Kemeraltı w Izmirze

Współrzędne GPS: 38.419941, 27.134020

Położenie w mieście: 

Kemeraltı to najprawdopodobniej najsłynniejszy bazar położony na wybrzeżu Morza Egejskiego, w największym mieście tego regionu czyli w Izmirze. Podobnie jak i samo miasto również jego bazar może poważnie rozczarować poszukiwaczy egzotycznej atmosfery. Tych odsyłamy do Istanbulu w celu odwiedzenia Krytego Bazaru oraz Bazaru Egipskiego. Natomiast poszukiwacze cenowych okazji, "firmowych" butów oraz odzieży, wyrobów skórzanych, artykułów gospodarstwa domowego oraz 1001 mniej i bardziej przydatnych drobiazgów powinni zostać tu usatysfakcjonowani.

Fajki wodne

Kemeraltı rozciąga się na znacznym obszarze dzielnicy Konak, od Konak Meydani (Placu Konak) w głąb lądu. Jego główną arterią komunikacyjną jest aleja Anafartalar, która zatacza łuk wokół najważniejszej części bazaru. W sercu bazaru leży odrestaurowany karawanseraj Kızlarağası Han (czyli zajazd czarnego eunucha), zbudowany w 1744 roku, a obecnie pełniący rolę krytego bazaru. Kızlarağası Han

Na bazarze oprócz niezliczonych sklepów i straganów znajduje się sporo herbaciarni, restauracji i barów, w których za przystępną cenę można odnowić siły przed dalszymi zakupami. Niestety jakość serwowanego tam pożywienia pozostawia wiele do życzenia.

Gastronomia

Chociaż Izmir jest miastem na wskroś nowoczesnym starodawna turecka tradycja handlu bazarowego ma się tu wyśmienicie. Świadczą o tym tłumy kupujących na Kemeraltı. Nie jest to atrakcja turystyczna, a autentyczne i ogromne centrum handlowe. Przypominamy o konieczności zachowania ostrożności (kieszonkowcy!) oraz ostrzegamy, że gęste tłumy mogą być męczące dla osób nieprzygotowanych do konfrontacji z masą ludzką. Zagęszczenie w polskim supermarkecie w okresie przedświątecznym to przy Kemeraltı nic wielkiego.

Na bazarze

Według informacji z przewodników bazar Kemeraltı czynny jest przez cały dzień od poniedziałku do soboty. Mieliśmy okazję odwiedzić go w niedzielę i handel trwał jak co dzień. Jedynie Kızlarağası Han był zamknięty na cztery spusty.