Meczet Gazi Mihal w Edirne

Współrzędne GPS: 41.675900, 26.540400

Położenie w mieście: 

Meczet Gazi Mihal (tr. Gazi Mihal Cami) to jeden z historycznych budynków dawnej stolicy Imperium Osmańskiego czyli Edirne. Meczet zbudowany został na polecenie Gazi Mihala w 1422 roku, jak głosi znajdująca się na nim inskrypcja.

Meczet Gazi Mihal w Edirne

Meczet stanowił część większego kompleksu budynków, w skład którego wchodziła również kuchnia dla ubogich (czyli tzw. imaret), niezachowana do naszych czasów, oraz łaźnie. Zrujnowane pozostałości tych ostatnich widoczne są w sąsiedztwie meczetu.

Zrujnowane łaźnie przy meczecie Gazi Mihal

Na przylegającym do budynku cmentarzu znajduje się grobowiec założyciela kompleksu meczetowego - Gazi Mihal Beja, wnuka znanego wojownika Köse Mihala. Nieopodal meczetu stoi również zabytkowy most noszący imię Gazi Mihala.

Cmentarz przy meczecie Gazi Mihal

Architektonicznie budynek stanowi ilustrację meczetu rodzaju osiowo-ejwanowego, co oznacza, że osie jego ejwanów położone są równolegle względem siebie. Sam ejwan (tr. eyvan) jest charakterystycznym elementem architektury świata islamu. To przesklepione pomieszczenie na planie prostokątnym, które posiada trzy ściany i jest otwarte od strony dziedzińca. Ejwan najczęściej pełni funkcję monumentalnego wejścia do budynku o przeznaczeniu sakralnym.

Meczet Gazi Mihal w Edirne

Front meczetu Gazi Mihal stanowi pięcioprzęsłowy ganek, którego centralną część przykrywa owalna kopuła. Główna sala modlitewna powstała na planie kwadratu i została przykryta większą, półkolistą kopułą opartą na pendentywach. Dwie boczne sale, które służyły jako sypialnie dla derwiszów, osłonięte są mniejszymi kopułami żebrowymi.

Meczet Gazi Mihal w Edirne

Przy meczecie znajduje się rozległy dziedziniec zewnętrzny ozdobiony drewnianą fontanną ablucyjną, a na tyłach budowli położony jest cmentarz. Całość otacza kamienny mur zewnętrzny, a wejście na teren meczetowy zapewnia jedna brama. Meczet położony jest poniżej obecnego poziomu gruntu, więc aby przejść przez bramę, należy najpierw zejść w dół po schodach.

Dziedziniec meczetu Gazi Mihal

W czasie naszej wizyty w 2013 roku możliwe było wejście na dziedziniec meczetu, ale niestety wnętrze budynku było niedostępne dla zwiedzających, tj. drzwi były zamknięte na klucz, a obecności imama lub dozorcy nie stwierdziliśmy.

Brama prowadząca na dziedziniec meczetu Gazi Mihal

Powiązane artykuły: