Do herbaty - 18 czerwca 2015

W dzisiejszym "Do herbaty" pożegnamy tureckiego męża stanu, sprawdzimy jak mają się sprawy w prowincji Izmir, będziemy trzymać kciuki za przyjęcie Efezu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i powitamy muzułmański miesiąc postu.

Do herbaty - 18 czerwca 2015

  • 17 czerwca zmarł w szacownym wieku 91 lat turecki polityk, Süleyman Demirel. W ciągu swojej kariery politycznej pełnił on m.in. funkcję prezydenta kraju (w latach 1993-2000) oraz, pięciokrotnie, premiera. W Turcji ogłoszono trzydniową żałobę narodową, a pogrzeb byłego prezydenta odbędzie się 19 czerwca w Ankarze. Rodacy nazywali Demirela "Ojcem" (tr. Baba), "Pasterzem Süleymanem" (tr. Çoban Sülü) i niecodziennie - Spartakusem (od jego rodzinnego miasta Isparty). Oprócz wieloletniej kariery politycznej Demirel zasłynął ze swoich powiedzonek, wśród których warto wspomnieć o "Dün dündür, bugün bugündür" (czyli "wczoraj było wczoraj, a dzisiaj jest dzisiaj"), wypowiadanego najczęściej w sytuacji, gdy zmieniał swoje stanowisko w jakiejś kwestii.
  • Prowincja Izmir doświadcza w tym roku boomu turystycznego, a co za nim idzie - wzrostu przychodów z biletów wstępu do położonych na jej terenie placówek muzealnych i antycznych miast. W przeciągu pierwszych 5 miesięcy 2015 roku wzrost ten wyniósł 12% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Wydawałoby się więc, że placówki badawcze nie mogą narzekać na brak funduszy. Okazuje się, iż jest nieco inaczej - lwia część budżetu badawczego pochodzi od prywatnych sponsorów, a Ministerstwo Kultury i Turystyki niezwykle się ociąga z podpisaniem stosownych umów. Kilka stanowisk archeologicznych ciągle czeka na zatwierdzenie pozwolenia na kontynuowanie prac, a znajdują się wśród nich - słynna agora w Izmirze oraz odkryty niedawno teatr antyczny w tym mieście. Sytuacja jest coraz bardziej krępująca, tym bardziej, że do Izmiru dotarli już zaciekawieni tym świeżym znaleziskiem turyści z Europy i Japonii. Co więcej, nie ma funduszy na opłacenie zatrudnionych archeologów, z których część znalazła się już na bezrobociu.
  • Skoro już o prowincji Izmir i stanowiskach archeologicznych mowa, to zachęcamy do trzymania kciuków za słynny Efez. Podczas najbliższej sesji Komitetu Dziedzictwa Światowego, która odbędzie się 5 lipca w Bonn, odbędzie się głosowanie decydujące o wpisaniu tego wspaniale zachowanego antycznego miasta na Listę UNESCO. Tak, dobrze przeczytaliście, pomimo milionów odwiedzających to miejsce turystów oraz cudownych zabytków, Efez ciągle na tej liście się nie znajduje, a na liście tymczasowej czeka już od 1994 roku. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce dołączy do 13 miejsc w Turcji, które spotkał do tej pory ten zaszczyt.
  • Dzisiaj (18 czerwca) rozpoczyna się muzułmański miesiąc postu zwany w Turcji Ramazanem. Wszystkim muzułmanom składamy z tej okazji życzenia: "Ramazan Mübarek olsun!", a turystom planującym pobyt w Turcji w okresie najbliższego miesiąca przypominamy nasz tekst o tym, na czym ten szczególny post polega i czy niesie on jakieś konsekwencje dla odwiedzających kraj turystów. Dodatkowo szczerze polecamy wpisy na blogach Turcja od kuchni oraz Kuchnia bez granic, gdzie będą codziennie pojawiać się propozycje ramazanowych menu. Warto je wypróbować niezależnie od tego, czy będziecie pościć czy też chcecie wypróbować wiele tureckich przysmaków!

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.

Powiązane artykuły: