Sungurlu

Współrzędne GPS: 40.161034, 34.374847

Region: 

Położone w prowincji Çorum w regionie Morza Czarnego Sungurlu to, na pierwszy rzut oka, niepozorne miasteczko. W rzeczywistości jest stolicą największego i najbogatszego dystryktu w tej prowincji. W mieście mieszka przeszło 34 tysiące osób.

Panorama Sungurlu

Ważności dodaje Sungurlu położenie na głównej trasie ze stolicy Turcji - Ankary - do Samsunu na wybrzeżu Morza Czarnego. Wiele autokarów jadących tą drogą zatrzymuje się w Sungurlu na dłuższy postój, podczas którego podróżni mogą skosztować specjalności prowincji czyli leblebi (prażonej ciecierzycy). Innym źródłem bogactwa miasta jest produkcja skarpetek - wielu wiodących wytwórców tej części garderoby jest zlokalizowanych właśnie tutaj.

Sungurlu w nocy

Historia osadnictwa na terenie dzisiejszego Sungurlu sięga czasów hetyckich. Po Hetytach osiedlali się tu również Asyryjczycy, Frygowie, Kimerowie, Galatowie (czyli Galowie, którzy w III wieku p.n.e. przybyli do Azji Mniejszej). Po nich nastały czasy panowania rzymskiego oraz Greków pontyjskich. Część źródeł twierdzi, że Sungurlu położone było na perskiej Drodze Królewskiej, łączącej Suzę z Sardes.

Po klęsce Bizancjum w bitwie pod Manzikertem w 1071 roku obszar dostał się pod władanie turkmeńskiej dynastii Daniszmendydów.

Widok na Sungurlu

Współczesna nazwa miasta pochodzi od jednego z pierwszych osmańskich administratorów tego regionu Azji Mniejszej - Suguru Beja. Czasy jego rządów to XIV wiek.

Informacje praktyczne:

W Sungurlu znajduje się sporo sklepów, w tym dobrze zaopatrzony dyskont spożywczy sieci BIM.

Polecamy nocleg w lokalnym Domu Nauczyciela (Oğretmenevi). W 2011 roku koszt apartamentu 4-osobowego wynosił 65 TL. Apartament był przestronny, czysty, wyposażony w łazienkę, telewizor, lodówkę, balkon oraz dostęp do bezprzewodowego internetu. Jedynym minusem jest położenie pokoi gościnnych na wyższych piętrach budynku bez windy. Jeżeli planujecie spędzić w okolicy nieco czasu zwiedzając lokalne atrakcje hetyckie, to Sungurlu wydaje się być świetnym miejscem noclegowym - wbrew poradom z przewodnika Lonely Planet. Turkey, który zaleca nocowanie w Boğazkale lub w stolicy prowincji - Çorum. Dom nauczyciela w Sungurlu posiada własną stronę internetową, niestety nieco nieaktualną (cennik z 2010 roku) i jedynie w języku tureckim.

Dom Nauczyciela w Sungurlu

Co warto zobaczyć: 

W samym Sungurlu niewiele jest do zobaczenia. Standardowa wyliczanka obejmuje takie obiekty jak Wielki Meczet (Ulu Cami), Starą Łaźnię (Eski Hamam) oraz odrestaurowaną Wieżę Zegarową (Saat Kulesi) i Kamienny Most (Taş Köprü).

Sungurlu o zachodzie słońca

W bliskim sąsiedztwie Sungurlu położone jest wzgórze i stanowisko archeologiczne Hüseyindede Tepe - zlokalizowane około 25 kilometrów na północ od Sungurlu przy wiosce Yörüklu. Było to miejsce osadnictwa hetyckiego. W trakcie wykopalisk odkryto tam świątynię i kilka komór, a najważniejsze znaleziska to dwie wazy z reliefami przedstawiającymi sceny religijne, w tym skok przez byka.

Sungurlu stanowi również znakomitą bazę wypadową do najważniejszych stanowisk hetyckich w Anatolii: stolicy Hattuşaş, sanktuarium Yazılıkaya oraz Alacahöyük.

Jak dotrzeć?: 

Samochodem - jadąc z Ankary w kierunku na Çorum i Samsun (droga nr 200, a następnie, od miasta Delice droga nr 190). W 2011 roku długie odcinki tej drogi były w remoncie, a ruch odbywał się jednym z pasów ruchu, co znacząco spowalniało podróż. Odległość od Ankary to 172 kilometry.

Autokarem - z Ankary to 3 godziny jazdy. Autokary jeżdżą co godzinę, ale czasami wysadzają pasażerów przy drodze, a nie na dworcu autokarowym.