Niedawno pisałam o 5 rzeczach, które trzeba zrobić będąc w Turcji. Jednym z zalecanych punktów było zobaczenie jakiegoś antycznego miasta, o co w Turcji nie jest trudno. Ponieważ zdecydowana większość wczasowiczów z Polski wypoczywa na wybrzeżu Morza Śródziemnego czyli na tzw. Riwierze Tureckiej, która rozciąga się od Antalyi do Alanyi, postanowiłam wspomóc ich małym poradnikiem. Poniżej znajdują się krótkie opisy pięciu największych przebojów archeologicznych, położonych nieopodal popularnych miejscowości wypoczynkowych w tym regionie. Jeżeli zachęcą Was one do eksploracji, to w podlinkowanych artykułach znajdziecie szczegółowe opisy poszczególnych miejsc, wraz z mapami, wskazówkami dotyczącymi dojazdu oraz kosztami wstępu do obiektów.
1. Aspendos
O Aspendos słyszało zapewne wiele osób, w końcu znajduje się tu jeden z najlepiej zachowanych rzymskich teatrów, w którym również obecnie odbywają się liczne koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Wizyta w Aspendos nie jest trudnym przedsięwzięciem, ponieważ stanowi ono popularny cel wycieczek fakultatywnych. Jednakże, w przypadku większości z takich imprez, jedynym punktem postoju w Aspendos jest spędzenie paru chwil w słynnym teatrze. Tymczasem Aspendos to nie tylko teatr, to również ruiny całego antycznego miasta, w tym stadionu, bazyliki i agory. Dodatkowo Aspendos może się poszczycić bardzo dobrze zachowanymi pozostałościami akweduktu.
2. Side
Side to miasteczko magiczne, o czym można się w łatwy sposób przekonać, spacerując po jego centrum. To nie tylko popularny kurort na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale również wspaniale zachowane miasto antyczne. Położone na jego terenie ruiny z czasów hellenistycznych i rzymskich stanowią ogromną atrakcję turystyczną, a lokalne muzeum, działające w budynku łaźni rzymskich posiada wiele ciekawych eksponatów. Świątynia Apollina stoi nad samym morzem, zachęcając do pamiątkowych zdjęć, a z górnych rzędów widowni ogromnego teatru antycznego roztacza się wspaniały widok na okolice. Eksploracja zabytków Side może zająć dociekliwym turystom wiele godzin, których z pewnością nie będzie im żal.
3. Perge
Położone tuż przy Antalyi Perge było w starożytności jednym z najważniejszych miast Pamfilii. W historii zasłynęło jako miejsce narodzin matematyka i astronoma Apoloniusza, któremu zawdzięczamy opisy znanych ze szkoły krzywych, takich jak parabola czy hiperbola. Rozległy teren antycznego Perge zachęca do wędrówki i odkrywania kolejnych wspaniałych budowli, w tym - łaźni rzymskich, nimfeum i agory. Na jego dokładne obejrzenie należy poświęcić co najmniej 3 godziny. Najlepiej zachowane budynki miasta - teatr i stadion - są położone przy drodze dojazdowej do Perge i można je obejrzeć bez wykupywania biletu wstępu.
4. Termessos
Wizyta na terenie ruin antycznego miasta Termessos to niezapomniane przeżycie, całkowicie odmienne od zwiedzania starożytnych miast położonych na wybrzeżu. Po pierwsze dlatego, że aby dostać się do Termessos, trzeba wjechać na wysokość aż 1000 metrów n.p.m., głęboko w pasmo gór Taurus. Trudy wynagradzane są przez widok z antycznego teatru, przez wielu podróżnych uważanego za najwspanialej położony ze wszystkich starożytnych budowli tego typu w Turcji. Po drugie, to "Orle Gniazdo", jak nazwał Termessos Aleksander Macedoński, leży na terenie Parku Narodowego, a pozostałości jego budowli stoją wśród lasu piniowego, w którym rośnie wiele rzadkich gatunków roślin. Po trzecie - to owiane legendą miejsce od dawna stanowiło obiekt fascynacji i badań wielu podróżnych i naukowców, wśród których nie zabrakło i Polaka, Karola Lanckorońskiego. Unikalność Termessos nie pozostała niezauważona przez organizacje międzynarodowe - od 2000 roku Park Narodowy Góry Güllük i Termessos znajduje się wśród kandydatów do Listy Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
5. Antalya
Stolica całej prowincji jest jednocześnie miastem stosunkowo mało znanym turystom. Większość wczasowiczów kojarzy ją jedynie jako miejsce, w którym przesiadają się z samolotu do autokaru, w drodze do wybranego hotelu. Na szczęście taki stan rzeczy powoli ulega zmianie - biura podróży zaczęły oferować wycieczki fakultatywne poświęcone wyłącznie poznawaniu uroków Antalyi. Jednak nic nie może równać się ze zwiedzaniem jej na własną rękę - trzeba zgubić się w labiryncie uliczek starej dzielnicy Kaleiçi, otoczonej murami obronnymi, przysiąść na chwilę w herbaciarni, a następnie odszukać najważniejsze zabytki antyczne miasta. Najwspanialszym z nich jest Brama Hadriana, która szczególnie magicznie wygląda w nocy. Jednak na tej bramie nie kończą się skarby starożytności, które można zobaczyć w Antalyi - przekonajcie się sami!