Do herbaty - kwiecień 2023

W Turcji trwają obecnie intensywne prace mające na celu odbudowę po katastrofalnych trzęsieniach ziemi, które zrujnowały południowo-wschodnią część kraju. Ponadto, w celu ochrony eksponatów przed wstrząsami wtórnymi, około czterysta z nich przewieziono z Muzeum Archeologicznego w Antakyi do Muzeum w Kırşehir. Jednocześnie władze tureckie zintensyfikowały działania mające przygotowanie się na kolejne tego typu katastrofy, które z uwagi na położenie Turcji wydają się nieuniknione. W ramach tego typu prac w kwietniu 2023 roku zakończono roboty renowacyjne i wzmacniające pod względem konstrukcyjnym słynny Kryty Bazar w Stambule.

Błękitny Meczet w Stambule
Błękitny Meczet w Stambule

Docierają również z Turcji o wiele bardziej radosne nowiny. W ubiegłym miesiącu zwrócono artefakty przemycane przez lata z kraju za granicę, na przykład Muzeum Met oddało zrabowane antyki, a Muzeum Archeologiczne w Antalyi otworzyło wystawę, w której pokazano specjalną sekcję poświęconą 12 zwróconym historycznym eksponatom z USA. Ponadto trwają starania o zwrot głowy należącej do naturalnej wielkości brązowego posągu cesarza rzymskiego Septymiusza Sewera, która obecnie znajduje się w Danii. Korpus posągu został już zwrócony z USA. Także Włochy zwróciły władzom tureckim stelę nagrobną pochodzącą z II wieku n.e., zawierającą miłosny przekaz dla małżonka zmarłej kobiety. Stela ta została nielegalnie wydobyta w Zeugmie w południowo-wschodniej Turcji.

Wykopaliska archeologiczne kontynuowano w kwietniu 2023 roku w całym kraju. Szczególnie interesujące znaleziska ogłoszono w Stambule, gdzie w miejscu Kościoła Św. Polieukta, niegdyś największego kościoła Konstantynopola, odkopano rzymski posąg. W tym samym mieście podczas wykopalisk w Porcie Teodozjusza, drugim co do wielkości porcie Konstantynopola, położonym na wybrzeżu Morza Marmara, znaleziono liczące 1600 lat sandały i grzebień.

Wśród projektów renowacyjnych warto wspomnieć, że słynny Błękitny Meczet w Stambule został ponownie otwarty po renowacji rozpoczętej w 2018 roku. Ponadto poinformowano, że 30 mauzoleów w Stambule poddano kompleksowym pracom renowacyjnym. W dawnej stolicy Imperium Osmańskiego, Edirne, kontynuowano natomiast prace renowacyjne Meczetu Selimiye, arcydzieła Mimara Sinana – słynnego osmańskiego architekta działającego w XVI wieku.

Odpowiedzi