Tekirdağ

Współrzędne GPS: 40.963306, 27.509766

Region: 

Położone w europejskiej części Turcji czyli w Tracji miasto Tekirdağ zazwyczaj kojarzy się z tradycyjnym tureckim napojem alkoholowym - rakı. Smakosze z pewnością docenią również tutejsze słynne mielone kotleciki nazywane Tekirdağ köfte. Nie sposób również zapomnieć o kilku ważnych związanych z miastem osobistościach, z których jedna była pisarzem, druga - księciem, a trzecia - sportowcem.

Panorama Tekirdağ Panorama Tekirdağ

Historia miasta:

Historia osadnictwa w regionie Tekirdağ sięga roku 4000 p.n.e. Samo Tekirdağ zostało podobno założone pod nazwą Rodosto przez greckich kolonizatorów z egejskiej wyspy Samos. Podobno było częścią królestwa trackiego władcy Seutesa (V - IV wiek p.n.e.).

W czasach bizantyjskich, jako Bisanthi, miało duże znaczenie z uwagi na swe położenie na wybrzeżu Morza Marmara, w zatoce będącej naturalnym portem. W VI wieku n.e. cesarz Justynian zarządził gruntowną przebudowę miasta.

Tekirdağ zostało dwukrotnie splądrowane przez Bułgarów: w 813 i następnie w 1206 roku. W pierwszej części XIII wieku znajdowało się pod kontrolą Wenecji.

Turcy Osmańscy zdobyli miasto w XIV wieku n.e., ale do 1923 roku zachowało ono dość kosmopolityczny charakter z uwagi na skład etniczny mieszkańców. Połowę obywateli miasta stanowili Grecy, którzy po wojnie o niepodległość Turcji zostali wysiedleni do Grecji.

Centrum Tekirdağ Centrum Tekirdağ

Miasto obecnie:

Tekirdağ to średniej wielkości miasto, liczące około 140 tysięcy mieszkańców. Jego współczesna nazwa związana jest z pobliskim szczytem Tekir Dağı (antyczne Combos). Niektóre źródła wywodzą obie nazwy ze starego określenia miasta jako Tekfurdağı - w języku tureckim słowo tekfur oznacza bizantyjskiego władcę feudalnego.

Urząd Miasta w Tekirdağ Urząd Miasta w Tekirdağ

Znaczenie Tekirdağ wynika z dużego portu przeładunkowego dla towarów rolniczych. Pochodzą one z obszarów położonych w głębi lądu, gdzie uprawia się pszenicę, słoneczniki, wiśnie i winogrona. Zwłaszcza ta ostatnia pozycja ma szczególną wagę: winogrona są kluczowym składnikiem przy produkcji rakı - mocnego tureckiego alkoholu o aromacie anyżku.

Port w Tekirdağ Port w Tekirdağ

Obszary sąsiadujące z Tekirdağ to popularne wśród Stambulczyków miejsce wypoczynkowe. Wielu z nich posiada tu domki letniskowe. Szczególnym powodzeniem cieszą się pobliskie wioski: Şarköy, Mürefte i Kumbağ, w których znajdują się całkiem przyjemne plaże.

Informacje praktyczne:

W Tekirdağ znajduje się kilka hoteli. W 2011 roku zatrzymaliśmy się tu na nocleg w położonym w centrum hotelu Karaevli - pokój 3-osobowy ze śniadaniem kosztował 80 TL. Inną opcją noclegową jest zlokalizowany przy nabrzeżu Dom Nauczyciela, niestety znaleziony przez nas dopiero tuż przed wyjazdem z miasta.

Specjalnością kulinarną Tekirdağ są Tekirdağ köfte - małe, cylindryczne kotleciki mielone o pikantnym smaku. Wiele restauracji specjalizujących się w tym daniu położonych jest przy nabrzeżu. Tuż przy nich zatrzymują się na dłuższą przerwę przejeżdżające przez miasto autokary dalekobieżne, w tym te jadące z Grecji. Warto wykorzystać przystanek w podróży na degustację tego lokalnego specjału.

Restauracje serwujące Tekirdağ köfte Restauracje serwujące Tekirdağ köfte

W centrum Tekirdağ znajduje się duży, nowoczesny dom handlowy. W jego bezpośrednim sąsiedztwie odbywa się ogromny, tradycyjny targ, na którym można się zaopatrzyć w świeże warzywa i owoce, jak również w skarpetki i miski plastikowe oraz masę innych mniej i bardziej przydatnych przedmiotów.

Targ w Tekirdağ Targ w Tekirdağ

Co warto zobaczyć: 

Najważniejszym zabytkiem Tekirdağ jest meczet Rüstem Paşa Camii, zbudowany przez najsłynniejszego architekta epoki osmańskiej Mimara Sinana w 1553 roku, na rozkaz wielkiego wezyra Damata Rüstem Paşa.

Meczet Rüstem Paşa w Tekirdağ Meczet Rüstem Paşa w Tekirdağ

Muzeum Rakoczego. Franciszek II Rakoczy był magnatem węgierskim, który stanął na czele wielkiego powstania przeciwko Habsburgom (w latach 1703 - 1711). Po klęsce powstania tułał się na wygnaniu i przez Polskę oraz Francję trafił w końcu do Imperium Osmańskiego, gdzie zmarł w 1735 roku w Tekirdağ. Jego dom, w którym spędził ostatnie 15 lat życia, został w 1982 roku przekazany Węgrom i przekształcony w muzeum. Od tego czasu jest miejscem pielgrzymek węgierskich patriotów. Muzeum otwarte jest dla zwiedzających codziennie za wyjątkiem poniedziałków, bilet wstępu kosztuje 3 TL.

Dom Namıka Kemala - XIX-wiecznego tureckiego poety i dziennikarza urodzonego w Tekirdağ. Jego utwory o charakterze nacjonalistycznym i liberalnym stały się źródłem inspiracji dla Mustafy Kemala Atatürka. Obecnie jego dom jest udostępniany zwiedzającym jako muzeum. Budynek w stylu osmańskim zawiera bogatą kolekcję dokumentów związanych z poetą, jego portretów i fotografii rodzinnych. Część ekspozycji to muzeum etnograficzne, ilustrujące warunki życia zamożnej rodziny XIX-wiecznej w Imperium Osmańskim. Odwiedziny w domu są darmowe i możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 - 12:00 i 13:00 - 17:00 oraz w soboty od 9:30 do 15:30

Dom Namıka Kemala w Tekirdağ Dom Namıka Kemala w Tekirdağ

Muzeum Tekirdağ - gromadzi znaleziska z pobliskich tumulusów oraz ze stanowiska archeologicznego Perinthos (współcześnie Marmara Ereğlisi). Czynne od wtorku do niedzieli, wstęp darmowy.

Pomnik Atatürka w centrum miasta jest jedynym w Turcji dokładnie naturalnej wielkości wodza.

Pomnik Atatürka w Tekirdağ

Pomnik Atatürka w Tekirdağ

Pomnik słynnego pehlivana (czyli tradycyjnego zapaśnika), Hüseyina - pochodzącego z Tekirdağ.

Pomnik pehlivana Hüseyina z Tekirdağ

Pomnik pehlivana Hüseyina z Tekirdağ

Przeczytaj więcej o zapasach w oliwie na stronie poświęconej Muzeum Kırkpınar w Edirne.


Jak dotrzeć?: 

Samolotem: najbliższe lotnisko Tekirdağ Çorlu Havaalanı położone jest około 50 km od centrum miasta. Obsługują je tureckie linie Anadolu Jet, latające bezpośrednio z Ankary (2 loty dziennie).

Autokarem: ze Stambułu (2,5 godziny jazdy), Edirne (2 godziny), Eceabat oraz Çanakkale. Międzynarodowe autokary z Grecji (z Aten, przez Saloniki i Alexandroupolis) przejeżdżają przez Tekirdağ w drodze do Stambułu. Linię Ateny - Aleksandropolis - Istanbul obsługuje turecki przewoźnik Ulusoy.

Samochodem: ze Stambułu płatną autostradą (E80) lub darmową drogą ekspresową (nr 100) do Silivri. Stamtąd należy odbić lekko na południe, kierując się na Tekirdağ. Całkowita długość trasy wynosi 145 km. W 2011 roku droga dojazdowa do Tekirdağ była w przebudowie, co nieco utrudniało orientację przy wjeździe do miasta.

Odpowiedzi

W drogę.....

Zmotoryzowanym i odwaznym polecam droge z Tegirdag w strone Gallipoli która biegnie wzdłuz wybrzeza. na mapach jest zaznaczona jako zółta. Pewnie od koloru podłoża bo Turcy zapomnieli położyc na niej asfalt. jedzie sie kilkadziesiąt km po szutrze ale widoki sa niesamowite.