Bursa

Współrzędne GPS: 40.199856, 29.047852

Region: 

Pierwsza stolica Imperium Osmańskiego (w XIV wieku) leży u stóp góry Uludağ, która jest centrum sportów zimowych w Turcji. Bursa to znane uzdrowisko oraz kurort spa, ponieważ źródlana woda ze zboczy Uludağ od wieków znana jest ze swoich właściwości leczniczych. Bursa jest również miejscem narodzin słynnego kebaba znanego jako İskender, czyli Aleksander.

Bursa widziana z kolejki linowej

Przeczytaj więcej o górze Uludağ.


Oprócz rozlicznych atrakcji turystycznych oraz swojego znaczenia historycznego, Bursa jest również nowoczesnym ośrodkiem przemysłowym, w którego okolicach znajdują się między innymi fabryki Renault czy Fiata, znanego w Turcji jako Tofaş.

Panorama Bursy ze wzgórza

Podróżnym, którzy zapragną przenocować w Bursie, możemy z czystym sumieniem polecić pensjonat Güneş, przy ulicy İnebey, prowadzony przez bardzo przyjacielską rodzinę w odrestaurowanym domu osmańskim. Dysponuje pokojami od jedno- do czteroosobowych oraz wspólnymi, ale bardzo czystymi łazienkami.

Odradzamy natomiast nocleg w hotelu Lel, który oferuje przestronne, ale bardzo nieprzyjemne pokoje oraz brudne zaplecze sanitarne.

Więcej informacji o Bursie znajdziecie w relacji Podróż na wschód.


Co warto zobaczyć: 

W samej Bursie obowiązkowym punktem odwiedzin jest niewątpliwie Zielony Meczet (Yeşil Camii), zbudowany na rozkaz Mehmeta Zdobywcy w XIV wieku. Jego wyjątkowość polega na fakcie, że stanowił punkt zwrotny w tureckim stylu architektonicznym - zapoczątkował czysto otomański styl budowy meczetów. Wcześniej meczety w Anatolii reprezentowały styl seldżucki. Nazwa meczetu pochodzi, podobnie jak w przypadku Błękitnego Meczetu w Istanbule, od koloru kafli, którymi wyłożone jest jego wnętrze.

Bursa - Yeşil Camii

Przeczytaj więcej o Zielonym Meczecie.

Obejrzyj również galerię zdjęć z Zielonego Meczetu.


Bursa słynie ze swoich meczetów, podczas wizyty warto odwiedzić Wielki Meczet (Ulu Camii) oraz Meczet Bajazyda Błyskawicy (Yıldırım Bayezit Camii), jak również wiele innych, mniej sławnych meczetów, które często są perełkami architektury.

Bursa - meczet

Ważnym historycznie punktem odwiedzin Bursy są grobowce założycieli Imperium Otomańskiego - Osmana i Orhana, położone w najstarszej części miasta, w parku na wzgórzu, w sąsiedztwie Wieży Zegarowej oraz murów warownych.

Mauzoleum sułtana Osmana

Wszyscy zainteresowani wodolecznictwem oraz zabiegami spa powinni udać się w Bursie do starej dzielnicy Çekirge. Tutaj znajdują się hotele z własnymi łaźniami zasilanymi wodą mineralną z Uludağ.

Samą górę Uludağ można odwiedzić, wjeżdżając na nią kolejką linową (teleferik). Do dolnej stacji kolejki najłatwiej jest dotrzeć dolmuszem opisanym po prostu "teleferik". Swoją drogą Bursa była pierwszym odwiedzonym przez nas miastem w Turcji, w którym rolę dolmuszy pełniły samochody osobowe. Same zasady podróżowania niczym nie różniły się od tych przyjętych w całym kraju.

Góra Uludag niedaleko Bursy

Będąc w Bursie wypada również spróbować kebabu İskender, któy został tutaj podobno wynaleziony. Właściciele sieci restauracji pod nazwą Kebapçı İskender chlubią się pochodzeniem od samego wynalazcy tego przepysznego dania, a ich restauracje można znaleźć w centrum miasta, między innymi w centrum handlowym Zafer Plaza.

Iskender kebab - duma kulinarna Bursy

W tym samym centrum handlowym, które bez trudu można rozpoznać po charakterystycznej szklanej piramidzie, można zrobić bardzo ciekawe zakupy, gdyż mieszczą się tam sklepy firmowe wielu znanych marek odzieżowych.

Centrum Handlowe Zafer Plaza

Miłośnikom bardziej tradycyjnych zakupów tureckich możemy polecić Kryty Bazar (Kapalı Çarşı). Tak, to nie pomyłka, Kryty Bazar w Istanbule nie jest niczym wyjątkowym, a bazar w Bursie, chociaż nie tak rozsławiony ma nam tym istanbulskim jedną wielką przewagę - brak tłumów turystów, a co za tym idzie - niższe ceny. Jest to odpowiednie miejsce na dokonanie zakupów odzieżowych. Sam bazar szczyci się długą historią, gdyż jego początki sięgają czasów Bajazyda Błyskawicy, czyli XIV wieku.

Kryty Bazar w Bursie

Oprócz Krytego Bazaru w dzielnicy handlowej znajdziemy dawny karawanseraj Koza Han, zbudowany w 1490 roku. Obecnie handluje się w nim głównie tkaninami jedwadnymi. Tereny bazarowe otoczone są natomiast uliczkami, na których również wre handel - naczyniami, przyprawami, owocami i herbatą.

Stoisko z przyprawami i herbatą

Kolejną atrakcją Bursy jest słynny turecki teatr cieni zwany Karagöz, który pochodzi, według legendy, z czasów budowy Wielkiego Meczetu czyli z XIV wieku. Swoją drogą ów meczet budowany był z polecenia, a jakżeby inaczej, Bajazyda Błyskawicy.

Odwiedzający Bursę smakosze nie będą zawiedzenie, ponieważ, oprócz wspomnianego powyżej kebaba, miasto słynie z kotlecików zwanych İnegöl oraz z kandyzowanych kasztanów i świeżych brzoskwiń.

Bursa to jednak przede wszystkim bardzo urokliwe miasto, w którym tradycja i historia łączą się z nowoczesnością, stare bazary są położone nieopodal nowoczesnego centrum handlowego, a od wielkomiejskiego gwaru można uciec w labirynt uliczek starego miasta, gdzie siedząc na skwerku można wypić gorącą herbatę i obserwować, jak powoli toczy się życie.

Bursa - kot wędrujący po dachu

Przeczytaj więcej o meczetach tureckich.

Obejrzyj galerię zdjęć z Bursy.

Jak dotrzeć?: 

Autokarem z większości miast w Turcji.

Nowoczesny dworzec autokarowy w Bursie jest oddalony od centrum miasta, ale bez trudu dotrzemy do niego autobusem miejskim.

Dworzec autokarowy w Bursie

Szczególnie ciekawa jest podróż autokarowa z Istanbulu, ponieważ wymaga przeprawy promowej.

Odpowiedzi

Pensjonat Gunes - syf totalny

W pokojach nie bylo odkurzane od 2 miesiecy tak na oko, na materacach mnostwo wlosow i kurzu, posciel i reczniki nie byly prane (czuc po zapachu i widac). We wspolnej lazience grzyb, odpadajacy tynk i kafelki, firanka w oknie doslownie czarna z brudu. Umywalka i toaleta nie widzialy domestosa od lat. To wszystko za 70TL za dwojke bez sniadania. Wyszedlem zdegustowany,nie polecam nawet wrogowi. 30m dalej jest Camlibel Otel w ktorym czasy swietnosci minely za wczesnego gierka,ale przynajmniej posciel,reczniki i lazienka sa czyste. Cena taka sama,a do tego zawiera sniadanie. Zapomnijcie o tym polecanym pensjonacie jesli chcecie nerwy i czas oszczedzic. Luksusow sie nie spodziewalem, spalem juz w wielu miejscach ale ten pensjonat to horror.

Bardzo nam przykro :(

W pensjonacie Gunes ostatni raz gościliśmy w 2008 roku i wówczas zdecydowanie bardziej dbano tam o czystość. Szkoda, że tak im się pogorszyło...

Nic sie nie stalo :)

Zrobiliscie kawal dobrej roboty, z wielu innych informacji skorzystalismy wraz ze znajomymi i bylismy zadowoleni :) Tylko o tym pensjonacie musialem napisac,bo to byla mega wtopa :)