Zielony Meczet w Bursie

Współrzędne GPS: 40.182194, 29.074610

Położenie w mieście: 

Zielony Meczet (Yeşil Camii) to klasyczny przykład architektury wczesno-osmańskiej z Bursy.

Zielony Meczet widziany od strony wejścia głównego

Historia meczetu

Zbudowany w latach 1419 - 1424 budynek reprezentuje punkt zwrotny w historii architektury tureckich meczetów. Przed jego powstaniem meczety budowane przez Seldżuków na terenie Anatolii stanowiły kopie meczetów perskich.

Wraz z konstrukcją Zielonego Meczetu wykrystalizował się charakterystyczny dla Turcji osmańskiej styl w architekturze, a jego echa widoczne są w meczetach budowanych na terenie całego kraju.

Przeczytaj więcej o tureckich meczetach.


Opis budowli

Charakterystyczne cechy meczetu to między innymi harmonijnie skomponowana fasada oraz przepięknie rzeźbione elementy marmurowe wokół centralnego wejścia do budynku.

Wejście główne prowadzi pod prywatnymi apartamentami sułtana, w głąb budowli, gdzie centralna sala przykryta jest kopułą. Znajduje się to również wysoki na 15 metrów mihrab czyli wnęka skierowana w stronę mekki.

Nazwa meczetu pochodzi od zielonych kafli, którymi wyłożone jest wnętrze meczetu. Można tu również dostrzec fragmenty oryginalnych fresków.

Wnętrze Zielonego Meczetu

Boczna klatka schodowa prowadzi w górę, do pięknie zdobionych prywatnych kwater sułtańskich (hünkar mahfili). Tutaj sułtani nie tylko oddawali się modlitwie, ale również mieszkali wraz z najbliższą rodziną i służbą domową podczas wizyt w mieście.

Informacje dla zwiedzających

Zielony Meczet jest nie tylko wspaniałym pomnikiem architektury osmańskiej, ale również ciągle działającym miejscem modlitwy, dlatego też podczas zwiedzania zachowujmy się w sposób okazujący szacunek dla miejsca tak ważnego dla muzułmanów.

Przeczytaj więcej o zasadach zwiedzania meczetów.


Zwiedzanie Zielonego Meczetu jest darmowe, natomiast jeżeli chcemy zobaczyć kwatery sułtańskie, to możemy natknąć się na zamknięte drzwi prowadzące na piętro. Warto wówczas odszukać opiekującego się meczetem muezzina i wynagrodzić jego trud drobnym datkiem na meczet.

Obejrzyj galerię zdjęć z Zielonego Meczetu.