Mosty Şahabeddina Paszy, Mehmeda Zdobywcy i Sulejmana Wspaniałego w Edirne

Współrzędne GPS: 41.687199, 26.558701

Położenie w mieście: 

Po północno-zachodniej stronie miasta Edirne, na rzece Tundża, znajduje się wyspa Sarayiçi. Do stojącego na niej niegdyś wspaniałego pałacu sułtańskiego Saray-ı Cedid-i Amire prowadziły ze stałego lądu trzy mosty. Chociaż sam pałac został zrujnowany pod koniec XIX wieku, zabytkowe mosty ocalały do naszych czasów i nadal są użytkowane.

Most sułtana Mehmeda Zdobywcy

Najstarszą z tych konstrukcji jest most Şahabeddina Paszy (tr. Şahabeddin Paşa Köprüsü), który został zbudowany w 1451 roku. Biegnie on nad rzeką Tundża po południowej stronie wyspy Sarayiçi, tuż przed punktem, w którym rzeka rozgałęzia się na dwie odnogi, opływające wyspę.

Most Şahabeddina Paszy

Most nosi nazwę Şahabeddina, ważnego męża stanu z czasów panowania sułtana Murada II. Şahabeddin swoją dworską karierę rozpoczął jako główny eunuch haremu czyli harem ağası, następnie pełnił funkcję wezyra, był odpowiedzialny za ochronę wybrzeży imperium, a później uzyskał tytuł beylerbeyi czyli naczelnego dowódcy wojsk. Na początku panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy Şahabeddin wycofał się z pełnienia oficjalnych funkcji państwowych i wkrótce potem zmarł.

Most Şahabeddina Paszy

Most Şahabeddina Paszy ma długość 120 metrów, szerokość 5 metrów, a jego konstrukcja opiera się na 10 łukach. Pierwszy remont tego mostu został wykonany za panowania sułtana Abdülhamida II czyli na przełomie XIX i XX wieku. Kolejną renowację most przeszedł stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku.

Most Şahabeddina Paszy

Za mostem Şahabeddina rzeka Tundża dzieli się na dwie odnogi, pomiędzy którymi stoi wyspa Sarayiçi. Nad zachodnią odnogą rzeki stoi most sułtana Mehmeda Zdobywcy (tr. Fatih Köprüsü) z 1452 roku. Most ten skonstruowany jest z 3 łuków, z których środkowy jest większy niż boczne. Jego długość wynosi około 34 metry, a szerokość - 4 metry.

Most sułtana Mehmeda Zdobywcy

Most biegnący nad wschodnią odnogą rzeki Tundża i łączący stały ląd z wyspą Sarayiçi znany jest jako most sułtana Sulejmana Wspaniałego lub Pałacowy (tr. Kanuni Köprüsü lub Saray Köprüsü). Został on zbudowany w latach 1553-1554 przez słynnego architekta Mimara Sinana. Most wspierają 4 łuki, a cała budowla ma długość 60 metrów i jest szeroka na 4,5 metra. Most Sulejmana został poważnie uszkodzony przez powódź w 1902 roku, a jego ostatnia renowacja zakończyła się w 1990 roku.

Jak dotrzeć do mostów?

Mosty prowadzące na wyspę Sarayiçi położone są po północnej stronie Edirne. Z centrum miasta można do nich dojść na piechotę, rozpoczynając spacer w okolicach meczetu Selimiye. Stamtąd należy kierować się na północny wschód, idąc ulicą Mimara Sinana, a następnie na północ podążając 'Drogą Pałacową' czyli Saray Yolu. Doprowadza ona do mostu Sulejmana. Całkowity dystans do pokonania od meczetu Selimiye to około 1,5 km.

Most sułtana Mehmeda Zdobywcy

Alternatywna trasa spacerowa prowadzi do mostów od kompleksu meczetowego Bajezida II wzdłuż brzegu rzeki Tundża (1 km wędrówki). Można ją również rozpocząć wcześniej, przy meczecie Gazi Mihal, z którego wzdłuż rzeki można dojść do meczetu Bajezida II i dalej kierować się do pałacu. Wówczas trasa wędrówki wydłuża się do przeszło 2 km, ale widoki po drodze zdecydowanie rekompensują wysiłek.

Dokładną lokalizację wszystkich trzech mostów łączących wyspę Sarayiçi z lądem stałym przedstawia poniższy plan.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: