Artykuły dziecięce


Wprowadzenie


Jednym z najczęściej dręczących rodziców-podróżników kwestii jest zagadnienie dostępności w Turcji różnych artykułów dziecięcych. Nie chcemy przecież niepotrzebnie podróżować obciążeni dziesiątkami słoiczków, paczkami pieluch jednorazowych oraz stosem dziecięcych kosmetyków. Z drugiej strony wiele osób obawia się, że produkty, do których są przyzwyczajeni zarówno rodzice, jak i ich pociechy, nie będą dostępne w Turcji lub będą tam kosztować majątek.

Mamy nadzieję, że zgromadzone przez nas informacje rzucą nieco światła ta powyżej postawiony problem i rozwieją ewentualne wątpliwości co do zawartości bagażu rodziny podróżującej z małym dzieckiem.

Uwaga: Wszelkie ceny podane poniżej są przykładowe i mogą się wahać w zależności od sklepu oraz organizowanych promocji. Ceny zostały zebrane w maju 2009 roku. Do przeliczenia cen z lirów tureckich na złotówki polecamy dostępny w naszym serwisie konwerter walut.

Powrót do spisu treści


Zakupy dziecięce w supermarketach


Najlepiej zaopatrzone w artykuły dla dzieci i niemowląt są supermarkety i hipermarkety znanej tureckiej sieci Migros, które znajdziemy we wszystkich większych miastach w Turcji, w tym oczywiście w nadmorskich kurortach:

1. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Alanyi, Antalyi, Kaş, Kemer i Side

2. Na wybrzeżu Morza Egejskiego w Bodrum, Çeşme, Dalyan, Datça, Didym, Fethiye, Kuşadası, Marmaris, Yalikavak i Turgutreis.

Przeczytaj więcej o tureckich supermarketach i hipermarketach.


Powrót do spisu treści


Artykuły spożywcze


Jeżeli macie obawy, czy dziecku posmakują potrawy kuchni tureckiej podawane w hotelowej restauracji lub w miejscowej lokancie, albo dziecko jest jeszcze za małe, by w pełni docenić uroki kebabów i köfte, to bez problemu dostaniecie w supermarkecie jedzenie słoiczkowe. Najczęściej spotykane są produkty marek Milupa, Bebelac i Ülker. Z wymienionych tu nazw jedynie Ülker to marka turecka, Milupa i Bebelac to produkty grupy Danone, a Bebelac to turecka nazwa popularnych w Polsce produktów BoboVita.

Co konkretnie można kupić z dań w słoiczkach? Praktycznie to samo, co w polskich sklepach: przeciery owocowe, warzywne, zupki i obiadki z dodatkiem mięsa. Przykładowo przecier jabłkowy 125 gramów kosztuje około 1,15 TL, a obiadek - 2,05 TL.

Oprócz słoiczków bez problemu można kupić mleko w proszku dla niemowląt, dostosowane do wieku dziecka, firmowane przez Bebelac, Milupa, Ülker i Nestle. Opakowanie 250 gramów to koszt około 6 TL. Dodatkowo dostępne są wszelakie kaszki, desery owocowe oraz dania oparte o makę kukurydzianą. Turecka firma ETI produkuje specjalne biszkopty dla maluchów (paczka 125 gramów kosztuje 1,35 TL).

Przeczytaj więcej o kuchni tureckiej.


Powrót do spisu treści


Pieluchy


Artykuł pierwszej potrzeby niemowlęcej, dodatkowo zajmujący dużo miejsca w bagażu to oczywiście pieluchy jednorazowe. Czy w Turcji znajdziemy ten nowoczesny wynalazek? Oczywiście, i to we wszelkich rozmiarach. Powszechnie spotykane marki pieluch to Baby Star, Evy Baby, Molfix oraz znane również w Polsce Huggies.

Wiele zaniepokojonych rodziców może się teraz zapytać o Pampersy. Na pierwszy rzut oka w Turcji ich nie ma, ale to bardzo mylne wrażenie - owszem, są, tylko że sprzedawane pod nazwą Prima. Oprócz nazwy nic ich nie różni od pieluch dostępnych w Polsce, nawet logo jest identyczne.

Przykładowe ceny pieluch w hipermarkecie to:

1. Rozmiar mini 66 sztuk - 16,50 TL 2. Rozmiar midi 54 sztuki - 16,50 TL 3. Rozmiar maxi 72 sztuki 18 TL

Powrót do spisu treści


Kosmetyki dziecięce


W Turcji dostępny jest również szeroki zakres artykułów kosmetycznych dla niemowląt i małych dzieci. Najczęściej spotkamy tu marki: Johnson's, Nivea, Sebamed oraz godną polecenia turecką markę Dalin, którą reklamuje sympatyczny kurczak.

Przykładowe ceny kosmetyków dziecięcych prezentuje poniższa tabela:

Produkt Jednostka Cena w TL
Puder dla niemowląt Johnson's 200 gramów 9,00
Oliwka dla niemowląt Johnson's 500 ml 14,50
Szampon dla dzieci Johnson's 500 ml 8,50
Krem dla niemowląt Nivea 200 ml 12,00
Balsam dla niemowląt Johnson's 200 ml 9,20
Szczoteczka do zębów dla dzieci Colgate 1 sztuka 5,80
Pasta do zębów dla małych dzieci Oral-B 75 ml 4,90
Mleczko z filtrem F50 Nivea 200 ml 38,00

Powrót do spisu treści


Inne artykuły dziecięce


Oczywiście oprócz artykułów spożywczych i kosmetycznych możemy w Turcji kupić inne produkty pielęgnacyjne, w tym: butelki, smoczki, śliniaki, grzechotki, termometry, sztućce oraz, oczywiście, zabawki.

Powrót do spisu treści


Zakupy dziecięce w dyskontach


Podstawowe artykuły dla dzieci i niemowląt dostaniemy również w sklepach popularnych sieci dyskontów, takich jak DiaSA czy BIM.

Przykładowo w dyskontach sieci DiaSA można dostać sprzedawane pod marką własną pieluchy, chusteczki nawilżane, szampony, balsamy, oliwki, pastę i szczoteczki do zębów.

Przeczytaj więcej o tureckich dyskontach.


Powrót do spisu treści