Noclegi w Domach Nauczyciela

Noclegi w Domach Nauczyciela (tr. oğretmenevi) to bez wątpienia nasze najważniejsze odkrycie tureckie w 2011 roku. Właściwie nie wiemy, czemu wcześniej nie spotkaliśmy się z tą możliwością, dość skrzętnie przemilczaną zresztą przez znane nam przewodniki, zarówno polsko-, jak i angielskojęzyczne. To dogodne rozwiązanie znalazło nas samo, pod postacią pewnego przechodnia w Sungurlu, który zapytany późnym wieczorem o hotel odpowiedział nam pytaniem, czy odpowiada nam nocleg w Domu Nauczyciela.

 Dom Nauczyciela w Tekirdağ

Domy Nauczyciela to bardzo rozbudowana na terenie całej Turcji sieć placówek oferujących nie tylko miejsca noclegowe, ale również restauracje, sale konferencyjne i zaplecze socjalne. Powstały jako środek mający na celu wyrównywanie szans nauczycielom podróżującym po kraju i nie będącym w stanie opłacić sobie noclegów w standardowych hotelach. Oprócz tego pełnią one szereg funkcji społecznych i kulturalnych.

Aby rozwiać Wasze obawy śpieszymy z informacją, że noclegi w Domach Nauczyciela są dostępne nie tylko dla przedstawicieli tego zawodu, ale, w miarę dostępności miejsc noclegowych, wszystkim podróżnym. Wędrowców o ograniczonym budżecie powinien ucieszyć fakt, że ceny pokoi są tam około o połowę niższe niż w hotelach o podobnym standardzie.

Spotkaliśmy się z opinią, że w Domach Nauczyciela trudno jest znaleźć wolny pokój, ale z naszego doświadczenia wynika, że nie jest to problemem. W İnebolu przykładowo w hotelu dowiedzieliśmy się, że miejsc brak, i szans na nocleg nie ma w całym mieście. W sąsiadującym z owym hotelem Domu Nauczyciela bez problemu dostaliśmy pokój.

Widok z balkonu w Domu Nauczyciela w Inebolu

Domy Nauczyciela są czasami zlokalizowane w mniej atrakcyjnych dzielnicach miast, ale nie jest to regułą. Za przykład może tutaj znowu posłużyć İnebolu, gdzie Dom Nauczyciela jest usytuowany tuż przy ścisłym centrum i oferuje piękne widoki na Morze Czarne. Podobnie jest w Tekirdağ, tam Dom Nauczyciela znajduje się nieopodal centrum, przy głównej trasie przelotowej przez miasto.

Standard oferowany przez Domy Nauczyciela można określić jako podstawowy. Pokoje są bardzo czyste, z łazienkami, balkonami i telewizorami oraz z dostępem do internetu. Czasami śniadanie bywa wliczone w cenę noclegu, ale trzeba się o to dopytać w recepcji.

Obecnie w Turcji działa przeszło 600 Domów Nauczyciela, z czego większość (ale uwaga, nie wszystkie) posiada pokoje gościnne. W sumie oferują one około 17 tysięcy łóżek. Szczegółowe informacje na temat sieci tych placówek znaleźć można na stronie internetowej Oğretmenevleri. Co prawda jest ona dostępna jedynie w języku tureckim, ale interaktywna mapa Turcji z podziałem na prowincje mówi sama za siebie. Niektóre Domy Nauczyciela posiadają również własne strony www, których adresy również odnajdziecie na stronie Oğretmenevleri, obok dokładnych danych teleadresowych oraz liczny miejsc noclegowych.

Odpowiedzi

rewelacja...

bo ja kiedyś, wiele lat temu byłem nastawiony na poszukiwanie noclegów w schroniskach młodzieżowych...

a w PRLu to fakt, raz z marylą dostaliśmy sypialnię w Łodzi na czas przed i po weselu naszej kuzynki...

dobrze wiedzieć o takowej opcji...

i umieć ją zaplanować w budżecie wyprawy...  

wątek przykleić...

na innych forach są techniczne możebności takowy wątek "przykleić"...

a co jest możebne na TwS ?

Raczej nie są...

...bo sieć tych placówek powstała z myślą specjalnie o nauczycielach tureckich. Z drugiej strony - zawsze można próbować na miejscu utargować jakiś rabat, powołując się na odpowiedni zawód.