Noclegi w wynajętych domach i apartamentach

Wiele osób przejeżdża do Turcji na wakacje. W 99% wybierają najprostszą wersję - czyli pakiet z biura turystycznego, zawierający przelot, transfer z/do lotniska, pobyt w hotelu, często też pełne wyżywienie. Zamykają sie w hotelu, oddalonym kilka lub nawet kilkanaście kilometrów od miasta, gdzie rzekomo przyjechali, a jeśli już jadą na wycieczkę - to przynajmniej dwukrotnie przepłacają kupując ją u rezydenta hotelu. I wracają - często rozczarowani.

Tymczasem.... To, co nie jest znane Polakom, znane jest wśród innych narodowości i od wielu lat z wielkim powodzeniem stosowane. Mowa o wakacyjnym wynajmie apartamentów i domów. Taka forma wypoczynku jest zdecydowanie preferowana przez osoby ceniące własną niezależność, ciekawe świata i lokalnych obyczajów.

Salon połączony z kuchnią w wynajmowanym apartamencie

Mieszkając w wynajętym apartamencie/domu nie jesteśmy odizolowani od reszty świata, jak to się dzieje w przypadku kompleksów hotelowych. Mamy swobodną możliwość poruszania się, zwiedzania zabytków własnym sumptem w znacznie niższych cenach niż oferowane przez biura turystyczne. Dodatkowo nie jesteśmy zobligowani do powrotu do hotelu na określoną godzinę posiłku, możemy zjeść w jednej z licznych tureckich restauracji, czy też przyrządzić go samemu z produktów kupionych na lokalnym bazarze.

I jeszcze jedno: mieszkając na takim osiedlu, mamy unikalną możliwość poznania prawdziwych Turków, dostrzeżenia tego, co jest dla większości turystów niewidoczne: ich sposobu życia, życzliwości, gościnności. Na bazarach bowiem mamy do czynienia z tzw. wersją eksportową: często natrętni Turcy próbujący sprzedać nam swoje towary. Tymczasem rzeczywistość jest nieco inna, ale nie poznamy jej, dopóki zamykamy się za bramą hotelu.

Zachęcamy wszystkich, by poznali ten piękny kraj, a można to zrobić jedynie odchodząc od utartych schematów.

Jak ugryźć wakacyjny wynajem? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

1. Jak znaleźć właściwe biuro?

Oczywiście przez internet. Oferuje on olbrzymią ilość stron zajmujących się wakacyjnym wynajmem nieruchomości. Spośród tej masy należy wybrać takie, które są oferowane bezpośrednio na miejscu - tzn. przez tureckie biura. Portale zrzeszające prywatnych właścicieli pobierają dodatkową marżę, co podraża finalny produkt. Zazwyczaj 99% nieruchomości zrzeszonych na takich portalach figuruje również na lokalnych, tureckich stronach. Lokalne biura są bardzo łatwe do rozpoznania, gdyż w większości przypadków prowadzą także sprzedaż nieruchomości. I wydaje się, że jest to najlepsza wskazówka: szukać na stronie odnośnika - linku do strony sprzedaży.

Łazienka w wynajmowanym apartamencie

2. Lokalizacja

Przy wynajmie apartamentu/domu sprawdźcie dokładnie jego odległość od plaży i najbliższego sklepu. Do sklepu nie powinno być dalej niż 200 metrów, a do plaży nie więcej niż 500 metrów. Są to odległości do pokonania na piechotę, w przeciwnym wypadku będzie potrzebny transport.

3. Basen

Jeżeli domy są w odległości mniejszej niż 150 metrów od plaży, to zazwyczaj nie mają basenu. Nawet jeżeli jest on na zdjęciach, to będzie nieczynny. Jeżli jednak jest to odległość większa, upewnijcie się, że jest tam basen.

Basen przy wynajmowanym apartamencie

4. Koszt wynajmu

Średnie ceny wynajmu kształtują się od 250 euro do 700 euro za tydzień. W opłatę są wliczone ręczniki, pościele, użytkowanie basenu, prąd i woda do mycia. Jak to liczyć? Średnia cena za tydzień to 500 euro w dobrym miejscu, więc posłużmy się tą kwotą do przedstawienia zależności. Opłata za wynajem jest ściśle uzależniona od miejsca i ilości osób, na jakie jest przewidziane mieszkanie/dom. Zatem:

500 euro podzielić na 7 dni = 71,43 euro za jeden dzień.

71,43 euro podzielić przez ilość osób zajmujących lokal - przez 6 - na osobę daje 11,9 euro za jeden dzień.

Zatem koszt pobytu dla 6 osobowej rodziny - grupy znajomych - wynosi za tydzień 500 euro wliczając wszystkie opłaty. Jeśli ta sama grupa chce wynająć nieruchomość na 10 dni to liczy to się w sposób następujący:

500 euro podzielić na 7 dni - 71,43 i pomnożyć przez 10 = 714 euro za 10 dniowy pobyt w domu/apartamencie dla 6 osób.

5. Transport z/na lotnisko

Dla obcokrajowców polecamy korzystanie z taksówek lub wynajem samochodu. Przykładowo obecnie cena z lotniska w Izmirze do Kuşadası za przewóz 4 osób to 60 euro, za przewóz 6 osób - 80 euro.

Marina w Kusadasi

6. Jak się dostać do Turcji?

Ten wątek jest szeroko omówiony w dziale Jak dotrzeć do Turcji, jednak w skrócie powiemy, że bez problemu można kupić bilet za kwotę od 400 PLN (chartery) do 1100 PLN (lub 250 euro dla łatwiejszych dalszych rachunków) w obie strony - rejsowe linie lotnicze.

7. Podsumowanie

Kalkulacja kosztów 1 tygodnia pobytu dla 6 osób:

  • wynajem: 500 euro
  • przelot: 6 x 250 euro = 1500 euro
  • transfer z/na lotnisko: 160 euro
  • razem: 2160 euro dla 6 osób

Słowem, korzystając z wynajmu wakacyjnego, zapłacicie za 6 osób mniej niż kupując najtańszą nawet ofertę z biura podróży na dwie osoby. Dodatkowym plusem jest fakt, że przy tegorocznej fali bankructw biur podróży, ten problem Was w ogóle nie dotyczy. Jedyne ryzyko, na jakie się narażacie, to to, że mieszkanie może być nieposprzątane.

Sypialnia w wynajmowanym apartamencie

Uwaga 1

Proszę pamiętać, że jeżeli wynajmujecie nieruchomość na mniej osób niż maksymalna ilość, w szczycie sezonu nikt nie dam Wam za to zniżki, natomiast można się targować poza sezonem.

Uwaga 2

Biura wynajmujące sprawdzają stan licznika prądu przed wejściem klientów. Jeżeli wynajmujący zostawiają klimatyzację włączoną i wychodzą - co niestety czasami się zdarza - wówczas rachunek za prąd rośnie niebotycznie. W takim przypadku istnieje możliwość dodatkowej opłaty w wysokości zazwyczaj 50 lirów tureckich (około 25 euro) za prąd. Są to jednak wypadki sporadyczne.

Jeżeli jesteście zainteresowani taką formą pobytu i wypoczynku w Turcji to przykładowe oferty wynajmu domów i apartamentów w Bodrum oraz w Kuşadası znajdziecie na stronie Holiday Rental - Turkey.

Autorką tekstu oraz zamieszczonych w nim zdjęć jest Paulina Maruszewska.

Odpowiedzi

Uwaga 3Rejon turystyczny

Uwaga 3

Rejon turystyczny w Turcji czyli od zatoki Edremit po Alanyę obsługuja lotniska Izmir, Bodrum-Milas, Dalaman i Antalya. Dwa pierwsze sa tansze. Oferty na czarter do Milas mozna znalezc za 500zł. Chyba najdrozszy jest Dalaman. Bywaja czartery do Antalii za ok 700zl. Ceny oczywiscie tam i z powrotem.

Minus taki, ze trzeba szukac okazji 2-3 tygodnie przed wylotem.

Dalaman = Fethiye

witaj Maestro...

od bodaj 3 lat,  czyli od powrotu z Fethiye własną taczką szukam skomunikowań z Dalaman a także z Mersin....

takich, by kupując "tani" ticket nie wylądować na bruku po eliminacji jakiegoś tam odcinka przesiadkowego...

...

a to wszystko - tylko dlatego - aby trzymać się tematu - dofrunąć do sprawdzonego "apart - motelu " w Fethiye - nota bene - niedaleko obok słynnego już hotelu Pelin - i załapać się na byczone wakacje jak my za jedyne 20€ za dwójkę...

Długo szukasz :-)))).

Długo szukasz :-)))). oferty leża tylko przebierac. Niestety dalaman chyba taniej niz 800zł nie znajdziesz. widocznie lotnisko drozy się. Moze jhakis podatek na caretta caretta :-))). Do Mardinu może wyjść najtaniej lecac low costem do Stambułu nastepnie kupujac okazyjny bilet na linie wewnetrzne za kilkadziesia lira.