Prom

Istnieją miejsca w Turcji, gdzie najdogodniejszym, a czasami wręcz jedynym środkiem transportu pozostaje prom. Jednym z tych miejsc jest Istanbul, miasto położone na dwóch kontynentach, przedzielone Bosforem. Aby przedostać się na stronę azjatycką można skorzystać z dwóch mostów, które często są zakorkowane, lub, o wiele przyjemniej i ciekawiej, przepłynąć promem. Jest to bardzo dogodne, jeżeli chcemy kontynuować naszą podróż z Istanbulu w kierunku Turcji kontynentalnej, ponieważ dworzec kolejowy Haydarpaşa, z którego odchodzą pociągi w głąb Azji, znajduje się na azjatyckim brzegu Bosforu.

Zapoznaj się z najpopularniejszymi trasami promów miejskich w Istanbule.

Prom na Bosforze
Także podróżując z Istanbulu do Bursy czy Izmiru będziemy mieli możliwość odbycia przeprawy promowej. Jest to niewątpliwe urozmaicenie dość monotonnej w tej okolicy jazdy autokarem. Swoją drogą gorąco polecamy odbycie takiej podróży z Istanbulu do Bursy, która daje możliwość zwiedzenia dwóch byłych stolic Imperium Osmańskiego.

 

Prom w Kusadasi

Dla bardziej tradycyjnych wczasowiczów, plażujących nad brzegami Morza Śródziemnego i Egejskiego, również istnieje możliwość odbycia podróży promowej, i to zagranicznej. Znad wybrzeży Morza Egejskiego niedaleko jest na wyspy greckie, często widoczne na wyciągnięcie ręki. Wyliczenie możliwych wypraw z tego wybrzeża można znaleźć na stronie opisującej, jak dotrzeć do Turcji promem.

Jeżeli wypoczywamy nad Morzem Śródziemnym, to również możemy przeżyć morską przygodę, wybierając się na Cypr Północny. Promy w tym kierunku wypływają z Alanyi (w sezonie letnim),  Taşucu koło Silifke oraz Mersinu.

Ceny promów na trasach krajowych są niskie, jednakże na trasach zagranicznych potrafią być bardzo wygórowane, pomimo niewielkich odległości. Ponadto należy pamiętać, że wybierając się na grecką wyspę opuszczamy terytorium Turcji, więc wracając należy ponownie zakupić wizę, co podnosi koszt takiej eskapady, oczywiście o ile nie dostaliśmy za pierwszym razem wizy pozwalającej na wielokrotne przekraczanie granicy tureckiej. 

Przeczytaj więcej o tym, jak dotrzeć do Turcji promem .

Przeczytaj więcej o różnych środkach komunikacji w Turcji.