Bodrum

Współrzędne GPS: 37.037601, 27.431499
Bodrum

Region: 

Słynny kurort i marina na południowym wybrzeżu Morza Egejskiego. Miasto jest usytuowane w południowej części Półwyspu o tej samej nazwie, u wrót Zatoki Gökova. Z lądu widać grecką wyspę Kos. Ten międzynarodowy kurort jest centrum turystyki i żeglugi.

Bodrum - marina

W starożytności znany jako Halikarnas, a następnie Petronium. Kraina, w której położone jest Bodrum, była wówczas zwana Karią. Już w VII wieku przed naszą erą obszar został zasiedlony przez Dorów, a następnie podbity przez Persów.

Bodrum to miejsce narodzin najsłynniejszego chyba historyka czasów starożytnych, nazywanego często Ojcem Historii - Herodota.

W latach 377 - 353 przed naszą erą Karią rządził, w imieniu Persów, król Mauzolos. Po jego śmierci żona, a zarazem siostra Artemizja, zatrudniła greckich architektów i rzeźbiarzy, aby wznieśli zmarłemu pomnik-grobowiec. Ich dzieło, nazwane imieniem Mauzolosa, zostało obwołane jednym z Siedmiu Cudów Świata.

Bodrum - ruiny Mauzoleum

Kolejnym punktem zwrotnym w historii miasta było przybycie krzyżowców w 1402 roku. Wznieśli oni w Bodrum słynny Zamek Świętego Piotra.

Ostatecznie w 1522 roku Bodrum zostało przyłączone do Imperium Otomańskiego przez Sulejmana Wspaniałego.

Do połowy XX wieku Bodrum było raczej senną mieściną rybacką oraz centrum dla poławiaczy gąbek. Następnie zostało "odkryte" przez grupę intelektualistów tureckich i spopularyzowane jako miłe miejsce wypoczynku wakacyjnego oraz działalności artystycznej.

Odwiedzających Bodrum urzeka niska zabudowa i malowniczo położone na wzgórzach białe domki. Na całych półwyspie istnieje zakaz stawiania wysokich budynków, więc nie znajdziemy tu okropnych hotelowych molochów, które szpecą okolice Alanyi.

Znajdziemy tu natomiast małe miejscowości wypoczynkowe, ustronne kempingi i zaciszne zakątki.  Najczęściej odwiedzane okoliczne miejscowości to Turgutreis, Ortakent, Türkbükü, Yalıkavak i Gümüşlük, ale my polecamy położony na północny-wschód od Bodrum Güvercinlik.

Centrum Bodrum jest gwarne i zatłoczone, ale i tak sprawia całkiem sympatyczne wrażenie. W małych sklepikach można tu znaleźć szeroki asortyment pamiątek, a w położonych nieopodal mariny restauracjach - zakosztować lokalnej kuchni, a zwłaszcza świeżych ryb.

Co warto zobaczyć: 

Koniecznie trzeba odwiedzić ruiny Mauzoleum - jeden z siedmiu Cudów Świata Starożytnego. Chociaż niewiele z niego zostało po pobycie Joannitów, to symbolika tego miejsca sprawia, że warto podumać tutaj nad wartością pamiątek historycznych oraz nad niespotykanym wandalizmem, który dotknął to arcydzieło architektury starożytnej.

Bodrum - pozostałości Mauzoleum

Zamek Świętego Piotra, stojący nieopodal portu, to siedziba wspaniałego Muzeum Archeologii Podwodnej. Tej placówki, nawet jeżeli zazwyczaj nie pasjonują nas muzea, nie sposób nie odwiedzić. Jest to ogromna atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Bodrum - zamek św. Piotra

Pozostałe zabytki w Bodrum to teatr z czasów antycznych położony przy drodze do Gümbet, pozostałości stoczni z czasów osmańskich oraz Brama Myndos (Myndos Kapısı) - jedyny zachowany element 7-kilometrowych murów obronnych z czasów króla Mauzolosa.

Dla miłośników morskich podróży istnieje w Bodrum możliwość wyruszenia w tzw. Błękitny Rejs po okolicznych zatokach. Czas trwania rejsu waha się od jednodniowej wycieczki dla mających mało czasu, aż po kilka tygodni, dla zasobnych w czas i pieniądze.

Jak dotrzeć?: 

Samolotem z przesiadką w Istanbule, następnie linie lokalne na lotnisko Milas-Bodrum.

Samolotem czarterowym bezpośrednio na lotnisko Milas-Bodrum.

Autokarem ze wszystkich głównych miast Turcji.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: 

Odpowiedzi

Dorowie

w artykule poswieconym Bodrum-nie mowi sie:"Doryjczykow", ale raczej "Dorow". Dorowie-Dorow-Dorom...etc. :) O.

Bodrum

Bodrum

widok (od teatru) na port i zamek św. Piotra

Bodrum

Bodrum

brama Myndos

Bodrum

grobowce w pobliżu bramy Myndos (Vw.p.n.e.) z piękną mozaiką (poniżej)

Bodrum

 

mozaika jest przepiekna...

....a Wy, jak widze, juz w Polsce. My jutro ruszamy do Polski z Edirne i trzeba bedzie nadrabiac zaleglosci w relacjonowaniu przebiegu wyprawy, w tym opisy atrakcji Bodrum oraz naszego przemilego spotkania!

Bodrum

Przepraszam za faux pas, gospodarz ma pierwszeństwo w relacji, pośpieszyłem się z tymi fotkami. Przygotowuję Lubrandę i krótką relację z naszego pobytu, ale czekam niecierpliwie na Twoją relację. Dobrej drogi do domu!

nie ma problemu :)

Zanim w mojej relacji dotre do Bodrum, sporo czasu uplynie, a Czytelnicy czekaja na nowosci. Mozaiki i tak nie mam na wlasnych zdjeciach, to Wasze trofeum!

Halikarnas

Grzebiąc w necie natrafiłem na przyczynkową wiadomość:

Jak co roku miesięcznik Archeology publikuje 10 największych wydarzeń archeologicznych w mijającym (2010) roku. (Z portalu historia-news.pl) Lista podaje wydarzenia bez ich rangowania, m.in.

Okradziony grobowiec Hecatomnusa:

 
Mauzoleum w Halikarnasie

 

Tureckie władze aresztowały szabrowników podejrzanych o wykopanie tunelu do jednego z najbardziej intrygujących grobowców starożytności – podziemnej komnaty stanowiącej miejsce spoczynku Hecatomnusa, który rządził Karią w IV wieku p.n.e. i był ojcem Mauzolosa, którego grobowiec, Mauzoleum w Halikarnasie, był jednym z siedmiu cudów starożytnego świata (a przy okazji już wiemy, skąd pochodzi słowo mauzoleum).