Köfte to wszelkie rodzaje mięsa mielonego. Czasami nawet bywają potrawą bezmięsną przygotowywaną z bulguru. Mięso lub bulgur łączone są z ziołami, warzywami, okruszkami pieczywa lub jajkami. Uzyskaną masę formuje się następnie w kulki, "paluszki" czy kształty owalne, a następnie gotuje, smaży lub grilluje.
Kaşarlı köfte - czyli köfte faszerowane żółtym serem
Podobno köfte to jedna z nielicznych potraw kuchni tureckiej chętnie przyrządzana przez mężczyzn. Wytłumaczeniem jest tu mityczne pochodzenie tej potrawy: otóż podobno za czasów, gdy Turcy byli jeszcze ludem wędrownym, ich wojownicy przemierzali azjatyckie stepy na koniach, a ich zapasy żywności stanowiło zmielone, przyprawione mięso, przewożone w torbach zawieszonych przy siodłach. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w książce World Food. Turkey wydawnictwa Lonely Planet.
Do najpopularniejszych odmian köfte należą:
- Kadınbudu köfte to popularny rodzaj tureckich mielonych. Ich nazwa oznacza "kobiece uda" i pochodzi od kształtu kotlecików.
- İnegöl köfte - pochodzą z miasta o tej samej nazwie w prowincji Bursa. Przygotowuje się je z mieszaniny mięsa z żeberek wołowych, jagnięciny oraz cebuli. Przez upieczeniem na opalanym drewnem palenisku powinny one tradycyjnie odczekać cztery dni w stanie surowym. Po przygotowaniu podawane są najczęściej z sałatką z białej fasoli czyli z piyaz.
- Tekirdağ köfte - ta odmiana pochodzi natomiast z... miasta Tekirdağ, położonego w europejskiej części Turcji czyli w Tracji. Ich główne składniki to: mielone mięso wymieszane z czosnkiem, kuminem, płatkami czerwonego chilli oraz czarnym pieprzem. Jak widać po przepisie, są one dość pikantne. Osobiście polecam ich skosztowanie, jeżeli będziecie kiedyś przejeżdżać przez Tekirdağ - przy samym postoju autokarów znajduje się kilka restauracji specjalizujących się w przygotowaniu tego lokalnego przysmaku.
- Çiğ köfte - występują w dwóch wariantach: mięsnym i bezmięsnym, a pochodzą z położonego w południowo-wschodniej Anatolii miasta Şanlıurfa. W artykule to tym mieście możecie poznać legendę wyjaśniającą ich powstanie.
- İçli köfte - kolejna odmiana köfte wywodząca się z Turcji południowo-wschodniej, a dokładniej z dwóch miast: Gaziantepu oraz Diyarbakır. Mają wielkość zaciśniętej pięści, a mielone mięso jagnięce oraz cebula są przed przyrządzeniem obtoczone w bulgurze.
- Sulu köfte - pochodzą z Kapadocji, gdzie przygotowuje się je z mięsa rozdrobnionego w drewnianym moździerzu, wymieszanego z bulgurem i przyprawami, a następnie, w formie małych kulek, gotuje w bulionie.
- İzmir köfte - mielone z wybrzeża egejskiego Turcji. Przygotowywane są z jagnięciny wymieszanej z czerstwym chlebem, cebulą, pietruszką, solą, pieprzem, suszoną miętą oraz kuminem (kminem rzymskim). Podsmażone walce z takiej mieszanki podsmaża się na oliwie lub oleju, a następnie zapieka na podłożu z pieczonych ziemniaków pod sosem pomidorowym i podaje z pieczywem oraz cacykiem.
Kadınbudu köfte przygotowane w domu
Çiğ köfte w wersji wegetariańskiej
Oczywiście odmian köfte jest o wiele więcej, przykładowo turecka książka kucharska (Türk Mutfağı. Yemek ve Tatli Kitabi) podaje przepisy na ich 29 wersji.
Poznaj przepis na kadınbudu köfte.