Çanakkale

Współrzędne GPS: 40.132702, 26.413900

Region: 

Çanakkale to znane miasto portowe, położone po azjatyckiej stronie cieśniny Dardanele. Większość turystów dociera do Çanakkale w drodze do Troi lub na półwysep Gallipoli i traktuje to miasto jedynie jako punkt przesiadkowy lub noclegowy. Niesłusznie - w samym Çanakkale znajduje się parę miejsc, którym warto poświęcić kilka godzin zwiedzania.

Sprzedawca pamiątek na promenadzie w Çanakkale Sprzedawca pamiątek na promenadzie w Çanakkale

Osobom planującym zwiedzanie Çanakkale polecamy przewodnik Troada i Półwysep Gallipoli w formie poręcznego ebooka.

Informacje praktyczne

Najlepiej unikać odwiedzin w Çanakkale w okolicach 25. kwietnia, kiedy to obchodzony jest tu tzw. Dzień Anzac, upamiętniający lądowanie Aliantów na półwyspie Gallipoli w 1915 roku. Hotele i restauracje są wtedy przepełnione gośćmi z Australii i z Nowej Zelandii, a ceny noclegów idą mocno w górę.

Noclegi

W centrum Çanakkale znajduje się sporo hoteli lepszej i gorszej kategorii. Jednym z najbardziej prestiżowych jest hotel Akol, położony tuż przy nadmorskiej promenadzie, z widokami na cieśninę Dardanele i barem na dachu. Ceny noclegów odzwierciedlają dobrą reputację hotelu, przykładowo za pokój 2-osobowy można się spodziewać ceny 200 TL.

Hotel Anzac w Çanakkale Hotel Anzac w Çanakkale

Turyści o mniej zasobnych portfelach mogą poszukać noclegu w hotelach Helen, Anzac czy Maydos. Hotel Maydos (tel. 90 286 814 14 54) jest usytuowany przy przystani promowej z Eceabat, pokoje mają widoki na cieśninę i na jej europejski brzeg. Hotel Anzac (tel. 90 286 217 77 77) stoi przy Saat Kulesi Meydani czyli Placu Wieży Zegarowej i cieszy się dobrą opinią wśród gości zagranicznych. Tuż obok niego, po sąsiedzku stoi hotel Helen (tel. 90 286 212 18 18) o zbliżonym standardzie.

W Çanakkale znajduje się również Dom Nauczyciela, pięknie położony przy nadmorskiej promenadzie. Jednak znalezienie w nim wolnego miejsca wydaje się być praktycznie niemożliwe.

Dom Nauczyciela w Çanakkale

Dom Nauczyciela w Çanakkale

Restauracje

Wzdłuż promenady oraz w jej okolicach znalezienie posiłku nie stanowi problemu. Najprostszą opcją są przekąski (precle, małże, gotowana kukurydza) sprzedawane przez obwoźnych sprzedawców. Na placu Saat Kulesi Meydani znajduje się kilka restauracji, z których polecamy 'salon zup' Özel Çorba Salonu, gdzie za kwotę 4-5 TL można zjeść talerz dobrze przyrządzonej zupy z soczewicy lub flaczki.

Restauracje przy Placu Wieży Zegarowej Restauracje przy Placu Wieży Zegarowej

Lokale specjalizujące się w wyszynku skupiają się w Çanakkale w plątaninie uliczek pomiędzy Wieżą Zegarową a Muzeum Wojskowym, m. in. przy uliczkach Matbaa i Fetvane. Tamtejsze bary i puby cieszą się dobrą opinią wśród młodych Australijczyków, więc należy liczyć się raczej z menu międzynarodowym (pizza, kanapki, tosty), a nie tradycyjnie tureckim.

Punkty usługowe

Większość potrzebnych turystom punktów usługowych znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie placu Cumhuriyet, tuż przy przystani promowej. Jest tam poczta, bankomaty oraz budki telefoniczne, jak również lokalne biuro informacji turystycznej. Biuro to, jak na warunki tureckie, jest bardzo dobrze poinformowane, służy poradą, pracownicy znają język angielski i posiadają materiały informacyjne w postaci broszur i mapek.

Plac Wieży Zegarowej w Çanakkale Plac Wieży Zegarowej w Çanakkale

W Çanakkale można również wynająć samochód, jednak nie dysponujemy obecnie numerem telefonu do agencji, z której usług korzystaliśmy. Mieściła się ona, jak i kilka jej podobnych placówek, w uliczce odchodzącej w prawo idąc od strony portu bulwarem Cumhuriyet.

Więcej o realiach wynajmu auta w Çanakkale dowiecie się ze Wspomnienia z Çanakkale i z Troi.


Więcej informacji o Çanakkale znajdziecie w relacji Turcja dla wygodnych i średnio(mało)zaawansowanych.

Co warto zobaczyć: 

Największą atrakcją Çanakkale jest Muzeum Wojskowe, położone na cyplu, na którego krańcu stoi osmańska twierdza Çimenlik.

Muzeum Wojskowe w Çanakkale Muzeum Wojskowe w Çanakkale

Przeczytajcie artykuły o Muzeum Wojskowym w Çanakkale oraz o twierdzy Çimenlik.


W lokalnym Muzeum Archeologicznym, leżącym nieco na uboczu, wystawiono głównie znaleziska z wykopalisk w Troi, ale miłośnicy antyku znajdą w nim również eksponaty z innych stanowisk archeologicznych z terenu Troady.

Ceramika z Dardanos w Muzeum Archeologicznym w Çanakkale Ceramika z Dardanos w Muzeum Archeologicznym w Çanakkale

Przeczytajcie więcej o Muzeum Archeologicznym w Çanakkale.


Ozdobą centrum miasta jest pięciokondygnacyjna Wieża Zegarowa (Saat Kulesi), pochodząca z czasów osmańskich (1897 rok). Jej budowę sponsorował konsul włoski, który był jednocześnie bogatym lokalnym kupcem. W swoim testamencie zapisał 100 tysięcy złotych franków na cel postawienia wieży. Obecnie stanowi ona charakterystyczny punkt orientacyjny w okolicach portu w Çanakkale.

Wieża Zegarowa w Çanakkale

Wieża Zegarowa w Çanakkale

Mieszkańcy Çanakkale są bardzo dumni z pięknie wyremontowanego deptaka wiodącego wzdłuż cieśniny Dardanele, z kierunku północnego aż do przystani promowej. Oficjalna nazwa to Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, ale to miejsce znane jest jako Kordon. Spacer Kordonem daje okazję do pooglądania cieśniny Dardanele i jej europejskiego brzegu, na którego wzgórzach umieszczone zostały monumentalne napisy patriotyczne. Dobrze stąd również widać twierdzę Kilitbahir.

Widok na cieśninę Dardanele z Kordonu w Çanakkale Widok na cieśninę Dardanele z Kordonu w Çanakkale

Na deptaku rozmieszczono kilka atrakcji dla turystów. Najbardziej rozpoznawalną jest zapewne model konia trojańskiego. Niestety, w przeciwieństwie do podobnej konstrukcji stojącej w Troi, do konia z Çanakkale nie da się wejść do środka. Lokalna wersja konia jest znana głównie z roli odegranej w filmie Troja z 2004 roku, z Bradem Pittem jako Achillesem.

'Koń trojański' z Çanakkale 'Koń trojański' z Çanakkale

W pobliżu konia znajduje się sporych rozmiarów przeszklona makieta, która odtwarza wygląd Troi za czasów jej świetności. Makiecie towarzyszą liczne tablice informacyjne oraz wystawa rzeźb współczesnych, nawiązujących tematycznie do wojny trojańskiej. Spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, że ta ekspozycja na Kordonie w Çanakkale jest ciekawszym przeżyciem niż wizyta w samej Troi, ale absolutnie się z tym nie zgadzamy!

Jedna z wystawionych na Kordonie w Çanakkale rzeźb Jedna z wystawionych na Kordonie w Çanakkale rzeźb

Ponadto na Kordonie umieszczono bardzo ciekawą mozaikę odtwarzającą słynną mapę admirała Piri Reisa, którego popiersie spogląda na przechodniów. Mamy tu też zegar słoneczny, zjeżdżalnie dla dzieci, małe, kolorowe wersje 'koników trojańskich' itp.

Mapa-mozaika oraz popiersie Piri Reisa na Kordonie w Çanakkale Mapa-mozaika oraz popiersie Piri Reisa na Kordonie w Çanakkale

Çanakkale to znakomity punkt wypadowy do bliższych i dalszych wycieczek. Najczęściej turyści wybierają się stąd odwiedzić miejsca upamiętniające słynną bitwę o Gallipoli w okresie I wojny światowej albo do ruin starożytnej Troi. W obu przypadkach pomocą służą lokalne biura podróży, ale oczywiście warto zorganizować sobie taki wypad samodzielnie. Do Troi można dojechać dolmuszem lub wynajętym samochodem, a pomocni pracownicy lokalnego biura informacji turystycznej chętnie podadzą nam szczegółowy opis dojazdu.

Kordon w Çanakkale

Jak dotrzeć?: 

Promem: Ponieważ nad cieśniną Dardanele nie zbudowano mostu, droga z półwyspu Gallipoli do Çanakkale wymaga przeprawy promowej. Głównym portem promowym, obsługującym ruch pasażerski i samochodowo-autokarowy z tego kierunku jest po europejskiej stronie cieśniny miasto Eceabat. Jadąc autokarem ze Stambułu do Çanakkale podróżni muszą pokonać promem cieśninę.

Promy kursują bardzo często, w dodatku przez całą dobę. W godzinach nocnych kursy odbywają się co 2 godziny, a podczas dnia - co godzinę. Latem częstotliwość zwiększa się do dwóch promów na godzinę.

Prom w Çanakkale Prom w Çanakkale

Czas przeprawy przez cieśninę wynosi około 25 minut. W 2012 roku ceny wynosiły: 29 TL za samochód osobowy (pasażerowie płyną w tej cenie, niezależnie, czy jest ich 1 czy 7 sztuk) lub 2,50 TL od osoby niezmotoryzowanej.

Alternatywą jest przeprawa promowa do Çanakkale z Kilitbahir. Trwa ona zaledwie 15-20 minut, w zależności od warunków pogodowych. Trasę z Kilitbahir do Çanakkale obsługuje prywatna firma przewozowa, której promy zabierają głównie pasażerów pieszych, chociaż mieści się na nich również kilka samochodów osobowych. Uwaga, promy kursują kilka razy dziennie, ale wyruszają, gdy są całkowicie zapełnione. Może się więc zdarzyć, że trzeba będzie poczekać na rejs. Cena za osobę wynosi 1,50 TL, a za samochód - 18 TL.

Przystań promowa w Çanakkale Przystań promowa w Çanakkale

Autokarem: z większych miast tureckich. Przykładowo z Ankary to 10 godzin jazdy, z Istanbulu - 5-6 godzin, a z Bursy - 4-5 godzin.

Samochodem: jadąc z Europy, należy skorzystać z przeprawy promowej. Çanakkale położone jest przy zbiegu dwóch tras europejskich: E87 prowadzi tu od granicy z Bułgarią w Malko Tarnovo, przez całą Trację Wschodnią i półwysep Gallipoli. Trasa E90 biegnie z południowo-wschodniej Anatolii przez okolice Adany, Ankary i Bursy.

Dwie główne drogi prowadzące z Çanakkale biegną wzdłuż wybrzeża. W kierunku północno-wschodnim wiedzie trasa E90, wzdłuż cieśniny Dardanele, a następnie przez Biga do dużego portowego miasta Bandirma (166 km). Na południowy-wschód prowadzi z Çanakkale trasa E87 przez Ezine i Ayvacık do Edremitu (130 km). Trasa śródlądowa biegnie przez miasteczko Çan do Balikesir (191 km).

Zaparkowanie w centrum miasta, tuż przy placu Cumhuriyet jest praktycznie niemożliwe. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się prywatne parkingi, liczące sobie aż do 5 TL za godzinę. Jeżeli krótki spacer nie jest problemem, to polecamy poszukanie miejsca dla samochodu w kierunku północnym, w uliczkach odchodzących od promenady. Od ścisłego centrum dzieli nas wtedy kilkuminutowy spacer promenadą, który można uznać za atrakcję samą w sobie. W centrum Çanakkale tworzą się regularnie korki, które zresztą szybko też znikają. Związane są z godzinami przypływania promów z półwyspu Gallipoli.

Ruch uliczny w Çanakkale Ruch uliczny w Çanakkale

Powiązane artykuły: