Bazary w Edirne

W mieście o tak bogatej i chlubnej historii jak Edirne nie może zabraknąć tradycyjnych bazarów. Znajduje się ich w Edirne aż trzy, a każdy posiada swoją specyfikę oraz styl architektoniczny, świadczący o wielkim znaczeniu handlu w czasach, gdy miasto było stolicą całego imperium. Wszystkie przedstawione poniżej bazary również obecnie są miejscami handlu.

Ali Paşa Çarşısı w Edirne
Ali Paşa Çarşısı w Edirne

Chociaż są znacznie mniejsze od najsłynniejszego tureckiego bazaru - Kapalıçarşı w Stambule, odwiedzenie ich jest doskonałą okazją, aby na własne oczy zobaczyć i na własnej skórze doświadczyć, jak wygląda robienie zakupów w prawdziwie tureckim stylu. Ich niewątpliwą zaletą jest znacznie mniejsza niż w Stambule natarczywość sprzedawców, co pozwala na spokojne oglądanie wystawionych towarów, bez odczuwania presji na natychmiastowy zakup. Dodatkowo można liczyć na korzystniejsze ceny. Oczywiście, jak w przypadku każdego tureckiego bazaru, o ostateczną cenę towaru należy się targować.

Ubrania sprzedawane na bazarze Ali Paşa Çarşısı w Edirne Ubrania sprzedawane na bazarze Ali Paşa Çarşısı w Edirne

Ali Paşa Çarşısı (Bazar Alego Paszy)

Bazar Alego Paszy został wzniesiony w latach 1568-1569 według projektu słynnego architekta Mimara Sinana. Bazar nosi imię wielkiego wezyra o imieniu Hersekli Semiz Ali Paşa. Był pełnił on tę funkcję na dworze sułtana Sulejmana Wspaniałego. Dostojnik zmarł w 1565 roku, a więc na 4 lata przed budową bazaru. Najprawdopodobniej jeden z jego potomków był inicjatorem i fundatorem bazaru ku pamięci słynnego przodka.

Ali Paşa Çarşısı w Edirne

Ali Paşa Çarşısı w Edirne

Ten rozległy kryty bazar znajduje się przy ulicy Saraçlar Caddesi. Biegnie równolegle do tej ulicy i ma długość 300 metrów. Do bazaru prowadzi aż sześć bram, niektóre z nich znajdują się od strony ulicy Saraçlar, a inne od ulic Maarif oraz Talat Paşa. Ulica handlowa, która stanowi kręgosłup bazaru, kryta jest tradycyjnym sklepieniem łukowym. Wzdłuż tej ulicy, po obu jej stronach, położonych jest ponad 120 sklepów.

Mydełka sprzedawane na bazarze Ali Paşa Çarşısı w Edirne Mydełka sprzedawane na bazarze Ali Paşa Çarşısı w Edirne

W latach 1994-1997 budynek przeszedł gruntowną renowację. Obecnie na bazarze można zaopatrzyć się w tradycyjne mydełka w kształcie owoców, lokalne wyroby rękodzielnicze, przyprawy, ubrania i obuwie oraz przedmioty użytku domowego.

Nazary sprzedawane na bazarze Ali Paşa Çarşısı w Edirne

Nazary sprzedawane na bazarze Ali Paşa Çarşısı w Edirne

Bedesten

To najstarszy z zachowanych w Edirne bazarów, pochodzi z 1418 roku. Położony jest przy ulicy Talat Paşa Caddesi, w bezpośrednim sąsiedztwie Eski Camii. Pomysłodawcą jego budowy był sułtan Mehmet I. Bazar miał służyć jako źródło dochodów dla meczetu.

Bedesten w Edirne Bedesten w Edirne

W czasach świetności handlowano na nim wyrobami luksusowymi, w tym złotem, biżuterią i dywanami. Obecnie, pod 14 małymi kopułami bazaru, na dwóch uliczkach, sprzedawane są bardziej przyziemne produkty.

Selimiye Arastası

Ten bazar bywa również nazywany Kavaflar Arastası czyli Arkadą Szewską. Bazar mieści się tuż przy, a właściwie pod, meczetem Selimiye. Został zbudowany na rozkaz sułtana Murada III w tym samym czasie co cały kompleks meczetowy. Celem założenia części handlowej kompleksu, było, podobnie jak w przypadku Bedestenu, zapewnienie środków finansowych dla meczetu.

Selimiye Arastası w Edirne Selimiye Arastası w Edirne

Głównym architektem części bazarowej był Davut Ağa. Bazar jest długi na 255 metrów. Przykrywa go sklepienie podparte na 73 łukach, a prowadzą do niego cztery wejścia. Na terenie budynku przewidziano miejsce dla 124 sklepów. Przez teren bazaru można przejść bezpośrednio na teren meczetu Selimiye.

Selimiye Arastası w Edirne Selimiye Arastası w Edirne

Asortyment towarów sprzedawanych na tym bazarze jest podobny do spotykanego za pozostałych bazarach w Edirne. Jednakże większy nacisk położono tu na pamiątki z miasta, wyszywane makatki z meczetem Selimiye i tym podobne pułapki na turystów. W związku z bliskością największej atrakcji Edirne - kompleksu meczetowego wpisanego na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - ceny są wyższe niż na pozostałych bazarach, a presja wywierana na kupujących - większa.

Selimiye Arastası w Edirne Selimiye Arastası w Edirne

Powiązane artykuły: