Odkrycia archeologiczne dokonane na terenie Turcji w sierpniu 2022 stanowią doskonały przykład tego, jak bogate są prehistoria i historia tego obszaru. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym wiadomościom archeologicznym z ubiegłego miesiąca. Na terenie kopca Ulucak w Izmirze na zachodzie Turcji odkopano gliniany posążek przedstawiający kobiecą sylwetkę, który datowany jest na okres sprzed 7800 lat. Na dalekim wschodzie kraju, w prowincji Van odkryta została komora grobowca wykutego w skale oraz kanał nawadniający z okresu państwa Urartu.
W centralnej Anatolii, na terenie słynnej Kapadocji, archeolodzy pracujący na stanowisku Porsuk-Zeyve odnaleźli ślady ścian pokrytych tynkiem z czasów perskich. Niedaleko stamtąd, w pobliżu stolicy kraju, Ankary, na terenie słynnej stolicy Frygów, Gordionu, znaleziono inskrypcję wspominającą nazwę tego miasta.
W antycznym mieście Assos nad Morzem Egejskim odkopano mającą dwa tysiące lat fontannę, a w Prusias ad Hypium, położonym w północno-zachodniej prowincji Düzce, posąg grackiego boga Apollina. Na wschodzie Turcji, w prowincji Bitlis, odkryto 41 grobowców z okresu seldżuckiego, położonych na cmentarzysku w Ahlat.