Wycieczki z Bodrum

Bodrum, przepiękny kurort na południowym wybrzeżu egejskim, oprócz wypoczynku może nam zaoferować wiele możliwości zwiedzania. Lokalne biura podróży oferują wiele atrakcyjnych wycieczek, spośród których warto zwrócić uwagę na następujące propozycje:

Jednodniowa wycieczka do Efezu - wizyta w doskonale zachowanym starożytnym mieście. Po drodze można zobaczyć pozostałości Świątyni Artemidy - jednego z siedmiu cudów świata antycznego. Naszym zdaniem być w Turcji i nie zobaczyć Efezu to poważny błąd!

Efez - architektura

Jednodniowy wypad do Pamukkale i Hierapolis - warto przypomnieć, że Pamukkale jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Hierapolis może się poszczycić wspaniałym teatrem i ciekawymi nagrobkami. Wycieczki do Efezu i Pamukkale można połączyć w jedną, dwudniową wyprawę.

Jednodniowa wycieczka do Dalyan i Kaunos daje nam okazję zażycia kąpieli błotnych, odbycia rejsu stateczkiem oraz podziwiania miejsc lęgowych słynnych żółwi Caretta caretta. Spokojny dzień na łonie natury warty jest rekomendacji.

Kąpiel błotna w Kaunos
Zdjęcie udostępniła nam podróżniczka kasia_p45.

Przeczytaj więcej o Bodrum.

Odpowiedzi

inne atrakcje

Bedac w Bodrum (moim zdaniem jeden z najlepszych kurortow) nie mozna zapomniec o króliczej wyspie w Gumusluk, na wyspe mozna dostac sie tylko na piechote spacerujac uliczkami zatopionego miasta. W Bodrum rowniez znajduje sie Jeden z Siedmiu Cudów Antycznego Świata - Mauzoleum w Helikarnasie.

Agata

A jak można się tam dostać (nie mając prawa jazdy, na własną rękę?).I Może ktoś ma jeszcze jakieś sugestie dotyczące zwiedzania okolic Bodrum dolmuszem lub autobusem?

Zwiedzanie okolic Bodrum

Do Mauzoleum można dojść spacerkiem z centrum Bodrum, natomiast po całym półwyspie kursują regularnie dolmusze, więc podróżowanie na własną rękę to nie problem.

Agata

A dokąd warto pojechać?Mogłabyś podpowiedzieć?

Zwiedzanie okolic Bodrum

W samym Bodrum oprócz Mauzoleum można zobaczyć antyczny teatr - przy drodze do Gümbet oraz bramę Myndos Kapısı położoną na końcu ulicy Turgutreis Caddesi. Nie należy zapominać o Zamku Świętego Piotra oraz mieszczącym się w jego murach Muzeum Archeologii Podwodnej.

Żeby poznać "nieturystyczną" wersję Turcji polecam wyprawę do stolicy regionu - Muğli (2 godziny autokarem, ok. 15 TL).

Będąc w tej części wybrzeża na pewno warto pokusić się o odwiedzenie Efezu. Dojazd samodzielny autokarem wymaga przesiadki w Aydın, a następnie jazdy do Selçuku - stamtąd do ruin Efezu można dojść spacerkiem. Łatwiej jest wykupić wycieczkę zorganizowaną, ale wyjazd samodzielny ma jedną zaletę - jeżeli wyjedzie się na prawdę wcześnie rano, to można zdążyć przed największym tłumem zwiedzających oraz najgorętszym upałem w południe.

Inna ciekawa wycieczka to Priena-Milet-Didyma, ale tutaj polecam jednak wyjazd zorganizowany - przejazdy między tymi miejscami są dość skomplikowane logistycznie.

Ceny biletów autokarowych oraz przybliżone czasy przejazdu znajdziesz w dobrych przewodnikach książkowych - np. Lonely Planet. Turkey (polecam zakup, to kopalnia wiedzy) czy Turcja. Kraj czterech mórz.

Chciałabym będąc w Bodrum

Chciałabym będąc w Bodrum pozwiedzać trochę na własną rękę i w związku z tym mam parę pytań. Ile czasu zajmuje podróż z Bodrum do Efezu dolmuszem i ile to kosztuje? Czy na własną rękę jest taniej niż kupując wycieczkę fakultatywną? Trochę się obawiam tej przesiadki, czy się tam nie zgubie:) Myślę też o Gumusluck, da się dojechać tam z Bodrum lub Gumbet?

Chciałabym będąc w Bodrum

Chciałabym będąc w Bodrum pozwiedzać trochę na własną rękę i w związku z tym mam parę pytań. Ile czasu zajmuje podróż z Bodrum do Efezu dolmuszem i ile to kosztuje? Czy na własną rękę jest taniej niż kupując wycieczkę fakultatywną? Trochę się obawiam tej przesiadki, czy się tam nie zgubie:) Myślę też o Gumusluck, da się dojechać tam z Bodrum lub Gumbet?

Czy będąc w Bodrum jest

Czy będąc w Bodrum jest sesns/ szansa/ możliwość dostać się do Stambułu? Na 2 dni na przykład? Czy możecie podpowiedzieć?

podróz

z Bodrum do Efezu jechalam z wycieczką autokarem ok 4h, NIE POLECAM PODRÓŻY DOLMUSZEM bo po pierwsze, chyba się nie da , po drugie ...to strasznie dalekooooo, dasz radę bez klimy i przesiadając się z 10 razy ?

jak jesteś dobrym kierowcą

jak jesteś dobrym kierowcą to bezpiecznie :) ja podróżowałam autem i daliśmy radę:) tylko od razu ostrzegam przed krótszymi drogami, bo one najczęściej są nad skarpami z ostrymi zakrętami i nie przyjemnymi kamyczkami, przez które kierowcy często tracą panowanie nad kierownicą. Osobiście polecam Yalikavak i Efez, jednak na Efez należy przeznaczyć cały dzień, bo obszar zwiedzania jest monstrualnie wielki i zero cienia :) Chwile wytchnienia daje znajdujący się nieopodal dom Maryi, gdzie polskie tablice informacyjne, sprawią, że poczujemy się troszkę swojsko :)

pytania

jade do alanyi .czy z tego kurortu sa wycieczki do efezu?czy ktos w ogoleorietuje sie w cenach wycieczke,oraz wejscia do jaskin w samej alanyi itd...