Położenie w mieście:
Kryty Bazar - Kapalıçarşı - to nazwa często w Turcji spotykana. W wielu miastach znajdują się zadaszone (czyli właśnie kryte) targowiska. Jedno z najciekawszych mieści się w zielonej Bursie. Jednakże najsłynniejszy i największy Kryty Bazar znajduje się bez wątpienia w Istanbule i to o nim będzie tutaj mowa.
Historia
Dzieje Krytego Bazaru sięgają czasów zdobycia Konstantynopola przez Mehmeta Zdobywcę w 1453 roku. Bazar jest dla muzułmanów sercem miasta, gdzie można zaspokoić wszystkie ważne potrzeby, nic więc dziwnego, że bazar w sercu Istanbulu rozwijał się dynamicznie od momentu podboju.
Od skromnych początków w postaci małego murowanego budynku targowego zwanego bedestenem bazar szybko rozrósł się zajmując coraz większą powierzchnię miasta. Obecnie gmach Krytego Bazaru stanowi centrum całej dzielnicy handlowej, zajmującej spory kwartał Istanbulu.
Lokalizacja i godziny otwarcia
Do Krytego Bazaru można dojść niedługim, dwudziestominutowym spacerkiem z centrum starego Istanbulu, wędrując główną ulicą, która w okolicach Błękitnego Meczetu nosi nazwę Divanyolu Caddesi, a w pobliżu Bazaru przechodzi niezauważalnie w Yeniçeriler Caddesi. Alternatywna trasa piesza prowadzi przez dzielnicę handlową z kierunku Bazaru Egipskiego.
Jeżeli chcemy skorzystać z komunikacji publicznej, to wystarczy wsiąść w tramwaj jeżdzący na trasie Sultanahmet - Aksaray i wysiąść na przystanku oznaczonym jako Beyazit - Kapalıçarşı.
Bazar jest czynny od poniedziałku do soboty, w godzinach od godziny 9 rano do 19 wieczorem, a zamknięty w niedziele i dni świąteczne.
Orientacja w terenie
Do wizyty na Krytym Bazarze warto się odpowiednio przygotować i zaoptrzyć w... mapkę. Jest to bowiem całe zadaszone miasto w mieście, składające się z labiryntu ulic i zaułków.
Najstarsza część Bazaru to wspomniany już wcześniej bedesten, leżący w samym centrum i będący ośrodkiem sprzedaży najdroższych kobierców, antyków, biżuterii i zdobionych wydań Koranu.
Cały teren Bazaru obejmuje około 200 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, przeszło 4 tysiące sklepów i kramów, wiele kilometrów ulic oraz meczety, banki, posterunki policji, warsztaty rzemieślnicze, studnie, fontanny i restauracje.
Całe szczęście, że poszczególne uliczki są dość dobrze opisane, a większość z nich posiada swoje własne nazwy. W przypadku zagubienia się w plątaninie uliczek zawsze warto starać się odnaleźć jeden z większych traktów komunikacyjnych.
Co można tam kupić?
Nie sposób wyliczyć wszystkich towarów, które są sprzedawane na Krytym Bazarze. Do najbardziej rzucających się w oczy wyrobów należą dywany, wyroby jubilerskie oraz ubrania, w tym wiele podróbek znanych marek.
Oprócz tego znajdziemy na Bazarze antyki, ceramikę, wyroby skórzane, obuwie, meble, wyroby z alabastru, miedzi, cyny, jedwabie, lampy, fajki z pianki morskiej oraz pamiątki dla turystów. No i oczywiście tysiące innych wyrobów.
Na szczęście dla kupujących i zwiedzających kupcy handlujący jednym rodzajem towarów najczęściej skupiają się wzdłuż jednej ulicy, tak więc łatwo jest porównywać ceny i asortyment.
Porady i ostrzeżenia
Wybierając się na Kryty Bazar, należy przygotować się na wielogodzinną wędrówkę wśród tłumów turystów i miejscowych klientów. Jeżeli nie przepadacie za taką formą rozrywki, to szczerze radzimy wybrać się na Bazar Egipski, który jest zdecydowanie mniejszy i darować sobie dłuższą wizytę na Krytym Bazarze.
Ponieważ przez Bazar przewijają się codziennie tysiące ludzi, a samych kupców jest podobno aż 25 tysięcy, należy podczas wędrówki zachować ostrożność i zwracać szczególną uwagę na dokumenty, pieniądze i sprzęt fotograficzny.
Należy tu również uzbroić się w cierpliwość, ponieważ będziemy bezustannie zaczepiani przez handlarzy, z których większość będzie próbowała zgadnąć, z jakiego kraju przyjechaliśmy oraz dowiedzieć się, czy podoba nam się w Turcji. Najlepiej jest potraktować to z odpowiednią dawką humoru, o co nie będzie trudno, gdy wezmą nas za Węgrów lub Belgów...
Ceny na Bazarze są w większości przypadków wygórowane i raczej nie należy nastawiać się na dokonanie tu niezwykle korzystnych zakupów - świetne okazje trafiają się niezmiernie rzadko i warto podchodzić do nich sceptycznie. Jeżeli zdecydujemy się na dokonanie zakupu, pamiętajmy o podstawowych zasadach targowania się, a jeśli chcemy zapłacić w obcej walucie, co nie powinno być trudne, zapoznajmy się przed rozpoczęciem negocjacji cenowych z bieżącymi kursami wymiany walut. Niezłym pomysłem jest również uzbrojenie się w podręczny kalkulatorek do dokonywania szybkich kalkulacji, gdyż często może się okazać, że płatność jedną walutą jest korzystniejsza od płatności inną.
Przeczytaj więcej o Bazarze Egipskim w Istanbule.
Obejrzyj również galerię zdjęć z istanbulskich bazarów.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
to mozna powiedziec ze to pierwsza galeria hadlowa powstala w Tu
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
pamiatki
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w