Kryty Bazar w Stambule

Współrzędne GPS: 41.010624, 28.968491

Położenie w mieście: 

Kryty Bazar - Kapalıçarşı - to nazwa często w Turcji spotykana. W wielu miastach znajdują się zadaszone (czyli właśnie kryte) targowiska. Jedno z najciekawszych mieści się w zielonej Bursie. Jednakże najsłynniejszy i największy Kryty Bazar znajduje się bez wątpienia w Istanbule i to o nim będzie tutaj mowa.

Kryty Bazar

Historia

Dzieje Krytego Bazaru sięgają czasów zdobycia Konstantynopola przez Mehmeta Zdobywcę w 1453 roku. Bazar jest dla muzułmanów sercem miasta, gdzie można zaspokoić wszystkie ważne potrzeby, nic więc dziwnego, że bazar w sercu Istanbulu rozwijał się dynamicznie od momentu podboju.

Od skromnych początków w postaci małego murowanego budynku targowego zwanego bedestenem bazar szybko rozrósł się zajmując coraz większą powierzchnię miasta. Obecnie gmach Krytego Bazaru stanowi centrum całej dzielnicy handlowej, zajmującej spory kwartał Istanbulu.

Lokalizacja i godziny otwarcia

Do Krytego Bazaru można dojść niedługim, dwudziestominutowym spacerkiem z centrum starego Istanbulu, wędrując główną ulicą, która w okolicach Błękitnego Meczetu nosi nazwę Divanyolu Caddesi, a w pobliżu Bazaru przechodzi niezauważalnie w Yeniçeriler Caddesi. Alternatywna trasa piesza prowadzi przez dzielnicę handlową z kierunku Bazaru Egipskiego.

Jeżeli chcemy skorzystać z komunikacji publicznej, to wystarczy wsiąść w tramwaj jeżdzący na trasie Sultanahmet - Aksaray i wysiąść na przystanku oznaczonym jako Beyazit - Kapalıçarşı.

Bazar jest czynny od poniedziałku do soboty, w godzinach od godziny 9 rano do 19 wieczorem, a zamknięty w niedziele i dni świąteczne.

Orientacja w terenie

Do wizyty na Krytym Bazarze warto się odpowiednio przygotować i zaoptrzyć w... mapkę. Jest to bowiem całe zadaszone miasto w mieście, składające się z labiryntu ulic i zaułków.

Najstarsza część Bazaru to wspomniany już wcześniej bedesten, leżący w samym centrum i będący ośrodkiem sprzedaży najdroższych kobierców, antyków, biżuterii i zdobionych wydań Koranu.

Kierunkowskaz na Krytym Bazarze

Cały teren Bazaru obejmuje około 200 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, przeszło 4 tysiące sklepów i kramów, wiele kilometrów ulic oraz meczety, banki, posterunki policji, warsztaty rzemieślnicze, studnie, fontanny i restauracje.

Całe szczęście, że poszczególne uliczki są dość dobrze opisane, a większość z nich posiada swoje własne nazwy. W przypadku zagubienia się w plątaninie uliczek zawsze warto starać się odnaleźć jeden z większych traktów komunikacyjnych.

Co można tam kupić?

Nie sposób wyliczyć wszystkich towarów, które są sprzedawane na Krytym Bazarze. Do najbardziej rzucających się w oczy wyrobów należą dywany, wyroby jubilerskie oraz ubrania, w tym wiele podróbek znanych marek.

Oprócz tego znajdziemy na Bazarze antyki, ceramikę, wyroby skórzane, obuwie, meble, wyroby z alabastru, miedzi, cyny, jedwabie, lampy, fajki z pianki morskiej oraz pamiątki dla turystów. No i oczywiście tysiące innych wyrobów.

Bardaczki wystawione na Krytym Bazarze

Na szczęście dla kupujących i zwiedzających kupcy handlujący jednym rodzajem towarów najczęściej skupiają się wzdłuż jednej ulicy, tak więc łatwo jest porównywać ceny i asortyment.

Porady i ostrzeżenia

Wybierając się na Kryty Bazar, należy przygotować się na wielogodzinną wędrówkę wśród tłumów turystów i miejscowych klientów. Jeżeli nie przepadacie za taką formą rozrywki, to szczerze radzimy wybrać się na Bazar Egipski, który jest zdecydowanie mniejszy i darować sobie dłuższą wizytę na Krytym Bazarze.

Ponieważ przez Bazar przewijają się codziennie tysiące ludzi, a samych kupców jest podobno aż 25 tysięcy, należy podczas wędrówki zachować ostrożność i zwracać szczególną uwagę na dokumenty, pieniądze i sprzęt fotograficzny. 

Należy tu również uzbroić się w cierpliwość, ponieważ będziemy bezustannie zaczepiani przez handlarzy, z których większość będzie próbowała zgadnąć, z jakiego kraju przyjechaliśmy oraz dowiedzieć się, czy podoba nam się w Turcji. Najlepiej jest potraktować to z odpowiednią dawką humoru, o co nie będzie trudno, gdy wezmą nas za Węgrów lub Belgów...

Ceny na Bazarze są w większości przypadków wygórowane i raczej nie należy nastawiać się na dokonanie tu niezwykle korzystnych zakupów - świetne okazje trafiają się niezmiernie rzadko i warto podchodzić do nich sceptycznie. Jeżeli zdecydujemy się na dokonanie zakupu, pamiętajmy o podstawowych zasadach targowania się, a jeśli chcemy zapłacić w obcej walucie, co nie powinno być trudne, zapoznajmy się przed rozpoczęciem negocjacji cenowych z bieżącymi kursami wymiany walut. Niezłym pomysłem jest również uzbrojenie się w podręczny kalkulatorek do dokonywania szybkich kalkulacji, gdyż często może się okazać, że płatność jedną walutą jest korzystniejsza od płatności inną.

Przeczytaj więcej o Bazarze Egipskim w Istanbule.

Obejrzyj również galerię zdjęć z istanbulskich bazarów.

Odpowiedzi

pamiatki

Udalo nam sie wytargowac po 16 lir za komplecik szklanek malowancych recznie na brzegach,6 malych szklaneczek i do tego lyzeczki. Sliczny komplecik.Czajniczki 2 poziomowe po negocjacji po 30 lir.polecam! Piekne husty z jedwabiu(niektore 100% jedwabiu inne po 70%)ceny okolo 5 czasem 6 euro za sztuke, generalnie jesli kupujemy wiecej rzeczy na Wielkim Bazarze mozna dosc duzo zejsc z ceny. mydelka po 3 czasem 4 liry,sliczne zapachy!