Dojazd: 

Samochodem: do Doğanbey (nazywanego również Eski Doğanbey) najłatwiej dotrzeć własnym transportem.

Z głównej drogi regionu czyli autostrady İzmir-Aydın należy zjechać w okolicach Germencik na Söke. Z Söke do Doğanbey prowadzi prosta droga w kierunku południowo-zachodnim (29 km). Do centrum wioski należy skręcić w prawo (na północ) z głównej drogi i podjechać nieco pod górkę.

Droga do Doğanbey

Dolmuszem: podobno z Söke można dojechać do Doğanbey dolmuszem, kursują one jednak rzadko i nieregularnie, trzeba więc przygotować się na ewentualny powrót taksówką.

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

Restauracja Karine

Jeśli uda nam się dojechać już do tej miejscowości, gorąco polecam pojechać dalej wzdłuż brzegu, gdzie na samym końcu znajduje się restauracja Karine, serwująca ryby prosto z morza ... na plaży... Odległość ca. 2 km

Karine

O tym miejscu mamy zamiar jeszcze napisać ;) Dziękujemy za smaczne zdjęcie!

meczet...

widoczny na jednej z fotek to już chyba nie obiekt muzealny ani z puli rewitalizowanych ?

Meczet

Jak można wywnioskować z informacji o wiosce, meczet pochodzi z okresu od 1924 do lat 80-tych XX wieku, kiedy to w Doganbey mieszkali muzułmanie.