Region:
Położone w prowincji Çorum w regionie Morza Czarnego Sungurlu to, na pierwszy rzut oka, niepozorne miasteczko. W rzeczywistości jest stolicą największego i najbogatszego dystryktu w tej prowincji. W mieście mieszka przeszło 34 tysiące osób.
Ważności dodaje Sungurlu położenie na głównej trasie ze stolicy Turcji - Ankary - do Samsunu na wybrzeżu Morza Czarnego. Wiele autokarów jadących tą drogą zatrzymuje się w Sungurlu na dłuższy postój, podczas którego podróżni mogą skosztować specjalności prowincji czyli leblebi (prażonej ciecierzycy). Innym źródłem bogactwa miasta jest produkcja skarpetek - wielu wiodących wytwórców tej części garderoby jest zlokalizowanych właśnie tutaj.
Historia osadnictwa na terenie dzisiejszego Sungurlu sięga czasów hetyckich. Po Hetytach osiedlali się tu również Asyryjczycy, Frygowie, Kimerowie, Galatowie (czyli Galowie, którzy w III wieku p.n.e. przybyli do Azji Mniejszej). Po nich nastały czasy panowania rzymskiego oraz Greków pontyjskich. Część źródeł twierdzi, że Sungurlu położone było na perskiej Drodze Królewskiej, łączącej Suzę z Sardes.
Po klęsce Bizancjum w bitwie pod Manzikertem w 1071 roku obszar dostał się pod władanie turkmeńskiej dynastii Daniszmendydów.
Współczesna nazwa miasta pochodzi od jednego z pierwszych osmańskich administratorów tego regionu Azji Mniejszej - Suguru Beja. Czasy jego rządów to XIV wiek.
Informacje praktyczne:
W Sungurlu znajduje się sporo sklepów, w tym dobrze zaopatrzony dyskont spożywczy sieci BIM.
Polecamy nocleg w lokalnym Domu Nauczyciela (Oğretmenevi). W 2011 roku koszt apartamentu 4-osobowego wynosił 65 TL. Apartament był przestronny, czysty, wyposażony w łazienkę, telewizor, lodówkę, balkon oraz dostęp do bezprzewodowego internetu. Jedynym minusem jest położenie pokoi gościnnych na wyższych piętrach budynku bez windy. Jeżeli planujecie spędzić w okolicy nieco czasu zwiedzając lokalne atrakcje hetyckie, to Sungurlu wydaje się być świetnym miejscem noclegowym - wbrew poradom z przewodnika Lonely Planet. Turkey, który zaleca nocowanie w Boğazkale lub w stolicy prowincji - Çorum. Dom nauczyciela w Sungurlu posiada własną stronę internetową, niestety nieco nieaktualną (cennik z 2010 roku) i jedynie w języku tureckim.
Co warto zobaczyć:
W samym Sungurlu niewiele jest do zobaczenia. Standardowa wyliczanka obejmuje takie obiekty jak Wielki Meczet (Ulu Cami), Starą Łaźnię (Eski Hamam) oraz odrestaurowaną Wieżę Zegarową (Saat Kulesi) i Kamienny Most (Taş Köprü).
W bliskim sąsiedztwie Sungurlu położone jest wzgórze i stanowisko archeologiczne Hüseyindede Tepe - zlokalizowane około 25 kilometrów na północ od Sungurlu przy wiosce Yörüklu. Było to miejsce osadnictwa hetyckiego. W trakcie wykopalisk odkryto tam świątynię i kilka komór, a najważniejsze znaleziska to dwie wazy z reliefami przedstawiającymi sceny religijne, w tym skok przez byka.
Sungurlu stanowi również znakomitą bazę wypadową do najważniejszych stanowisk hetyckich w Anatolii: stolicy Hattuşaş, sanktuarium Yazılıkaya oraz Alacahöyük.
Jak dotrzeć?:
Samochodem - jadąc z Ankary w kierunku na Çorum i Samsun (droga nr 200, a następnie, od miasta Delice droga nr 190). W 2011 roku długie odcinki tej drogi były w remoncie, a ruch odbywał się jednym z pasów ruchu, co znacząco spowalniało podróż. Odległość od Ankary to 172 kilometry.
Autokarem - z Ankary to 3 godziny jazdy. Autokary jeżdżą co godzinę, ale czasami wysadzają pasażerów przy drodze, a nie na dworcu autokarowym.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz