Sucuk

Co prawda dla Polaków wybór wędlin dostępnych na rynku tureckim może wydawać się bardzo skromny, ale wśród kilku dostępnych wyrobów wędliniarskich w Turcji znajduje się prawdziwy przebój gastronomiczny - sucuk. Jest to pikantna kiełbasa wołowa, z wyrobu której słynie szczególnie miasto Afyon.

Sucuk sprzedawany w Afyonie

Rozmaite warianty kiełbasy sucuk znane są w kuchniach wielu państw - od Bałkanów do Azję Centralną. W Bułgarii podaje się sucuk jako przystawkę do alkoholi. W krajach niemuzułmańskich wyrabia się nawet sucuk z wieprzowiny, ale oryginalna wersja tej kiełbasy wytwarzana jest z mięsa wołowego.

Wyrób kiełbasy sucuk polega na wypychaniu jelit mieloną wołowiną, doprawioną wieloma przyprawami. Najczęściej są to: sól, pieprz, papryka, kumin (kmin rzymski) i czosnek. Nadziane jelita wywieszane są na świeżym powietrzu, aby dojrzeć i wyschnąć.

Sucuk dojrzewa na słońcu w Afyonie

W Turcji występują trzy najpopularniejsze odmiany sucuka, różniące się kształtem i rodzajem użytych przypraw. Kangal sucuk ma formę obwarzanka, parmak sucuk jest w kształcie dwóch połączonych równolegle kiełbasek, długich na palec, a büfe sucuk to prosta i długa kiełbasa. Najpikantniejszą odmianą jest parmak sucuk.

Sucuk jada się w Turcji na ciepło, ponieważ surowy sucuk jest twardy i trudny do zgryzienia. W podstawowej wersji śniadaniowej plastry kiełbasy podsmaża się na patelni bez dodatku tłuszczu i podaje jako przekąskę. W wersji nieco bardziej wyszukanej do podsmażanego sucuka wbija się jajka, a w wyniku tej operacji powstaje rodzaj jajecznicy lub jajek sadzonych z mięsną wkładką czyli sucuklu yumurta.

Sucuk jest również popularnym dodatkiem do dań obiadowych. Często spotyka się go na tureckiej pizzy czyli pide, która nosi wówczas nazwę sucuklu pide. Sucukiem nadziewa się także wiele wypieków, w tym bułeczki börek.

Pide z dodatkiem sucuka

Wykorzystujace potrawy: