Pociąg

Gdyby tylko sieć kolejowa w Turcji była lepiej rozbudowana! Tureckie pociągi są czyste i punktualne, lecz niestety nie nadarza się zbyt wiele okazji, by się o tym przekonać. Jeżeli spędzamy wakacje na wybrzeżu Morza Śródziemnego to z całą pewnością nie pojeździmy sobie koleją. Zapewne wielu osobom Turcja kojarzy się właśnie z podróżowaniem pociągiem, a to za sprawą słynnego Orient Ekspresu, pociągu który wystąpił w wielu opowieściach i filmach, rozbudzając wyobraźnie czytelników i widzów. Jednakże Orient Ekspres docierał z Europy jedynie do europejskiej jeszcze części Istanbulu. Twórca nowoczesnego państwa tureckiego Atatürk planował rozbudowę sieci kolejowej, istnieją też jego zdjęcia podczas podróży pociągiem. Niestety po jego śmierci ten zamysł został zapomniany, a rozbudowa sieci dróg umożliwiła rozkwit, a następnie dominację transportu autokarowego.

Od lutego 2014 nie kursują pociągi międzymiastowe i międzynarodowe z dworca Haydarpaşa w Stambule. Powodem jest renowacja trakcji kolejowej. Ograniczona liczba pociągów w kierunku Ankary i dalej na wschód odjeżdża z oddalonego o 150 km na wschód od Stambułu miasteczka Arifiye. Sytuacja ma ulec poprawie w 2014 roku.

Pociag Ataturka, dworzec kolejowy w Tarsie



Koleje w Turcji są państwowe, należą do odpowiednika polskiego PKP - Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD). Ten skrót często oznacza na planach dworzec kolejowy. Większe miasta, w których ma sens planowanie dalszej podróży koleją to: Istanbul, Ankara, Izmir, Aydin, Afyon, Sivas, Malatya, Van, Konya, Mersin i Adana. Ceny biletów są bardzo niskie, a warunki podróży przyjemne. Wagony są klimatyzowane, a toalety w miarę czyste, a na pewno w lepszym stanie niż w Polsce. Niestety pociągi podróżują wolno, ponieważ przebieg linii kolejowych jest bardzo okrężny. Wiele informacji, w tym o dostępnych trasach, można znaleźć na stronach TCDD.

Przeczytaj więcej o tym, jak dotrzeć do Turcji pociągiem


Aktualizacja - stan z 2008 roku

W sezonie letnim 2008 odkryliśmy z przykrością, że wiele połączeń kolejowych zostało zawieszonych lub zlikwidowanych, przykładowo na trasie Gaziantep - Istanbul, czy Denizli - Izmir. Tym bardziej warto zawsze upewnić się, czy podróż pociągiem na zaplanowanej przez nas trasie jest możliwa, jak również mieć w zanadrzu plan awaryjny, przykładowo podróż bardziej niezawodnymi autokarami.

Również standard oraz punktualność pociągów pozostawiają obecnie wiele do życzenia, zwłaszcza na dłuższych trasach, o czym przekonaliśmy się osobiście podróżując z pociągiem z Malatyi do Istanbulu.

Przeczytaj o przygodach kolejowych ekipy TwS.

Przeczytaj więcej o różnych środkach komunikacji w Turcji.