Do herbaty - 17 sierpnia 2015

Po wakacyjnej przerwie wracamy z cyklem "Do herbaty". W dzisiejszym odcinku wspominamy katastrofalne trzęsienie ziemi, odkrywamy wspaniałą mozaikę z Antiochii ad Cragum i przyglądamy się skutkom niespokojnej sytuacji w Turcji dla ruchu turystycznego w tym kraju.

Do herbaty - 17 sierpnia 2015

  • 17 sierpnia 1999 roku północno-zachodnią Turcję nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, z epicentrum w okolicach miasta Izmit. Dzisiaj w całym kraju odbędą się obchody 16 rocznicy tej katastrofy. Wskutek tego wydarzenia zginęło przeszło 17 tysięcy osób, a pół miliona ludzi pozostało bez dachu nad głową. Straty materialne również były ogromne, a ich wielkość jest szacowana na 23 miliardy dolarów amerykańskich. Tureckie władze wyciągnęły wówczas wnioski z ogromu zniszczeń i przeprowadziły gruntowną reformę prawa budowlanego.
  • Na terenie ruin antycznego miasta Antiochia ad Cragum w prowincji Antalya badacze znaleźli ogromną mozaikę z czasów rzymskich. Do tej pory odsłonięto jej fragment o powierzchni... 150 metrów kwadratowych! Zespół archeologów pod kierownictwem amerykańskiego profesora Michaela Hoffa odkrył również budynek z drewnianymi schodami. Prace na terenie Antiochii trwają nieprzerwanie od 2005 roku i pewnie jeszcze wielokrotnie przyniosą zaskakujące znaleziska.
  • Z powodu niespokojnej sytuacji politycznej w Turcji oraz toczących się przy jej granicy walk wielu turystów rezygnuje w tym roku z tureckich wakacji. O stratach, jakie ponosi sektor turystyczny tego kraju niech świadczą te dane statystyczne: w pierwszej połowie 2015 roku prowincję Antalya odwiedziło o pół miliona turystów mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Oprócz mniej lub bardziej uzasadnionych obaw turystów z zachodu do kryzysu w turystyce przyczyniło się także załamanie gospodarcze w Rosji, z której do Turcji przybyło o 30% wczasowiczów mniej niż w zeszłym sezonie.

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.