Stadion Kırkpınar w Edirne

Współrzędne GPS: 41.689499, 26.556801

Położenie w mieście: 

Nietypową atrakcją turystyczną Edirne jest położony na wyspie Sarayiçi stadion, nazywany Er Meydanı. Odbywa się na nim co roku turniej jednego z najsłynniejszych sportów tureckich - zapasów w oliwie (tr. yağlı güreş). W miejscu, gdzie obecnie stoi nowoczesny stadion, znajdowały się niegdyś prywatne tereny łowieckie sułtanów, usytuowane dogodnie w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu pałacowego Saray-ı Cedid-i Amire.

Stadion Kırkpınar w Edirne

Historia powstania tej specyficznej dyscypliny sportowej oraz jej podstawowe zasady zostały dokładniej opisane w artykule o Muzeum Kırkpınar w Edirne. Na terenie wyspy Sarayiçi zawody odbywają się od 1924 roku, ale historyczny turniej Kırkpınar jest podobno najstarszym cyklicznym wydarzeniem zapaśniczym na świecie, gdyż odbywa się nieprzerwanie od połowy XIV wieku.

Stadion Kırkpınar w Edirne

Turniej Kırkpınar jest festiwalem corocznym, który zwykle przypada na końcówkę czerwca lub początek lipca. W 2013 roku zawody zorganizowano w dniach od 1 do 7 lipca. Oprócz samych zawodów sportowych w czasie ich trwania odbywają się występy zespołów folklorystycznych (w tym orkiestry Janczarów), popularnych artystów tureckiej estrady, politycy wygłaszają przemówienia, a całości przyglądają się setki tysięcy widzów.

Stadion Kırkpınar w Edirne

Przed rozpoczęciem zawodów tradycyjnie odwiedzane są grobowce dwóch znanych zapaśników, którzy nazywali się Adalı Halil i Kara Emin, położone w Kaleiçi czyli starej dzielnicy Edirne. Następnie odbywają się modlitwy w meczecie Selimiye, po których zawodnicy maszerują na teren Sarayiçi.

Sam stadion nie jest zbyt ciekawą ani też zabytkową konstrukcją, wzniesiono go bowiem w XX wieku i odnowiono na polecenie premiera Turguta Özala w 1985 roku. Przed stadionem stoją pomniki zwycięzców kolejnych turniejów.

Pomniki zwycięskich zapaśników

Jeżeli nie będziecie mieli okazji znaleźć się na widowni podczas turnieju Kırkpınar, to wizyta w tym miejscu może być i tak ciekawym doświadczeniem. Często odbywają się na nim treningi i pomniejsze zawody, a wokół stadionu krążą bębniarze, bardzo głośno zaznaczający swoją obecność.

Bębniarz w okolicach stadionu

Tuż obok stadionu położone są natomiast ważne historycznie ruiny osmańskiego pałacu Saray-ı Cedid-i Amire. Oprócz nich można tu obejrzeć pomnik upamiętniający ofiary wojen bałkańskich, które toczyły się na początku XX wieku oraz groby poległych żołnierzy.

Pomnik upamiętniający wojny bałkańskie

Jak dotrzeć do stadionu?

Stadion Kırkpınar położony jest po północnej stronie Edirne. Z centrum miasta można dojść do niego na piechotę, rozpoczynając spacer w okolicach meczetu Selimiye. Stamtąd należy kierować się na północny wschód, idąc ulicą Mimara Sinana, a następnie na północ podążając 'Drogą Pałacową' czyli Saray Yolu. Doprowadza ona do mostu Sulejmana (Kanuni Köprüsü), którym można przejść na wyspę, gdzie położony jest stadion. Całkowity dystans do pokonania od meczetu Selimiye to około 1,5 km.

Alternatywna trasa spacerowa prowadzi do stadionu od kompleksu meczetowego Bajezida II wzdłuż brzegu rzeki Tundża (1 km wędrówki). Można ją również rozpocząć wcześniej, przy meczecie Gazi Mihal, z którego wzdłuż rzeki można dojść do meczetu Bajezida II i dalej kierować się do stadionu. Wówczas trasa wędrówki wydłuża się do przeszło 2 km.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: