Bez zaskoczenia, wiadomości dotyczące działań archeologicznych na terenie Turcji zostały w marcu 2023 roku zdominowane przez historie związane z lutowymi trzęsieniami ziemi, które wstrząsnęły południowo-wschodnią częścią kraju. Ogłoszono jednak również kilka ważnych odkryć, w tym nowe malowidła naskalne z epoki prehistorycznej znalezione na górze Latmos. Co więcej, na terenie starożytnego miasta Sagalassos odkryto niezwykły pochówek, sugerujący strach przed ewentualnymi działaniami zmarłej osoby.
Podczas trwających badań na górze Latmos (Beşparmak), na której znajdują się liczne malowidła naskalne, odkryto kolejne ich przykłady, które pochodzą z czasów prehistorycznych. Główna tematyka malowideł naskalnych Latmos, które charakteryzują unikalne cechy stylistyczne, to relacje damsko-męskie, rodzina, święto wiosny i ceremonie ślubnymi. Na wielu obrazach widoczne są również dekoracje i figury przypominające wzory tkackie.
Belgijscy archeolodzy prowadzący wykopaliska na terenie starożytnego miasta Sagalassos w południowo-zachodniej Turcji odkryli niedawno fascynujący pochówek. W grobowcu znajdowały się skremowane szczątki mężczyzny, który żył w II wieku naszej ery. Pochówek ten został zabezpieczony dwoma tuzinami cegieł i dodatkową warstwą tynku. Co więcej, wokół krawędzi grobowca rozsypano ponad trzydzieści wygiętych gwoździ, prawdopodobnie mających działać jako magiczne talizmany powstrzymujące zmarłego przed wydostaniem się na zewnątrz. Według odkrywców tego grobowca działania te miały zapobiec powrotowi błąkającego się ducha, który mógł mieć zdolność powstania z grobu nawet po kremacji. W artykule opublikowanym w czasopiśmie "Antiquity" autorzy badań wyjaśnili, że starożytni Rzymianie bali się "niespokojnych zmarłych" i podejmowali magiczne środki ostrożności, aby chronić się przed tymi potencjalnie niebezpiecznymi istotami.