Meczet Kadı Bedrettin w Edirne

Współrzędne GPS: 41.670200, 26.565300

Położenie w mieście: 

Niewielki meczet Kadı Bedrettin został zbudowany w 1530 roku. Składa się z sali modlitewnej przykrytej jedną kopułą oraz portyku opartego na trzech kolumnach i przykrytego przez dwie mniejsze kopuły.

Meczet Kadı Bedrettin w Edirne

Budynek wzniesiono z regularnie przyciętych kamiennych bloków, przedzielonych warstwami cegieł. Nad wejściem do sali modłów znajduje się inskrypcja w języku arabskim, informująca, że fundatorem meczetu był Kadı Bedrettin.

Inskrypcja nad wejściem do meczetu Kadı Bedrettin w Edirne

W 1752 roku meczet został poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi. W jego wyniku zawaliła się główna kopuła, którą zastąpiono prostym, drewnianym dachem. Po kolejnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Edirne w 1953 roku, przystąpiono do gruntownej renowacji budynku. Po jej zakończeniu 1960 roku meczet odzyskał kopułę i uzyskał obecny wygląd. Najnowszą modyfikacją przeprowadzoną na terenie meczetu było zamknięcie portyku dużymi taflami szkła, które chronią budynek oraz wiernych przed wpływem warunków pogodowych.

Meczet Kadı Bedrettin w Edirne

Położenie

Meczet Kadı Bedrettin położony jest w Edirne, przy ulicy Eski İstanbul Caddesi, na południowy-wschód od historycznego centrum miasta. W pobliżu meczetu Kadı Bedrettin znajduje się wiele innych, zabytkowych budowli, w tym meczet Ayşe Kadın.

Cmentarz przy meczecie Kadı Bedrettin w Edirne

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: