Meczet Ayşe Kadın w Edirne

Współrzędne GPS: 41.671299, 26.563499

Położenie w mieście: 

Meczet Ayşe Kadın to jeden z tych historycznych meczetów w Edirne, do których rzadko zaglądają turyści. Został zbudowany w latach 1468-1469 dla Ayşe Kadın - córki sułtana Mehmeta I. Przypuszcza się, że architektem odpowiedzialnym za budowę tego meczetu był architekt osmański Hayrettin. Jego bardziej znanym dziełem na terenie Edirne jest kompleks meczetowy Bajazyda II.

Meczet Ayşe Kadın

Budynek wzniesiono na planie zbliżonym do kwadratu, a do głównej sali modłów przylegał niegdyś ganek, obecnie zburzony. Wejście do sali znajduje się, nietypowo, po prawej stronie ściany frontowej. Nad meczetem wznosi się pojedynczy minaret z jednym balkonikiem, umieszczony w północno-zachodnim rogu budowli.

Minaret meczetu Ayşe Kadın

Nad wejściem do meczetu znajduje się zabytkowa inskrypcja, upamiętniająca jego fundatorkę Ayşe Kadın.

Inskrypcja nad wejściem do meczetu Ayşe Kadın

Budowla przykryta jest półkulistą kopułą o średnicy prawie 11 metrów, wspartej na tzw. trompach czyli narożnikach pozwalających na przejście z rzutu czworokątnego do kolistego. Od zewnątrz kopuła opiera się na ośmiobocznym bębnie, w narożnikach którego umieszczono małe półkopuły.

Meczet Ayşe Kadın

Meczet Ayşe Kadın położony jest w dzielnicy Talatpaşa, przy ulicy Eski İstanbul Caddesi. Poza godzinami modlitwy główna sala meczetu jest zamknięta.

Meczet Ayşe Kadın

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: