Do herbaty - 22 września 2015

W dzisiejszym odcinku "Do herbaty" skupimy się na przeglądzie wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, w których można będzie uczestniczyć jesienią tego roku w Turcji. Dowiemy się, w jaki sposób można dobrze wydać równowartość 30$, przyjrzymy się planom otwarcia nowego Parku Czekolady, poznamy parki tematyczne dostępne dla dzieci i dorosłych w Stambule, zachęcimy do uczestnictwa w festiwalu fotograficznym. Na zakończenie przekonamy się, czy najlepszym symbolem miasta Rize jest szklanka herbaty.

Do herbaty - 22 września 2015

  • Redakcja Hürriyet Daily News przygotowała 10 propozycji na wydanie równowartości 30$ w sposób, który przyczyni się do lepszego poznania Turcji. Wśród propozycji znajdują się między innymi: rafting na rzece Melen w prowincji Düzce, śniadanie na wybrzeżu morskim w Izmirze, zwiedzanie dzielnicy Sultanahmet w Stambule z wykorzystaniem karty Museum Pass İstanbul oraz rejs na wyspę Büyükada połączony z przejażdżką powozem konnym.
  • W położonym nad Morzem Czarnym mieście Ordu planowane jest otwarcie Parku Czekolady, na terenie którego znajdzie się muzeum, kawiarnie, restauracje i sklepy. Władze miasta liczą, że ten kosztujący 8,5 miliona TL projekt przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej regionu, a także podniesie sprzedaż orzechów laskowych - głównego produktu rolnego tych okolic.
  • Osoby zastanawiające się, w jaki sposób można spędzić ciekawie czas w Stambule, nawet jeżeli odwiedzanie meczetów i placówek muzealnych nie jest ich hobby, ucieszy wiadomość, że w tym mieście znajduje się wiele parków tematycznych. Wśród nich warto pamiętać o krainie dinozaurów - Jurassic Land, parku rozrywki Vialand, Legoland Discovery Center - czyli miejscu dla miłośników klocków Lego (wstęp tylko w towarzystwie dzieci!), ogromnym akwarium Sea Life oraz parku Forestanbul zorganizowanym w Lesie Belgradzkim.
  • 9 października w Stambule rozpoczyna się druga edycja festiwalu fotograficznego Fotoİstanbul, podczas którego na terenie dzielnicy Beşiktaş podziwiać będzie można prace 60 fotografów z całego świata. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są "Życie Innych". Pasjonatów fotografii może zainteresować możliwość wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie opublikowane w serwisie Instagram - 100 najlepszych zdjęć zostanie wystawionych w trakcie festiwalu!
  • W Rize, nad Morzem Czarnym, odbędzie się lokalne referendum dotyczące dekoracji głównego placu miasta. W ramach renowacji tego placu władze miejskie planowały umieszczenie na nim pomnika przedstawiającego szklankę z herbatą. Miała ona symbolizować ogromne znaczenie upraw herbaty w tym regionie Turcji. Cóż w tym złego? - zapytacie. Otóż przed remontem w tym miejscu stał pomnik Atatürka, który został przeniesiony w inną lokalizację, a to nie spodobało się wielu mieszkańcom miasta. Teraz o przyszłości placu zadecydują mieszkańcy Rize odpowiadając na podchwytliwe pytanie "Atatürk czy herbata?"

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.

Odpowiedzi

Rize

Znak nowych czasów : usunięcie pomnika Ojca Narodu i zastąpienie całkiem naturalnym pomnikiem - jak rozumiem "tulipana" z herbatą (oby tylko nie tak kiczowatym jak pomniki arbuzów, moreli, róż i wiele innych) - dla stolicy tureckiej herbaty... Spełniło się i Turcja naśladuje Polskę w zamianie pomników :) Ostatnio w Pieniężnie usunięto pomnik sowieckiego generała i też były międzynarodowe reperkusje. Ciekawi mnie, czy obecnie w Moskwie utrzymałby się pomnik hetmana Stanisława Żółkiewskiego, czy Rosjanie usunęliby go i jak zareagowaliby na oburzenie Polaków??? A co do Rize - na pewno Ataturk stoi w odpowiednio prestiżowym miejscu... Tak jak kiedyś Stalin i Lenin w podbitych krajach demoludu.

Porównanie zupełnie

Porównanie zupełnie nietrafione. I Lenin, i Stalin to bohaterowie okupanta. Ataturk jest zaś bohaterem narodowym. Pomijam już że dwaj pierwsi to zwyczajnie ludobójcy.

Pomniki

Rozumiem, że tak twierdzisz ze względów polemicznych a nie z powodu niezrozumienia mojej tezy?  Pomników nie stawia się ludobójcom, tylko bohaterom narodowym,  "batiuszkom" i takim przez 70 lat byli "ci dwaj". Pomniki stawiano im tylko w centralnych miejscach, inne były niegodne. Podobnie jest z pomnikiem "świętej pamięci Prezydenta" w Warszawie...Tak samo jest - jak widać - w Turcji. A punkt widzenie - co upierdliwie powtarzam - zależy od punktu siedzenia, dlatego kiedyś stawiano pomniki "tym dwóm" i innym z ich nadania,a teraz się je usuwa w cień albo w nicość. C'est la vie!

Herbata

W gorący przedwyborczy czas herbata może stać się przyczyną rewolucji. Precedens już był ponad 200 lat temu w Ameryce Północnej. :)